Kurak

Kurak

Genel ifadelerle, bir yerin veya bölgenin iklimi, nüfus artışını ve bitki ve hayvan yaşamını azaltacak veya engelleyecek kadar ciddi su eksikliği ile eğer o coğrafya özdeşleşmiş ise kurak olarak adlandırılır.

KURAK (türkçe) anlamı

1.
2. 1 . Yağışsız (hava
3. mevsim
4. yıl):
Kurak bir yıl geçiriyoruz.- .
5. 2 . Nem tutmayan
6. çabuk kuruyuveren
7. çorak (toprak):
Bulunduğu toprağın ve yerin sulak
8. kurak
sıcak ve soğuk olmasına göre gelişir.- B. Felek.

KURAK (türkçe) anlamı

9. (hava. mevsim
10. yıl için) yağışsız.
11. (toprak için) nem tutmayan
12. çabuk kuruyuveren
13. çorak

KURAK (türkçe) ingilizcesi

1. adj. droughty
2. dry
3. arid
4. thirsty
5. rainless

KURAK (türkçe) fransızcası

1. sec/sèche
2. aride

KURAK (türkçe) almancası

1. adj. wasserarm
thumb|250px|Dünya İklim kuşakları Genel ifadelerle, bir yerin veya bölgenin iklimi, nüfus artışını ve bitki ve hayvan yaşamını azaltacak veya engelleyecek kadar ciddi su eksikliği ile eğer o coğrafya özdeşleşmiş ise kurak olarak adlandırılır. Sonuç olarak kurak iklimlere sahip yerlerde bitki örtüsü gelişimi eksikliği olur ve buralar çöl veya çöle benzer yerler olarak adlandırılırlar. == Aynı zamanda bakınız == * Kuraklık

Başvuru Kaynakları

* Griffiths, J. F. (1985) 'Climatology', Chapter 2 in Handbook of Applied Meteorology, Edited by David D. Houghton, John Wiley and Sons, ISBN 0-471-08404-2. * Durrenberger, R. W. (1987) 'Arid Climates', article in The Encyclopedia of Climatology, p. 92-101, Edited by J. E. Oliver and R. W. Fairbridge, Van Nostrand Reinhold Company, New York, ISBN 0-87933-009-0. * Stadler, S. J (1987) 'Aridity Indexes', article in The Encyclopedia of Climatology, p. 102-107, Edited by J. E. Oliver and R. W. Fairbridge, Van Nostrand Reinhld Company, New York, ISBN 0-87933-009-0.

Kaynak

* http://de.wikipedia.org/wiki/Arides_Klima * http://en.wikipedia.org/wiki/Arid

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Kurak maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar