Lezgiler

Lezgiler

Lezgiler veya Lezginler, çoğunluğu Dağıstan`ın güneyinde ve Azerbaycan`ın kuzeyinde yaşayan Kafkas halkı. Konuştukları dil olan Lezgice, Kafkas dilleri ailesinin Kuzeydoğu Kafkas dilleri öbeğine bağlıdır. 1989 sayımına göre Sovyetler Birliği`ndeki Lezgi nüfusu 466.

}

Lezgiler veya Lezginler, çoğunluğu Dağıstan`ın güneyinde ve Azerbaycan`ın kuzeyinde yaşayan Kafkas halkı. Konuştukları dil olan Lezgice, Kafkas dilleri ailesinin Kuzeydoğu Kafkas dilleri öbeğine bağlıdır. 1989 sayımına göre Sovyetler Birliği`ndeki Lezgi nüfusu 466.000 idi. Bu nüfusun yaklaşık 204.000`i Dağıstan`da, 171.000`i ise ve Azerbaycan`da yaşıyordu. 2007 nüfus projeksiyonuna göre Dağıstan Cumhuriyetinde yaklaşık 350.bin Lezgi yaşadığı söylenebilir. SSCB. cumhuriyetlerinin 1989`da dağılarak, Azerbaycan Cumhuriyetinin kurulması ile Dağıstan Cumhuriyeti, Rusya federasyonuna bağlı olduğu için Lezgi halkı, organik olarak ikiye bölündü. İki cumhuriyet arasında ki sınır, aynı dili konuşan bu insanları birbirinden ayırdı ve çeşitli sorunların doğmasına yol açtı. 1990`ların başında Azerbaycan`daki Lezgi nüfusu; toprak ve bazı kültür sorunları sebebiyle, merkezi yönetime karşı başkaldırmış, bu sorun daha sonra yatışmıştır. Lezgilerin büyük çoğunluğu Kusar bölgesinin yanı sıra, Haçmaz, Kuba, Bakü, Şeki, Şemahi ve Gebele`de yaşamaktadırlar. 1999 Azerbaycan resmi demografik verilerine göre -diğer Kafkas dilli azınlıklar dışında- nüfusa oranları %2,2`dir. Bazı gayriresmi tahminlere göre Azerbaycan`da ki Lezgi nüfusu ise 600.binin üzerindedir. Azerbaycan okullarında Lezgice de okutulmaktadır. Kendi radyo ve gazetelerine de sahip olan Lezgiler, bütün partilerde Azerilerden sonra etkin olarak temsil edilen ikinci grubu oluşturmaktadırlar. Azerbaycan Lezgiler`i ile merkezi idare arasında ki sorunlar, mevcut yönetimin ılımlı çabaları ve demokratik özgürlüklerin yavaş yavaş genişlemesiyle aşılma yoluna girebilir. Günümüzde Lezgiler`i iki sosyal örgüt temsil etmektedir. "Tsadval", radikal ve aşırı söylemleriyle dikkat çekmekteyse de, Lezgi halkın çoğunluğu ılımlı ve barışçı "Samur" örgütüne yakın durmaktadır.Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Lezgiler maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Lezgiler Lezgiler
2010-12-02T14:22:48+02:00
MEN LEZGI olmagimla fexr duyuram ve oz xalqim ,vetenim ugrunda olmeye haziram size de tesekurumu bildirirem cox sagolun. ZIN LEZGIYI.
0 Yorum Yap
Lezgiler Lezgiler
2010-07-12T09:35:12+03:00
Selam ben Lezgiyim ve bununla gurur duyuyorum.Lezgilerin nufuzu duzgun yazilmamis,qeyri resmi arasdirmalara gore Lezgilerin nufuzu yaklasik 1-milyondur Azerbaycanda.
0 Yorum Yap
Lezgiler Lezgiler
2010-01-26T13:35:41+02:00
LEZGILER dunyanin en mert en cesur halkidir bunu hickimse inkar edemez.
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar