Nedime

Nedime

Nedime, soylu bir kadına eşlik etmekle yükümlü yardımcı kadın. Çoğunlukla eğitimli, yüksek tabakadan kadınlar arasından seçilir, ancak hizmet ettiği kişiden daha alçak seviyede olmak zorundadır. Nedimenin görevleri ülkeden ülkeye ve kültürden kültüre farklılık göstermekle birlikte, cariyelikten ve hizmetçilikten farklıdır. Nedimeler soylu kişiye gün içerisinde arkadaşlık etmekten; nezaket kuralları, dans veya dil öğretmekten sorumludur.

NEDIME (türkçe) anlamı

1. Kadın nedim
2. Zengin veya şerefli
3. itibarlı bir kadının arkadaşı.

NEDIME (türkçe) anlamı

4. (Arapça) Kadın ismi - (bkz. Nedim). -Zengin veya itibarlı bir kadının arkadaşı. Saray hayatında Sultan hanımlarının yardımcıları.

NEDIME (türkçe) ingilizcesi

1. n. bridesmaid
2. maid of honor
3. lady in waiting
4. matron of honor
5. Abigail

NEDIME (türkçe) fransızcası

1. dame d'honneur
2. demoiselle d'honneur

NEDIME (türkçe) almancası

1. n. Brautjungfer
2. Jungfer
Nedime, soylu bir kadına eşlik etmekle yükümlü yardımcı kadın. Çoğunlukla eğitimli, yüksek tabakadan kadınlar arasından seçilir, ancak hizmet ettiği kişiden daha alçak seviyede olmak zorundadır. Nedimenin görevleri ülkeden ülkeye ve kültürden kültüre farklılık göstermekle birlikte, cariyelikten ve hizmetçilikten farklıdır. Nedimeler soylu kişiye gün içerisinde arkadaşlık etmekten; nezaket kuralları, dans veya dil öğretmekten sorumludur. Türkçeye Arapça nadim (arkadaş) sözcüğünden geçmiştir.

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Nedime maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Önceki Paylaşımlar