nedime

Nedime, soylu bir kadına eşlik etmekle yükümlü yardımcı kadın. Çoğunlukla eğitimli, yüksek tabakadan kadınlar arasından seçilir, ancak hizmet ettiği kişiden daha alçak seviyede olmak zorundadır. Nedimenin görevleri ülkeden ülkeye ve kültürden kültüre farklılık göstermekle birlikte, cariyelikten ve hizmetçilikten farklıdır. Nedimeler soylu kişiye gün içerisinde arkadaşlık etmekten; nezaket kuralları, dans veya dil öğretmekten sorumludur.

NEDIME (türkçe) anlamı
1. Kadın nedim
2. Zengin veya şerefli
3. itibarlı bir kadının arkadaşı.
NEDIME (türkçe) anlamı
4. (Arapça) Kadın ismi - (bkz. Nedim). -Zengin veya itibarlı bir kadının arkadaşı. Saray hayatında Sultan hanımlarının yardımcıları.
NEDIME (türkçe) ingilizcesi
1. n. bridesmaid
2. maid of honor
3. lady in waiting
4. matron of honor
5. Abigail
NEDIME (türkçe) fransızcası
1. dame d'honneur
2. demoiselle d'honneur
NEDIME (türkçe) almancası
1. n. Brautjungfer
2. Jungfer

Nedime hakkında bilgiler

Nedime, soylu bir kadına eşlik etmekle yükümlü yardımcı kadın. Çoğunlukla eğitimli, yüksek tabakadan kadınlar arasından seçilir, ancak hizmet ettiği kişiden daha alçak seviyede olmak zorundadır. Nedimenin görevleri ülkeden ülkeye ve kültürden kültüre farklılık göstermekle birlikte, cariyelikten ve hizmetçilikten farklıdır. Nedimeler soylu kişiye gün içerisinde arkadaşlık etmekten; nezaket kuralları, dans veya dil öğretmekten sorumludur. Türkçeye Arapça nadim (arkadaş) sözcüğünden geçmiştir.

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki nedime maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Nedime (anlam Ayrımı)

Nedime sözcüğü ile şunlardan biri kastedilmiş olabilir:

Imza

Alm. Usterschrnt (f); Unterzeichnung (f), Fr. Signature (f), İng.

Mühür

Mühür Bir şahsın veya makamın alameti olarak üzerinde mektuplara, senetlere ve diğer evraka basılmak üzere kabartma bir işaret yahut da bir yazı bulunan taştan, lastikten veyahut madenlerden yapılmış alet. İmza yerine veya imzanın tevsiki (kime ait olduğunu belirtmek) için ...

Sadi Yaver Ataman

Sadi Yaver Ataman "Folklor Uzmanı", "Müzikolog", "Saha Araştırmacısı", "Sanatçı", "Eğitimci", "Yönetici" ve "Sanat Uygulayıcısı" Sâdi Yâver Ataman, 23 Nisan 1906'da babasının görevli bulunduğu Yanya'da doğdu. Babası, Kafkasyalı mücâhit Şeyh Şâmil'in baba soyundan Dr.Ali ...

Leyla Açba

Prenses Leyla Gülefşan Açba-Ançabadze (10 Ağustos 1898 - 6 Kasım 1931)

Milas, Muğla

Milas, Muğla ilinin 13 ilçesinden birisi. 2014 senesine kadar 13 mahallesi, 114 köyü ve 5 beldesi olan kent yeni çıkan büyük şehir yasası ile ilçe sınırları içerisindeki bütün yerleşim birimlerinin mahalle olmasıyla ilçe sınırları içerisinde toplam 132 mahalle sayısıyla ...

Sâdi Yâver Ataman

Sâdi Yâver Ataman, (d. 23 Nisan 1906, Yanya – ö. 10 Aralık 1994, İstanbul). Türk müzikolog, folklor uzmanı, eğitimci ve sanatçı.