Sahur

Sahur

Sahur Ramazan ayında, oruç tutmak niyetiyle, seher vaktinde yenilen yemeğin adı. Seher vakti, gecenin yani güneşin batışından imsak vaktine kadar olan zamanın son altıda biridir. Seher Vaktinde yenilen yemeğe “sahur” denir. Oruç tutan bir kimsenin, güneşin ufukta kaybolmasından sonra, orucunu açmak için yediği yemeğe de “iftar” adı verilir (Bkz. İftar). Sahur, Arapça bir kelime olup, seher kelimesinden türemiştir. Sahurun son vaktine imsak denir. İmsak, yemenin içmenin kesildiği vakitt

SAHUR (türkçe) anlamı

1. Temcid yemeği. Ramazan'da şafaktan önce yenen yemekr.

SAHUR (türkçe) anlamı

2. (Arapça) Erkek ismi 1. Gece uyanıklığı
3. uykusuzluk. 2. Ay ağılı
4. hale. Dünya'nın Ay'a düşen
Ay tutulmasını meydana getiren gölgesi.

SAHUR (türkçe) anlamı

5. oruç tutanların gün doğmadan önce belirli saatte yedikleri yemek.
6. bu yemeğin yendiği vakit.

SAHUR (türkçe) ingilizcesi

1. meal before dawn during Ramadan,
Sahur ile ilgili detaylı bilgilerin yer aldığı sayfa: Sahur Ramazan ayında, oruç tutmak niyetiyle, seher vaktinde yenilen yemeğin adı. Seher vakti, gecenin yani güneşin batışından imsak vaktine kadar olan zamanın son altıda biridir. Seher Vaktinde yenilen yemeğe “sahur” denir. Oruç tutan bir kimsenin, güneşin ufukta kaybolmasından sonra, orucunu açmak için yediği yemeğe de “iftar” adı verilir ( İftar). Sahur, Arapça bir kelime olup, seher kelimesinden türemiştir.

Sahurun son vaktine imsak denir. İmsak, yemenin içmenin kesildiği vakittir. İmsak vakti, İslam astronomi alimlerinin fıkıh kitaplarındaki tarifleri esas alarak yaptıkları rasatlarla tespit edilmiş ve güneşin ufkun altına -19 derece yaklaştığı vakit hesap edilerek bulunmuştur. Bu da fecrin doğduğu, yani ufukta beyazlığın göründüğü vakittir. Bundan 15-20 dakika sonra bu beyazlık ufukta yayılır ve sabah namazı da bu vakitte kılınır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
Önceki Paylaşımlar