Familyası: Turnagagasıgiller (Geraniaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kültür bitkisi olarak yetiştirilir.

SARDUNYA (türkçe) anlamı

1. çoğunlukla pembe çiçekler açan
sardunyagillerden bir bitki (geranium).

SARDUNYA (türkçe) anlamı

2. Çoğunlukla pembe çiçekler açan
3. sardunyagillerden bir süs bitkisi (Geranium).

SARDUNYA (türkçe) fransızcası

1. géranium [le]

SARDUNYA (türkçe) almancası

1. Geranie
Familyası: Turnagagasıgiller (Geraniaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kültür bitkisi olarak yetiştirilir.

Bahçe ve saksılarda yetiştirilen bir süs bitkisi. Vatanı Güney Afrika’dır. Kırmızımsı-pembe renkli küresel ve güzel kokulu çiçekler açar. Yaprakları uçucu yağ taşıyan salgı tüylerine sâhip olduğundan hoş kokar.

Kullanıldığı yerler: Yetiştirilen çeşitleri daha çok süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Aynı isimdeki ada için bakınız Sardunya Adası

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Sardunya

  Familyası: Turnagagasıgiller (Geraniaceae). Türkiye’de yetiştiği yerler: Kültür bitkisi olarak yetiştirilir.

  Sardunya Adası

  Akdeniz'de, İtalya'ya ait bir ada. Akdeniz'in Sicilya'dan sonra ikinci en büyük adasıdır. Yüzölçümü 24.090 km² olup, ada nüfusu 1.637.639'dur. İtalya'nın batısında, Korsika'nın güneyindedir.

  Sardunya (bitki)

  Sardunya (Scanted Leaved),turnagagasıgiller familyasındandır. anayurdu Güney Afrika olan çok yıllık bitki.

  Sardunya Denizi

  Sardunya Denizi (İtalyanca: ''Mar di Sardegna'', Sarduca: ''Màre de Sardigna'') Akdeniz, Balear Adaları ve Sardunya arasında kalan deniz. En derin noktası 3000 metre olan denizin 150 kilometre kuzeybatısında Minorka adaları vardır.

  Korsika Ve Sardunya

  Korsika ve Sardunya(''Corsica et Sardinia''), Korsika ve Sardunya adalarından oluşan antik Roma eyaleti.

  Geranium

  Turnagagası, turnagagasıgiller (Geraniaceae) familyasında Geranium cinsini oluşturan bahçecilikte çiçekleri için yetiştirilen dünyada geniş bir yayılışa sahip otsu bitkilerin ortak adı.

  Pelargonium

  Itır (Pelargonium), turnagagasıgiller (Geraniaceae) familyasından Pelargonium cinsinden 14-40 cm boylarında, Haziran-Temmuz aylarında morumsu-pembe renkli çiçekler açan çok yıllık otsu bir bitki türlerin ortak adı. Toprak altı kısmı etlidir.

  Ada

  Ada, çevresi bütünüyle sularla çevrili kara parçasına verilen addır. Yeryüzündeki adaların bütünü on milyon kilometrekarelik bir yer kaplar.

  Tunus

  Kuzey Afrikada yer alan bir kıyı ülkesi. Batıda Cezayir, güneydoğuda Libya, doğuda ve kuzeyde Akdeniz ile çevrilidir. Tunus, Akdeniz bölgesinin orta kesiminde, karşısında bulunduğuİtalya Yarımadası ve Sicilya Adası ile birlikte, Doğu ve Batı Akdenizi birleştiren ve ayıran ...

  Koyun

  Yaşadığı yerler: Dünyanın hemen hemen her yerinde evcil ve yabani olarak. Özellikleri: Ağırlığı 36-180 kg arasında değişen, geviş getiren memeliler. Üst çenelerinin ön dişleri yoktur. Eti, sütü, yünü ve derisi için beslenirler. Ömrü: 12-15 yıl. Çeşitleri: Evcil koyun, ...

  Aromaterapi

  Aromaterapi, bitkilerden elde edilen yağların kullanımına dayanan doğal bir tedavi yöntemidir. Bitkilerden elde edilen bu uçucu yağlardaki konsantre bitkisel enerji masaj, buğu veya banyoda kullanılmaktadır. Bitkilerin kokularını toplamak ve kullanmak insanlık kadar eski bir arzudur.