tornavida

Vida takma ve sökme, sıkma ve gevşetme işlemlerinde kullanılan, vida şekline göre ucu değiştirilebilen alet. Genel olarak uç ve orta kısmı (güçlü olması için) metalden, sap kısmı ise (elle tutulma kolaylığı açısından) plastikten yapılır.

TORNAVIDA (türkçe) anlamı

1. Vidaları söküp takmakta kullanılan
ucu düz veya yıldız biçiminde alet.

TORNAVIDA (türkçe) anlamı

2. vidaları döndürüp yürütmek için başlarındaki kertiğe uygulanan
3. ucu yassı ve düz araç.

TORNAVIDA (türkçe) ingilizcesi

1. n. screwdriver
2. turnscrew

TORNAVIDA (türkçe) fransızcası

1. tournevis [le]

TORNAVIDA (türkçe) almancası

1. n. Schraubendreher
2. Schraubenzieher
right|thumb|300px|Düz uçlu bir tornavida.

Vida takma&sökme, sıkma&gevşetme işlemlerinde kullanılan, vida şekline göre ucu değişen alet. Genel olarak uç ve orta kısmı (güçlü olması için) metalden, sap kısmı ise (elle tutulma kolaylığı açısından) genellikle plastikten yapılır. Şarjlı olan türleri, altında bir batarya taşır ve uçları değiştirilebilir olma özelliğine sahiptir.

İsmin kökeni İtalyanca torno-vite sözcüğünden gelmektedir.

TDK sözlüğüne göre tornavida, ucu düz ya da yıldız biçiminde, vida takıp sökmeye yarayan alettir.</br>

Kaynak

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki tornavida maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.

Bu konuda görüş yazabilmek için malısınız.

  İlgili Konu Başlıkları Tümü

  Tornavida

  Vida takma ve sökme, sıkma ve gevşetme işlemlerinde kullanılan, vida şekline göre ucu değiştirilebilen alet. Genel olarak uç ve orta kısmı (güçlü olması için) metalden, sap kısmı ise (elle tutulma kolaylığı açısından) plastikten yapılır.

  Mıknatıslık

  Mıknatıslık veya manyetizma, (Fransızca magnétism), fizikte (doğabilimde), aracılığı ile gereçlerin diğer gereçler üzerine çekici veya itici güç uyguladıkları olgulardan biridir.

  Civata

  Cıvata, birbirine bağlanmak istenen parçaların üzerine delik açılarak ucuna somun takılarak sıkıştırılan bir bağlantı elemanıdır. Genellikle somun ile birlikte kullanılır.

  Vida

  Vida, esas itibarı ile, silindirik bir mil üzerine vida profili adı verilen diş şeklinin helis eğrisi boyunca sarılması ile meydana gelir. Helis eğrisi, uzun dik kenarı, üzerine sarılacağı silindirin taban çevresine eşit olan bir dik üçgenin hipotenüsünün, silindir üzerine ...

  Taksici

  Taksici ya da Taksi şoförü, taksimetresi olan ticari bir otomobille şehiriçi yolcu taşıyan serbest meslek esnafıdır.

  Kaykay

  Kaykay, 20. yüzyılın ortalarından sonra Amerika Birleşik Devletleri`nin Kaliforniya eyaletinin sahil kentlerinde rüzgârsız günlerde sörf yapamayan gençlerin böyle günlerde vakitlerini geçirmek için önceleri tahta parçalarına tekerlek takarak buldukları bilinen ekstrem spor dalı ...

  Marangozluk

  Marangozluk Ağaç işleri ile uğraşan sanatkarların yaptığı iş. Ağaç işleriyle uğraşan ve ağaçtan çeşitli eşya yapan sanatkara “marangoz” bu sanata da “marangozluk” denir. Marangozluk ayrıldığı kollara göre mobilyacı, doğramacı, dülger, modelci, ağaç ...

  El Hastalıklarında Mikrocerrahi

  Yaygın kanaatin aksine el cerrahisi sadece el yaralanmaları ya da kopmaları ile ilgilenmez. Doğumsal el ve kol sakatlıklarından felçlere, romatoid el hastalıklarına ve tümörlere kadar uzanan geniş bir ilgi alanı vardır. El hastalıkları yaş dönemlerine göre ayrılır. Bu yaş ...

  Direnç (elektronik)

  Direnç, elektrik akımının akışına direnç gösteren, bu esnada Ohm kanununa göre uçları arasında gerilim düşüşüne sebep olan iki uçlu elemandır. Elektriksel direnci, uçlarındaki gerilim düşüşünün üzerinden akan elektriksel akıma bölünmesiyle bulunur.

  Figen Han

  Figen Han, (asıl adıyla Nevval Karpuz) (d. 5 Şubat 1950), sinema oyuncusu. 1967 yılında sinemaya adım attı. Başlangıçta fantastik filmlerde rol aldı, daha sonra 70`lerin seks furyası döneminde vamp kadın tiplemesiyle adını duyurdu.