Vampir

Vampir

Vampir Familyası: Vampiryarasagiller (Desmodontidae). Yaşadığı yerler: Orta ve GüneyAmerika'da.Özellikleri: Uyuyan sıcakkanlı hayvan ve insanların kanını emerek beslenirler. Fare büyüklüğündedir. Ömrü: 12-15 yıl. Çeşitleri: Amerika'da yaşayan üç türü vardır. adi vampir, beyaz kanatlı vampir ve kıllı bacaklı vampir. Yarasaların Desmodontidae familyasının Güney Amerika'da yaşayan, sadece kuş ve memelilerin kanıyla beslenen, “Desmodus”, “Diaemus” ve “Diphylla” cinsinden üç küçük türünün o

VAMPIR (almanca) türkçe anlamı

1. i. vampir (m)

VAMPIR (türkçe) anlamı

2.
3. 1 . İnsanların kanını emdiğine inanılan yaratık.
4. 2 . hayvan bilimi Yarasalardan
5. Yeni Dünya'nın tropik bölgelerinde yaşayan
6. kuyruksuz
7. kahverengi tüylü
8. arka bacakları yürümeye ve sıçramaya çok uygun
kan emici bir memeli türü (Vampyrus spectrum).

VAMPIR (türkçe) anlamı

9. yarasalardan
10. kuyruksuz
11. kan emici olmayan
12. meyve ile beslenen bir memeli türü (vampyrus spectrum).insanların kanını emdiğine inanılan hortlak.

Vampir (almanca) ingilizcesi

1. [Zielgerät 1229]n. vampire
2. legendary monstrous creature which sucks people's blood
3. blood-sucker
4. vampire bat
5. type of bat that sucks blood,

Vampir (almanca) fransızcası

1. n. vampire (m)

VAMPIR (türkçe) almancası

1. n. Vampir
Vampir Familyası: Vampiryarasagiller (Desmodontidae). Yaşadığı yerler: Orta ve GüneyAmerika'da.Özellikleri: Uyuyan sıcakkanlı hayvan ve insanların kanını emerek beslenirler. Fare büyüklüğündedir. Ömrü: 12-15 yıl. Çeşitleri: Amerika'da yaşayan üç türü vardır. adi vampir, beyaz kanatlı vampir ve kıllı bacaklı vampir.

Yarasaların Desmodontidae familyasının Güney Amerika'da yaşayan, sadece kuş ve memelilerin kanıyla beslenen, “Desmodus”, “Diaemus” ve “Diphylla” cinsinden üç küçük türünün ortak adı. Uyumuş hayvan ve insanların kanını emdikleri için vampir adı verilmiştir. Korku filimlerinde görüldüğü gibi, insan büyüklüğünde yaratıklar değillerdir. Koyu kırmızımtrak postları vardır. Fare büyüklüğünde olup, uzunlukları 5-9 cm, ağırlıkları 15-50 gr arasında değişir. En büyüklerinin kanat açıklığı 37 cm kadardır. En yaygın olanı, kan emici koca yarasa olarak da bilinen adi vampir (Desmodus rotundus) dir. Sadece 20 dişi vardır. Beyaz kanatlı vampir (Diaemus youngi) in sayısı daha azdır. Kanatlarının etrafı ve kanat zarlarının bir kısmı beyazdır. Amazon vampiri olarak da bilinir. 22 dişi olan tek türdür. Kıllı bacaklı vampir (Diphylla ecaudata) pek iyi tanınmaz. 26 dişi vardır. Kuyruk vampiri olarak da bilinir.

Ön dişleri ustura gibi keskindir. Uyuyan kümes hayvanları, at, sığır ve keçi gibi memelilerin kanını emerek beslenirler. Nadir olarak uyuyan insanlara da musallat olurlar. Uyuyan kurbanının toplardamarını ön dişleriyle en iyi bir operatör ustalığıyla çizerek sızan kanı yalar. Küçük başlı ve sivri kulaklı yarasalardır. Burun yaprakları ve kuyrukları yoktur.

Gündüzleri mağaralarda küçük koloniler halinde uyur, gece ortaya çıkarlar. Kan emeceği kısmı kanatlarıyla adeta yelpazeler. Bu olayın o kısmı uyuşturduğuna inanılır. Tükürüğü kanın pıhtılaşmasını önler. Kan emmek için daha doğrusu yalamak için, açtıkları yaralar çabuk kapanırsa da kuduz mikrobunu bulaştırma tehlikeleri vardır.

Orta ve Güney Amerika'da yaşayan, 16 cm uzunluk ve 75 cm kanat açıklığına sahip olan ve Vampir (Vampyrus spectrum) olarak tanınan bir yarasa türü daha mevcuttur. Adına rağmen kan emici değildir. Meyveyle beslenir ve yaprakburunlu yarasagiller (Phyllostomatidae) familyasındandır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
vampir vampir
2010-12-12T12:51:13+02:00
sevgili minik kardeşlerim;siteye tesadüfen girdim yazdılkarınızı okuyunca sizleri bilgilendireyim dedim.ben 23 yasında master öğrencisiyim..sizin yaslardayken izlediğim herseyden bende etykilenir..gercek sanırdım yada gercek olmalarını isterdim..özellikle son yıllarda cıkan vampir filmlerindeki yakışıklı,psikopat derecede aşık vampir tiplemeleri bir zamanın beyaz atlı prensinin yerini aldı..genç kızlarımız artık beyaz suratlı vampirini bekliyorşaka bi yana vampir diye bir şey yok..keşke olsaydı dedirtecek kadar özendirici filmleri fazla izleyip kendinizi kaptırmayın..yada size şöyle diyeyim yüce kitabımız kuran ı kerimde ey cin ve ins topluluğu deniyor.vampirlerden kesinlikle bahsedilmiyor..zaten kuranda yazardı olsaydı değil mi.
Güzel ve kıymetli vaktinizi kütüphanelerde bunları araştırarak değilde size faydası olan şeyleri araştırın.bu illa derslerle ilgili olmak zorunda değil.mesela insan dünyanın mikroşekli gibidir.kainattaki nehirler insandaki damarlara mukabil..insanın vücudunun 4 te3 su dünyanın da öyle..vb..gibi benzerlikleri bulun..bunları bir yere yazın..yada kainatta hersey sağdan sola doğru döner bunu araştırın.anne karnında bebek sağdan sola döner,kabede insanlar,gezegenler güneş etrafında ve atom da elektronlar sağdan sola döner..kimbilir daha neler...
Bunlar benden abla tavsiyesi..tertemiz beyinlerinizi güzel şeylerle doldurmanız ümidiyle...
0 Yorum Yap
vampir vampir
2010-10-24T18:50:17+03:00
inanırmısınız bilmem ama daha 12 yaşındayım ve alacakaranlıktan esinlenerek vampirleri araştırmaya başladım ve 1 ayı aşkın süreden beri bu konu üzerinde duruyorumm derslerimi etkilemediği için ailem önüme geçmiyor hala araştırma yapıyorum ve bilgi için teşekkürler bilgilerime birisi daha eklenmiş oldu arkadaşlarım arştırdığımı biliyır ve bazıları pisikolojin bozulmuş doktoro gitmen gerek desede gitmedimm aldırmadımm çünkü ben vampirlere inanıyorumm ve araştırmaya devam edicemm yeniden bilgiler için teşekkürler =)
0 Yorum Yap
vampir vampir
2010-10-19T14:08:51+03:00
bendede aynı şeyler oluyor.sürekli onlarla ilgili araştırma yapıyorum.okuduğum kitaplar ve izlediğim filmlerden çok fazla etkileniyorum.inanırmısınız bilmem odamda wampir kitapları ve filmlerinden bol şey yoktur.bilgisayarımda büyük bir klasörü onlar için ayırdım.ailem beni desdekliyor önme hiç bir engel çıkmadı şimdiye kadar.saatlerce kütüpanelerde zaman geççiriyorum.arkadaşlarım benim kafayı yediğimi zannediyor.ama bunları takmadan araştırmalarımı yapıyorum.umuyorum ki bir gün wampirlerin olduğunu herkez anlıyacak =)
0 Yorum Yap
vampir vampir
2010-08-15T01:38:13+03:00
aynen bende oyleyim onları araştırmak hakların da herşeyi öğrenmek istiyorum ama kimileri dalga geçiyor ama kim ne derse desin vampirlere ilgim büyük
0 Yorum Yap
vampir vampir
2010-03-10T16:22:30+02:00
evet bende aynı durumdayım ve onlarla ilgili okuduğum kitaplardan filmlerden çok fazla etkileniyorum anlatsam komik gelebilir ama öyle..
0 Yorum Yap
Önceki Paylaşımlar