vampir

Vampir Familyası: Vampiryarasagiller (Desmodontidae). Yaşadığı yerler: Orta ve GüneyAmerika'da.Özellikleri: Uyuyan sıcakkanlı hayvan ve insanların kanını emerek beslenirler. Fare büyüklüğündedir. Ömrü: 12-15 yıl. Çeşitleri: Amerika'da yaşayan üç türü vardır. adi vampir, beyaz kanatlı vampir ve kıllı bacaklı vampir. Yarasaların Desmodontidae familyasının Güney Amerika'da yaşayan, sadece kuş ve memelilerin kanıyla beslenen, “Desmodus”, “Diaemus” ve “Diphylla” cinsinden üç küçük türünün o...

VAMPIR (almanca) türkçe anlamı
1. i. vampir (m)
VAMPIR (türkçe) anlamı
2.
3. 1 . İnsanların kanını emdiğine inanılan yaratık.
4. 2 . hayvan bilimi Yarasalardan
5. Yeni Dünya'nın tropik bölgelerinde yaşayan
6. kuyruksuz
7. kahverengi tüylü
8. arka bacakları yürümeye ve sıçramaya çok uygun
kan emici bir memeli türü (Vampyrus spectrum).
VAMPIR (türkçe) anlamı
9. yarasalardan
10. kuyruksuz
11. kan emici olmayan
12. meyve ile beslenen bir memeli türü (vampyrus spectrum).insanların kanını emdiğine inanılan hortlak.
vampir (almanca) ingilizcesi
1. [Zielgerät 1229]n. vampire
2. legendary monstrous creature which sucks people's blood
3. blood-sucker
4. vampire bat
5. type of bat that sucks blood,
vampir (almanca) fransızcası
1. n. vampire (m)
VAMPIR (türkçe) almancası
1. n. Vampir

Vampir hakkında detaylı bilgi

Vampir Familyası: Vampiryarasagiller (Desmodontidae). Yaşadığı yerler: Orta ve GüneyAmerika'da.Özellikleri: Uyuyan sıcakkanlı hayvan ve insanların kanını emerek beslenirler. Fare büyüklüğündedir. Ömrü: 12-15 yıl. Çeşitleri: Amerika'da yaşayan üç türü vardır. adi vampir, beyaz kanatlı vampir ve kıllı bacaklı vampir.

Yarasaların Desmodontidae familyasının Güney Amerika'da yaşayan, sadece kuş ve memelilerin kanıyla beslenen, “Desmodus”, “Diaemus” ve “Diphylla” cinsinden üç küçük türünün ortak adı. Uyumuş hayvan ve insanların kanını emdikleri için vampir adı verilmiştir. Korku filimlerinde görüldüğü gibi, insan büyüklüğünde yaratıklar değillerdir. Koyu kırmızımtrak postları vardır. Fare büyüklüğünde olup, uzunlukları 5-9 cm, ağırlıkları 15-50 gr arasında değişir. En büyüklerinin kanat açıklığı 37 cm kadardır. En yaygın olanı, kan emici koca yarasa olarak da bilinen adi vampir (Desmodus rotundus) dir. Sadece 20 dişi vardır. Beyaz kanatlı vampir (Diaemus youngi) in sayısı daha azdır. Kanatlarının etrafı ve kanat zarlarının bir kısmı beyazdır. Amazon vampiri olarak da bilinir. 22 dişi olan tek türdür. Kıllı bacaklı vampir (Diphylla ecaudata) pek iyi tanınmaz. 26 dişi vardır. Kuyruk vampiri olarak da bilinir.

Ön dişleri ustura gibi keskindir. Uyuyan kümes hayvanları, at, sığır ve keçi gibi memelilerin kanını emerek beslenirler. Nadir olarak uyuyan insanlara da musallat olurlar. Uyuyan kurbanının toplardamarını ön dişleriyle en iyi bir operatör ustalığıyla çizerek sızan kanı yalar. Küçük başlı ve sivri kulaklı yarasalardır. Burun yaprakları ve kuyrukları yoktur.

Gündüzleri mağaralarda küçük koloniler halinde uyur, gece ortaya çıkarlar. Kan emeceği kısmı kanatlarıyla adeta yelpazeler. Bu olayın o kısmı uyuşturduğuna inanılır. Tükürüğü kanın pıhtılaşmasını önler. Kan emmek için daha doğrusu yalamak için, açtıkları yaralar çabuk kapanırsa da kuduz mikrobunu bulaştırma tehlikeleri vardır.

Orta ve Güney Amerika'da yaşayan, 16 cm uzunluk ve 75 cm kanat açıklığına sahip olan ve Vampir (Vampyrus spectrum) olarak tanınan bir yarasa türü daha mevcuttur. Adına rağmen kan emici değildir. Meyveyle beslenir ve yaprakburunlu yarasagiller (Phyllostomatidae) familyasındandır.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Vampir Günceleri

Anne Rice tarafından yazılmış bir fantastik romanlar serisidir. Gotik olarak tanımlanabilecek bir atmosfere sahip, vampir kavramına daha modern bir bakış açısıyla bakılan romanlar büyük bir okuyucu kitlesine sahiptir.

Vampir Prenses Miyu

Vampir Prenses Miyu (吸血姫美夕, Kyūketsuki Miyu) Narumi Kakinouchi ve Toshiki Hirano tarafından yapılan korku türünde bir Japon çizgi dizisidir. Bu animeden yola çıkılarak yazılan çizgi roman serisi de (manga) aynı adı taşımaktadır.

Vampir Avcısı

Vampir avcısı (Buffy evreni), her nesilde bir genç kızın, vampir, iblis ve bilimum uğursuz yaratığı avlamak, dünyayı her türlü kötülükten korumak, ve Buffy için söylenecek olursa iki kez ölmek için aldığı ünvandır.Dizi'nin kurgusunu inceleyecek olursak avcı her nesilde ki ...

Korkusuz Vampir Avcıları

''Korkusuz Vampir Avcıları'' (The Fearless Vampire Killers), Gerard Brach tarafından yazılmış Roman Polanski tarafından yönetilmiş 1967 tarihli bir filmdir. "Dance of the Vampires" (Vampirlerin Dansı) adlı bir müzikal olarak tasarlanmıştır.

Vampir Akademisi

Vampir Akademisi ABD'li yazar Richelle Mead tarafından yazılmış paranormal, gotik, fantezi türü kitap altılısıdır. ''The New York Times Best Seller'' listesine giriş yapmış seri birçok dile çevrilmiştir. Kitaplar genç, delidolu insanaların yaşadıkları sorunlardan ustaca ...

Vampir Kız Kardeşler özet

Daka ve Silvania, arkadaşları Helene'yi de alarak şehrin üzerinde çılgınca bir uçuş yaparlar. Fakat ne yazık ki bu uçuş, can sıkıcı olaylara yol açan kötü bir inişle son bulur. Üstelik tüm bunlar yetmezmiş gibi ikizler şimdi de sanat müzesindeki bir sergi hakkında ödev ...