A Jitney Elopement (Film, 1915)

Kısaca: A Jitney Elopement, Charles Chaplin'in yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1915, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmidir. ...devamı ☟

A Jitney Elopement, Charles Chaplin'in yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1915, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmidir.

Chaplin' in Essanay Studios'da beşinci çalışmasıdır. Senaryosu Chaplin' e ait olan filmde, Chaplin ve Edna Purviance birlikte kaçan iki aşığı canlandırmaktadır.

İkilinin bu kaçış esnasında kullandıkları Jitney adı verilen arabalar, 1914 - 1916 arasında ABD'de toplu taşımada kullanılıyordu. Filmin çekimleri San Fransisco'da yapılmıştır ve o bölgenin eski halini filmde görmek mümkündür. Ayrıca filmde San Fransisco'daki Golden Gate Parkı' nda görülen yel değirmenleri bugün hala ayaktadır.

Film, Charlie's Elopement ve Married in Haste adlarıyla da bilinir.

Konu

Edna'nın babası, kızının tüm itirazlarına karşın onu Count de Ha Ha (Leo White) ile evlendirmeye kararlıdır; ancak Edna beş parasız Charlie'yi sever. Charlie'den kendisini kaçırmasını ister. Kontun Edna'nın evine geleceğinden haberdar olan Charlie, Kont kılığına girip Edna'nın babasını kandırır. Son anda gerçek Kont'un gelmesiyle oyun bozulur ve Charlie evden kovulur.

Count de Ha Ha, Edna ve babasını arabası ile parka gezmeye götürür. Charlie'nin oraya gelmesi, kavgaya sebep olur. Charlie; Kont, Edna'nın babası ve parktaki polislerle bir süre kavga ettikten sonra Edna'yı bir jitneye bindirip kaçırır. Kont da Edna'nın babası ve bir polisle birlikte kendi arabası ile onları takip eder. Uzun süre devam eden bu kovalamacanın sonunda, kontun arabası içindekilerle birlikte limadan denize uçar; Edna ve Charlie'nin aşkı bu mücadelede galip gelir.

Oyuncular

bgcolor="#CCCCCC"
Aktör / Aktris !! Karakter
Charles Chaplin >| Charlie, Sahte Kont
Edna Purviance >| Edna
Leo White >| Count de Ha Ha, Edna'nın talibi
| Edna'nın babası
| Baş Uşak / Polis
| Polis
|Polis


Ayrıca bakınızDış bağlantılarNotlar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.