Slapstick

Slapstick özellikle iki dünya savaşı arasında yaygınlaşan ve ortak özellikler taşıyan Amerikan komedi filmlerine verilen isimdir.

Slapstick özellikle iki dünya savaşı arasında yaygınlaşan ve ortak özellikler taşıyan Amerikan komedi filmlerine verilen isimdir.

Tarihçe

David W. Griffith`in öğrencilerinden Mack Sennett (1884-1960) slaptick komedilerinin babası sayılır. Sennett, İtalyan Commedia dell`arte ilkesine göre çekilmiş beş yüzden fazla kısa filme imza attı. Filmlerinde filmin hızlı ya da tersten oynatılmasının komik etkisini kullandı ve kamerayı tiyatro seyircisinin sabit perspektifinden kurtararak oyuncu gibi hareketli hale getirdi.

1920`li yıllar boyunca başarılı yıldızlar, uzun filmler çekmeye başladılar. Eşi benzeri olmayan, daha çok toplumdışı karakterler yaratıyorlardı. Charles Chaplin`in duygulu serserisi, Buster Keaton`un "Stoneface"i, Harold Lloyd`un sakar delikanlısı ve Stan Laurel ve Oliver Hardy ikilisinin yarattığı zıt ama her zaman birlikte karakterleri ve Marx Kardeşler komedi tarihinin en usta karakterleri oldu. Genellikle vodvillerden ve varyetelerden gelen oyuncular sinemayı Sennett ya da Hal Roach gibi yapımcıların yanında öğreniyorlardı. Belli bir senaryo olmaksızın, doğaçlamalarla çalışıyor, sıklıkla basit bir skeçten hareket ediyorlardı. Bu da çekim süresini belirsizleştiriyor, özellikle de filme para yatıranlar için önemli bir sıkıntı yaratıyordu. Chaplin iyi bir filmin çekiminin en az bir yıl sürmesi gerektiğini söylüyor ve bir film için yaklaşık 600 m. üstelik de filmde kullanılmayan 10 000 m. ham film harcıyordu. Andrea Gronemeyer (1998). Film: Schnellkurs. Köln: Dumont. ISBN 3-7701-3844-9, s.56.

Sesli filmin ortaya çıkması özellikle sessiz film komedyenlerini olumsuz yönde etkiledi. Giderek üretim makinesine dahil olmak zorunda kaldılar. 1920`li yılların sonunda Buster Keaton MGM firmasıyla anlaşarak, bağımsız ve doğaçlama çalışmaktan vazgeçti. Katı stüdyo çalışması, gişe başarısı yapsa da, filmlerinde belirgin bir nitelik kaybını getirdi. Aynı şekilde Laurel ve Hardy de 1940`larda Twentieth Century Fox ve MGM`le anlaştıktan sonra kendilerini tekrarlayan çalışmalara imza attılar. Charles Chaplin bu duruma karşı, 1919`da Douglas Fairbanks ve D. W. Griffith gibi isimlerle bir araya gelerek United Artists şirketini kurdu. Şirketin amacı, bağımsız sanatçıların nitelikli filmlerine destek olmaktı.

Özellikleri

Slapstick filmler genellikle belli bir kalıba dayalı doğaçlamalardan oluşur. Filmin doruk noktaları genellikle bir pasta savaşı, ya da karmaşık bir polis grubunun işin içine karıştığı bir kovalamaca sahnesidir. Espriler düşme, şiddet ve çevreye verilen zarar üzerine kuruludur.

Etkileri

Slapstick`in etkileri günümüz Hollywood sinemasında da görülmektedir. 1960`lı yıllarda Pembe Panter serisi, kısmen Monthy Pyton ve daha sonraları David Zucker, Jim Abrahams ve Jerry Zucker ekibinin filmleri üzerinde slapstick etkisi hissedilir.

NotlarKaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

slapstick

İngilizce slapstick kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. payasadas (fpl)

slapstick

İngilizce slapstick kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. comédie bouffonne (f), farce bouffonne (f)

slapstick

İngilizce slapstick kelimesinin Almanca karşılığı.
n. klamauk (m)

slapstick

İngilizce slapstick kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Teat, Cin) farsa grossolana; spatola di Arlecchino, slapstick; (Cin) ciac agg. grossolano

slapstick

İngilizce slapstick kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. arlequinada (f), sabre de arlequim

slapstick

i. şakşak, hokkabazlık, kaba komedi

slapstick

İtalyanca slapstick kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. slapstick, boisterous comedy characterized by horseplay and farce

slapstick

İngilizce slapstick kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. knalbonbon

slapstick

Almanca slapstick kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. comique: gros comique (m), comique burlesque (m)

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Slapstick ilgili konular

 • Vodvil

  Vodvil, toplumsal sorunları, mizahi bir yaklaşımla hicveden tiyatro türüdür.Vodvil türü, 18. yüzyılda sınıf farkının oluşması sonucu F
 • Slapstick

  Slapstick özellikle iki dünya savaşı arasında yaygınlaşan ve ortak özellikler taşıyan Amerikan komedi filmlerine verilen isimdir.
 • Sahne ışıkları

  Sahne Işıkları, (''Limelight'') Charles Chaplin'in yapımcılığını, yönetmenliğini ve başrolünü üstlendiği 1952 yapımı bir filmdir. M
 • Buster Keaton

  Buster Keaton, (gerçek adı: ``Joseph Francis Keaton``), (d. 4 Ekim 1895, Kansas – ö. 1 Şubat 1966).
 • Kid Auto Races in Venice (film, 1914)

  Kid Auto Races at Venice, Charles Chaplin'in başrolde yer aldığı 1914, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmidir.
 • Mabel's Married Life (film, 1914)

  Mabel's Married Life, (''Mabel'ın Evlilik Yaşamı'') 1914, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmdir. Charles Chaplin'in yönettiği bu film,
 • Eric Campbell

  Alfred Eric Campbell, 26 Nisan 1879 - 20 Aralık 1917 tarihleri arasında yaşamış İngiliz asıllı sessiz sinema dönemi oyuncusu, tiyatrocu.
 • Phyllis Allen

  Phyllis Allen, (25 Kasım 1861 - 26 Mart 1938) ABD'li sinema ve vodvil oyuncusu.
 • Tatlı Budala

  ''Tatlı Budala'' 1968 ABD yapımı komedi filmidir. Özgün adı ''The Party'' dir.Yapımcılığını ve yönetmenliğini Blake Edwards 'ın üstle
 • Douglas Fairbanks

  Douglas Fairbanks (tam adı; Douglas Elton Thomas Ullman Fairbanks, Sr), (d. 23 Mayıs 1883, Denver, Colorado - ö. 12 Aralık 1939, Santa Monica, Kal
Slapstick
slapstick