Abdera, Trakya

Kısaca: Abdera, Batı Trakyada İskeçe sınırları içinde kalan deniz kıyısında yer alan Antik Yunan kentidir. Ünlü düşünür Demokritos bu kentte doğmuştur. ...devamı ☟

Abdera, Trakya
Abdera, Trakya

} } Abdera, bir Antik Yunan kentidir. Persler'den kaçan Teoslular tarafından kurulmuştur. Ünlü düşünür Demokritos en ünlü Abderalıdır.

Abderalılar hakkında C. M. Wieland'ın ünlü bir romanı vardır. Prof. Dr. Vural Ülkü tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir. Bu eser muhtemelen Corpus Hippocraticum da denen Hipokrat külliyatı arasına karışmış birkaç mektuptan ilham ile kaleme alınmıştır. Haldun Taner'in Eşeğin Gölgesi adlı oyunu da Abderalılardan mülhemdir.

Ege Denizi kıyısında, surlu bir Trakya kentidir. Sakinlerinin zihninin tuhaf biçimde işlemesiyle bilinir. Abderalıların mantığı garip bir şekilde kullanılışına ilişkin birçok hikaye anlatılmıştır.

Mesela, şehir bir Doğu Bölgesi, bir Batı Bölgesi'ne ayrıldığında, batıdaki insanlar 'Doğu Bölgeleri'ni kaybettiklerinden yakınırken, doğudakiler de kendi 'Batı Bölgeleri'nin yasını tutmuştur.

Abdera, muazzam atlarıyla da tanınır. Kentin en güzel tapınağı, Poseidon'un üç dişli mizrağının bir darbesiyle denizden çıkardığı Arion adlı ata adanmıştır. Evler, gemiler ve sütunlar at motifleriyle bezelidir, ahırlar ise evin bir parçası sayılır ve basit fresklerle bezenir. Ancak bazı atlar daha da yüksek derecede lüksü hedefler. Ahırı için birkaç ayna talep etmiş bir kısrak, onları sahibinden yatak odasındandişleriyle söküp almış ve sonra da zevkine uygun olmayan tahta kaplamaları teperek parça parça etmiştir.

Abdera tarihinin en bilinen olayı da, ünlü at ayaklanmasıdır. Bu ayaklanmada kentin bir tür sapkın zeka bahşedilmiş olan atları şaha kalkıp kentin altını üstüne getirdi. Erkeklerle katırları öldürdüler, kadınlara tecavüz ettiler ve ancak kahraman Herakles Abderalıların yardımına koşunca teslim oldular.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.