Abelisaurus

Kısaca: ''Abelisaurus'' (anlamı: ''Abel’in kertenkelesi'') Abelisaurus, Geç Kretase Devrinde, Güney Amerika’da yaşamış etobur bir dinozordur. 7-9 m uzunluğa kadar erişebildiği sanılmakla beraber, sadece kısmi bir kafatasından bilinmektedir. ...devamı ☟

Abelisaurus
Abelisaurus

'''Abelisaurus ' (anlamı: Abel’in kertenkelesi) Abelisaurus, Geç Kretase Devrinde, Güney Amerika’da yaşamış etobur bir dinozordur. 7-9 m uzunluğa kadar erişebildiği sanılmakla beraber, sadece kısmi bir kafatasından bilinmektedir.

Cins ismi, şu an fosilin içinde bulunduğu Arjantin Cipotelli Müzesi eski müdürü ve fosilin kaşifi olan Roberto Abel tarafından verildi. Bulunduğu, Arjantin’in Comahue bölgesine atfen isimlendirilmiş türü, A. Comahuensis’tir. Cins ve tür isimleri, Arjantinli paleontologlar lan Jose Bonaparte ve Fernando Novas tarafından, 1985 yılında verilmiştir. Onlar bu türü yeni ortaya attıkları Abelisauridae ailesine eklemişlerdir.

Sınıflandırma

Son derece eksiksiz örnekler olan Aucasaurus, Carnotaurus ve Majungasaurus’u da içeren, çok sayıda abelisaurid dinozor fosilleri bulunmuştur. Bazı bilimadamları, Abelisaurus’u, Carnotaurinae alttakımının dışında temel bir abelisaurid olarak sınıflandırırlar. Diğerleri bu pozisyon hakkında çok emin değillerdir. Abelisauridlerin, ilişkili olmayan carcharodontosauridler ile birlikte, bazı belirleyici kafatası özellikleri vardır ve şuan Abelisaurus sadece bir kafatasından bilinse de, gelecek keşifler, bu cinsin, aslında bir carcharodontosaurid olduğunu gösterebilir. Yine de, bu, olasısız düşünülür.

Dipnotlar

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Abelisaurus Resimleri