Accademia Dei Lincei

Kısaca: ''Accademia dei Lincei'' yani Vaşaklar Akademisi, İtalya'da, Roma'da bulunan bilim akademisidir. 1603 yılında Federico Cesi tarafından kurulmuştur. Akademinin ismi vaşak hayvanından almıştır. İsimde vaşaklara olan atıf şu sebepledir; vaşakların keskin görüşlü olması, bilim için gereken gözlem maharetini sembolize etmekte kullanılmıştır. 1871 yılında akademi ülkenin resmî bilim akademisi hâline gelmiştir. ...devamı ☟

Accademia dei Lincei
Accademia Dei Lincei

Accademia dei Lincei yani Vaşaklar Akademisi, İtalya'da, Roma'da bulunan bilim akademisidir. 1603 yılında Federico Cesi tarafından kurulmuştur. Akademinin ismi vaşak hayvanından almıştır. İsimde vaşaklara olan atıf şu sebepledir; vaşakların keskin görüşlü olması, bilim için gereken gözlem maharetini sembolize etmekte kullanılmıştır. 1871 yılında akademi ülkenin resmi bilim akademisi haline gelmiştir.

Her ne kadar faşist rejim sırasında feshedilip, Accademia d'Italia yani "İtalyan Akademisi" bünyesine katılsa da, faşist rejim sonrasında bu akademi kaldırılınca Accademia dei Lincei tekrar kurulmuştur.

Dış bağlantılar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Accademia dei Lincei Resimleri