Adolf Eichmann

Otto Adolf Eichmann, (19 Mart 1906 - Solingen, 1 Haziran 1962) Nazi Almanyasının Museviler konusundaki politikasının belirlenmesinde önemli katkıları olan ve bu konudaki Nazi uygulamalarında etkin rol oynayan bir Nazi subayıdır.

Otto Adolf Eichmann, (19 Mart 1906 - Solingen, 1 Haziran 1962) Nazi Almanyasının Museviler konusundaki politikasının belirlenmesinde önemli katkıları olan ve bu konudaki Nazi uygulamalarında etkin rol oynayan bir Nazi subayıdır.

Avusturya'ya yerleşmiş olan tutucu bir Protestan ailesinde dünyaya gelen Eichmann, bütün gençliğini bu ülkede geçirecekti. Mühendislik okulundaki başarısızlığından sonra bir elektrik ve inşaat firmasının satış departmanında, daha sonra da bir yağ firmasında satış elemanı olarak çalıştı.

Vatandaşı olan ve daha sonraki yıllarda 3.Reich’ın en önemli isimlerinden biri olacak Ernst Kaltenbrunner’in önerisi üzerinde Avusturya Nazi Partisi’ne 1 Nisan 1932’de üye oldu. 1933 yılından itibaren 14 ay Avusturya Bölüğünde askeri eğitim aldı. 1934 Eylülünde Himmler’in SD(Güvenlik Servisi)’yi açmasıyla kendini gösterme fırsatını yakaladı.

1935 yılının başında Yahudi problemi ile yakından ilgilendi. Avusturya’nın Almanya ile birleşmesinden sonra Viyana’dan Yahudiler için çıkış izni verilmeye başlanarak Almanya'daki toplama kamplarına aktarılmaktaydı. Bu sırada SD’nin üst kademelerine kadar yükselen Eichmann,18 ay içerisinde 150.000 Avusturyalı Yahudi’nin toplama kamplarına aktarılmasını sağlamıştır.

Alman Ordusu’nun 1939 yılında Polonya’ya girmesiyle beraber Eichmann Gestapo’ya transfer oldu. Gestapo’nun IV B4 bölümü yani Yahudi sorunu bölümünün başına geçti. Bu yılı takip eden 6 yıl boyunca “Nihai Çözüm” projesinin karargahı burası oldu. Nihai Çözüm, Musevi nüfusun kitleler halinde yok edilmesini amaçlayan projenin kodadıydı. 1941 yılında toplama kamplarının yenilenip elden geçirilmesi, yeni kampların açılması, gaz ve tren sistemlerinin geliştirilmesiyle bizzat ilgilendi.

20 Ocak 1942 yılında yapılan Wannsee Konferansı sonrası Adolf Eichmann “Yahudi Uzmanı”, diğer deyişle soykırım uzmanı haline gelmişti. “Nihai Çözüm”ün en büyük akıl hocası şüphesiz Eichmann’dı. Yıllardır Yahudi sorunu ile yakından ilgilenmişti. Himmler’den sonra gelen en büyük Yahudi Uzmanıydı. Himmler Eichmann’a dozajı arttırma emrini verince hiç tereddüt etmeden Mobilize Ölüm Birlikleri’ni (Einsatzgruppen) kullanmaya başladı. Bu şekilde 2 milyona yakın Yahudiyi öldürdüğü tahmin ediliyor.

Savaş bittikten sonra 1946 yılında gözaltına alındığı kamptan kaçıp Arjantin’e gitti. Adını değiştirerek Buenos Aires’e yerleşti. 2 mayıs 1960 yılında İsrailli bir ajan tarafından yakalandı. 2 yıl süren davası sonucunda 31 Mayıs 1962 yılında Ramleh hapishanesinde idam edilerek öldü.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Adolf Eichmann ilgili konular

 • Adolf Eichmann

  Otto Adolf Eichmann, (19 Mart 1906 - Solingen, 1 Haziran 1962) Nazi Almanyasının Museviler konusundaki politikasının belirlenmesinde önemli katk
 • Wannsee Konferansı

  Wannsee Konferansı 20 Ocak 1942’de SS’den, NSDAP’den ve çeşitli bakanlıklardan on beş üst düzey temsilci Yahudilerin sürülmesi ve katle
 • Karl Wolff

  Karl Friedrich Otto Wolff (d. 13 Mayıs 1900 - ö. 17 Temmuz 1984), nazi SS üyesi ve II. Dünya Savaşı sırasında Waffen-SS generaliydi.
 • Franz Abromeit

  Franz Abromeit (d. 8 Ağustos 1907 - ö. 30 Haziran 1964), Nazi Almanyası'nda SS ve RSHA subayı.
 • Alois Brunner

  Alois Brunner (d. 8 Nisan 1912), Avusturyalı bir Nazi savaş suçlusu. Brunner, Adolf Eichmann'ın asistanı idi. Haziran 1943 - Ağustos 1944 tarihl
 • Dieter Wisliceny

  Dieter Wisliceny (d. 13 Ocak 1911 - ö. 4 Mayıs 1948), Nazi Almanyası'nda SS üyesi, Nihai Çözüm'ün önemli isimlerinden.
 • Holokost bibliyografyası

  Holokost ile ilgili önemli araştırmalar;
 • Savaş Liyakat Haçı

  Savaş Liyakat Haçı (Kriegsverdienstkreuz), askeri personele ek olarak sivillere hükmen verilebilen İkinci Dünya Savaşı esnasında Nazi Almanya
 • Anton Burger

  Anton Burger (d. 19 Kasım 1911, Neunkirchen, Avusturya – ö. 25 Aralık 1991, Essen), Alman Nazi SS, savaş suçlusu, Sturmbannführer (Binbaşı)
 • Madagaskar Planı

  Madagaskar Planı, Nazi hükümetinin Avrupa’daki Yahudi nüfusun Madagaskar Adası'na taşınmasını öneren bir politikasıdır.
Adolf Eichmann
Adolf Eichmann