Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi

Kısaca: Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi İzmir'in Güzelyalı semtinde bulunan, 2008 yılında hizmete girmiş kültür merkezidir. İzmir'li besteci, araştırmacı ve müzisyen Ahmed Adnan Saygun'un ismini taşır. ...devamı ☟

Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi İzmir'in Güzelyalı semtinde bulunan, 2008 yılında hizmete girmiş kültür merkezidir. İzmir'li besteci, araştırmacı ve müzisyen Ahmed Adnan Saygun'un ismini taşır.

Güzelyalı’da eski bir troleybüs atölyesinin arsasında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilden yapının tasarımı, mimar Tevfik Tozkoparan ve Emre Ulaş’a aittir. Projesi 2000 yılında hazırlanan yapının inşaatı 2006-2008 yılları arasında İngiliz ARUP firmasına gerçekleştirilmiştir

Üç ana bölümden oluşan mekanın “Sanat merkezi” adlı bölümünde özel akustik niteliklere ve asansörlü bir orkestra çukuruna sahip 1153 kişilik bir konser salonu, 243 kişilik ikinci bir salon, toplantı salonları ve sergi mekanları bulunur.

Yapının üzerine inşa edildiği 20 dönümlük arazide 19. yüzyılda inşa edilen bazı tescilli tarihi yapılar da vardır. Bu yapılar restore edilerek kafe, müzik kütüphanesi, cd satış mağazası olarak kullanıma sokulmuştur. Eski yapıların bulunduğu bu alan “Kent Meydanı” olarak adlandırılır.

Dış bağlantılarKaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.