--}}

2008

2008 yılı, başlangıç günü Salı günü olan ve Şubat ayının 29 çekmesi sonucunda artık yıl olan, dolayısıyla 366 gün süren yıldır. Bu nedenle de yılın bitimi Çarşamba günüdür. Ekonomik anlamda küresel bir mali kriz içine giren dünya, siyasal anlamda da çok gergin günler yaşadı.

2008 yılı, başlangıç günü Salı günü olan ve Şubat ayının 29 çekmesi sonucunda artık yıl olan, dolayısıyla 366 gün süren yıldır. Bu nedenle de yılın bitimi Çarşamba günüdür. Ekonomik anlamda küresel bir mali kriz içine giren dünya, siyasal anlamda da çok gergin günler yaşadı. Türkiye'de ise Ergenekon Davası ve Adalet ve Kalkınma Partisi'nin kapatılma davası yıla damgasını vurdu. Spor da ise önce güldü sonra üzüldü. Güldü; Euro 2008 Avrupa Futbol Şampiyonasında elde ettiği ve son dakikalarda maçı koparmasıyla büyük bir heyecana ve sevince neden oldu. Üzüldü; 2008 Pekin Olimpiyatları'nda beklenenin çok altında bir performansla, bir altın 4 gümüş ve 3 bronz madalya ile 31. Yaz Olimpiyarlarına veda etti.

OcakŞubat

]

MartNisanMayısHaziranTemmuzAğustosEylül

bankasının Manhattan'daki merkez binası]

EkimKasımAralık

  • 7 Aralık - Yunanistan'da 16 yaşındaki bir gencin polis kurşunuyla ölmesinin ardından ülke iç savaşa sürüklendi.
  • 13 Aralık - MISS WORLD 2008 yapılacak. Bu Yarışmada Türkiye'yi Leyla Lydya Tuğutlu temsil edecek.
  • 14 Aralık -George W. Bush'un Irak ziyaretinde Muntazer al-Zaidi adlı Iraklı gazeteci Bush'un suratına ayakkabısını fırlattı.
  • 20 Aralık - İsrail devleti, Filistin devleti'nin Gazze kentine hava saldırısı düzenleyerek; yüzlerce kişinin ölmesine binlerce kişininde yaralanmasına neden oldu.


Ölümler

OcakŞubatMartNisanMayısHaziranTemmuzAğustosEylülEkimKasımAralık


İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

2008
2008