Akira Kurosava

Akira Kurosava (黒澤 明 ya da 黒沢 明, Kurosawa Akira, 23 Mart, 1910 - 6 Eylül, 1998) Japon film yönetmeni, film yapımcısı, senarist ve kurgucu. 57 senelik kariyerinde 30 film yöneten Kurosawa, sinema tarihinin en önemli ve etkileyici yönetmenlerinden biri olarak kabul edilir.

{{Biyografi bilgi kutusu |kişi_adı= Akira Kurosawa |resim_adı=220px-Akira Kurosawa.jpg |resim_başlığı=Kagemusha Filminde |doğum_tarihi= 23 Mart 1910 |doğum_yeri= Tokyo } |ölüm_tarihi=6 Eylül 1998 |ölüm_yeri=Tokyo }} Akira Kurosawa (黒澤 明 Kurosawa Akira) Japon Film Yönetmeni , Yapımcısı, Senaryo yazarı . (23 Mart 1910 Tokyo - 6 Eylül 1998 Tokyo)

BiyografisiJapon sinemasının imparatoru unvanına sahip Akira Kurosawa 1910 yılında yedi çocuklu bir ailenin son çocuğu olarak Tokyo'da dünyaya geldi. Babası askeri okulda öğretmendi.

Sakin bir çocukluk geçiren Kurosawa'nın bu dönemde etkilendiği en önemli kişi bir benşi (sessiz film döneminin Japonya'sında film anlatıcısı) olan en küçük ağabeyi Haiko idi. Onun önerileri doğrultusunda birçok sinema klasiğini izleme fırsatı bulan Kurosawa, resim ile de uğraşmaktaydı. Ağabeyinin erken yaşta intiharıyla büyük bir sarsıntıya uğrayan Kurosawa bir süre sonra PCL yapım şirketinde yardımcı yönetmen olarak sinemaya başladı. Hidesuke Takizawa, Kajiro Yamamoto, Mikio Naruse gibi dönemin tanınmış yönetmenlerinin asistanlığını yapan Kurosawa, ilk filmi Sugata Sanjiro'yu (Büyük Judo Efsanesi) 1943 yılında yönetti.

Ardından çevirdiği Içiban Utsukuşiku (En Güzel; 1944), Tora No O Wo Fumu Otokotaçi (Kaplanın Kuyruğuna Basanlar; 1945), Waga Seishun Ni Kuinash (Gençliğime Hayıflanmıyorum; 1946), Yoidore Tenshi (Sarhoş Melek; 1948), Nora İnu (Kuduz Köpek; 1949), Shubun (Skandal; 1950) gibi filmlerle Japonya'nın en önemli film yönetmeni konumuna geldi.

Onu Batı dünyasına tanıtan film, Venedik Film Festivali'nde en iyi film ödülünü alan 1950 yapımı Rashomon'du. Bir haydutun ormanda bir samurayı öldürüp karısına tecavüz etmesi sonrası, haydutun, samurayın, tecavüze uğrayan kadının ve tüm bunları izleyen oduncunun olayı farklı açılardan anlattıkları film, gerçeğin görece bir kavram olması üzerine etkileyici bir yapım idi. Yeni çekim ve anlatım teknikleriyle Kurosawa'ya uluslararası düzeyde de başarı getirdi.

Sonrasında, Dostoyevski uyarlaması Hakuchi (Budala; 1951), İkiru (Yaşamak; 1952), Shichinin no samurai (Yedi Samuray; 1954), Shakespeare uyarlaması Kumonosu Jô (Kanlı Taht; 1957), Gorki uyarlaması Donzoko (Ayaktakımı Arasında; 1957), Kakushi Toride No San Akunin (Saklı Kale; 1958), Yojimbo (Koruyucu; 1961), Akahige (Kızıl Sakal; 1965) adlı filmleri yönetti.

1940'lardan 1960'ların ortalarına kadar Kurosawa aynı ekiple çalışmaya özen gösterdi. Fumio Hayasaka müziklerini, Asakazu Naki ise kameramanlığını yaptı. Takashi Shimura ve Toshiro Mifune'de oyuncu olarak Kurosawa'nın birçok filminde başroller üstlendiler.

Kurosawa'nın çok sayıda filmi Hollywood filmlerine esin kaynağı oldu. Örneğin, Yedi Samuray Yedi Silahşör'e , Saklı Kale Yıldız Savaşları'na, Koruyucu ise Bir Avuç Dolar İçin'e kaynaklık etti.

60'ların sonunda Tora Tora Tora adlı filmle Hollywood'a giden yönetmen, filmi yarım bırakarak ülkesine döndü. 70'lerin ortalarında Sovyetler Birliği'ne giden Kurosawa, Rus bir subayla Moğol bir avcı arasında yüzyılın başında geçen bir dostluk öyküsünü anlatan Dersu Uzala filmini çevirdi. Film 1976 yılında en iyi yabancı film Oskar'ını aldı .

Yönetmenin son dönem çalışmaları olarak Kagemusha (Gölge Savaşçı; 1980), yine bir Shakespeare uyarlaması olan Ran (1985), Yume (Düşler; 1990), Hachi-Gatsu No Kyôshikyoku (Ağustosta Rapsodi; 1991) sayılabilir. Bu filmlerden Ran dört dalda Oskar ödülü almıştır.

Akira Kurosawa'nın Türkçe'ye çevrilmiş, Kurbağa Yağı Satıcısı adlı AFA yayınevinden basılmış bir kitabı bulunur.

Filmografiİlgili BağlantılarKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Akira Kurosava ilgili konular

 • Akira Kurosava

  Akira Kurosava (黒澤 明 ya da 黒沢 明, Kurosawa Akira, 23 Mart, 1910 - 6 Eylül, 1998) Japon film yönetmeni, film yapımcısı, senarist ve kur
 • Akira Kurusava

  Akira Kurosava (黒澤 明 ya da 黒沢 明, Kurosawa Akira, 23 Mart, 1910 - 6 Eylül, 1998) Japon film yönetmeni, film yapımcısı, senarist ve kur
 • Dersu Uzala

  Dersu Uzala (Rusça: Дерсу Узала), Akira Kurosava tarafından yönetilmiş 1975 Sovyet-Japon ortak yapımı bir filmdir. Daha önce çevrile
 • The Lower Depths

  The Lower Depths, Japon yönetmen Akira Kurosava tarafından çekilmiş bir sinema filmidir.
 • The Most Beautiful

  The Most Beautiful (, ''İçiban Utsukuşiku''; ), 1944 Japonya yapımı bir propaganda dram türü sinema filmdir. Filmin yönetmeni Akira Kurosava'd
 • The Quiet Duel

  The Quiet Duel, Japon yönetmen Akira Kurosava tarafından çekilmiş bir sinema filmidir.
 • I Live in Fear

  I Live in Fear, Japon yönetmen Akira Kurosava tarafından çekilmiş bir sinema filmidir.
 • Gizli Kale

  Gizli Kale, Yapon yönetmen Akira Kurosava tarafından çekilmiş bir sinema filmidir.
 • High and Low

  High and Low, Japon yönetmen Akira Kurosava tarafından çekilmiş bir sinema filmidir.
 • Maksim Munzuk

  Maksim Monguzhukovich Munzuk (; 15 Eylül 1912 (veya, 2 Mayıs 1910) - 28 Temmuz 1999) Tuva ülkesinden aktör, Tuva bölgesel tiyatrosunun kurucular
Akira Kurosava
Akira Kurosava