Tokyo

Tokyo Japonya'nın başkenti. Yüzölçümü 600 km2 olup, nüfûsu 35 milyon civarındadır. Honşu Adasının orta kesiminde, Büyük Okyanusun bir girintisi olan Tokyo Körfezinin kıyısında, Sumida Nehrinin ağzında yer alır.

TOKYO (türkçe) anlamı
1. Genellikle plastikten yapılmış bir tür terlik.

Tokyo hakkında detaylı bilgi

Tokyo Japonya'nın başkenti. Yüzölçümü 600 km2 olup, nüfusu 35 milyon civarındadır. Honşu Adasının orta kesiminde, Büyük Okyanusun bir girintisi olan Tokyo Körfezinin kıyısında, Sumida Nehrinin ağzında yer alır.

Tokyo’da kışlar oldukça ılık, yazlar ise sıcak ve nemli geçer.

Şehrin merkezinde hendekler ve geniş bahçelerle çevrili İmparatorluk Sarayı yer alır. Sarayın doğusunda, Japon iş dünyasının merkezi olarak nitelendirilen Maranouçi semti bulunur; kuzeydoğusunda ise pekçok üniversitenin ve basımevinin bulunduğu Kanda semti uzanır. Resmi binalar sarayın güneyindeki Kasumigaseki semtinde toplanmıştır. Milli parlamento binası ise Kasumigaseki’nin batısındadır. Dünyaca meşhur bir alışveriş merkezi olan Ginza semti şehrin doğu kesimindedir. Tokyo’nun mimarisi iki veya üç katlı ahşap evlerden, Meici döneminden kalma taş yapılara ve beton veya çelikten yapılmış gökdelenlere kadar değişen bir çeşitlilik gösterir. Japonya’nın başlıca ibadet merkezi olan Meici Tapınağı bir milli abide olarak kabul edilir.

Başlangıçta depreme karşı mukavim olsun diye binalar 30 metreyle sınırlandırılmış, fakat 1960’lardan sonra bu yüksekliği aşan depreme dayanıklı pekçok yeni bina inşa edilmiştir. Bunların başlıcaları Mainiçi Yayınevi, Tokyo Katedrali, Milli Tiyatro ve Milletlerarası Ticaret Merkezidir.

Şehiriçi ulaşım otobüs, metro ve kamuya veya özel sektöre ait elektrikli trenlerle sağlanır. Tokyo’da biri iç seferler, diğeri dış seferlere tahsis edilen iki havaalanı vardır.

Japonya’nın kültür merkezi olan Tokyo’da pekçok müze, kütüphane ve üniversite bulunur. Ueno Parkında Tokyo Milli Müzesi, Milli Bilim Müzesi, Hayvanat Bahçesi ve Batı Sanatı Milli Müzesi yer alır. Japonya’daki üniversite ve yüksekokulların büyük bölümü Tokyo’dadır. Tokyo Üniversitesi dışındaki başlıca yükseköğretim kurumları Tokyo Teknoloji Enstitüsü, Hitotsubaşi Üniversitesi ve Tokyo Güzel Sanatlar Üniversitesidir. Özel üniversitelerin en meşhurları da Vazeda ve Keto üniversiteleridir.

Tokyo’nun bugün bulunduğu bölgenin yerleşime açılması çok eskilere dayanır. Altıncı yüzyılda Japonya’da kuvvetli bir imparatorluk idaresinin kurulmasından sonra Musaşi vilayetinin bir parçası oldu. O dönemde Edo (haliç) ismiyle anılan şehir Tokugava şogunluğunun kurulmasına kadar küçük bir balıkçı köyü olarak kaldı. On yedinci asırda büyüyüp genişledi. Meici Restorasyonu tekrar şogunluğa son verip imparatorluğa hakim olunca Edo’yu başşehir ilan etti ve “Doğunun Başşehri” manasında Tokyo ismini verdi.

Tokyo 12 Eylül 1923’teki depremden büyük zarar gördü. Depremden sonra şehir yeniden inşa edildi ve bu dönemde çevresinde banliyöler teşekkül etmeye başladı. İkinci Dünya Harbinde şehir ve çevresi ABD uçakları tarafından bombalandı. Tokyo 1950’lerden sonra ülke ekonomisine paralel bir gelişme göstererek hızla büyüdü ve bugünkü seviyesine ulaştı.

Rusya’dan Tokyo’ya giden Kazak Türklerinin 1938’de yaptıkları cami, 1985’te belediye tarafından yıktırıldı. Bu tarihten itibaren Tokyo’daki Müslümanlar cuma ve bayram namazlarını kılamamakta ve cenazeleri için dini tören yapamamaktadırlar. Tokyo’nun Yoyogi Sehura mahallesinde bulunan caminin arsası, bugün hala boştur. 3-5 araba için park olarak kullanılmaktadır (1994).

Tokyo nerede?

Tokyo haritadaki konumu

Şarkı Sözleri

10 Cc tarafından söylenen Tokyo adlı şarkının sözleri.

transistorised, and anodised
chrome plated, squeaky clean
oh tokyo, oh tokyo
oh tokyo i love you
you're trembling, you're choking
but you're magical to me
oh tokyo, oh tokyo
oh tokyo i love you
kimonos, and geisha girls
from grade one, down to three
oh tokyo, oh tokyo
oh tokyo i love you
land of the rising sun
you have taken my heart away
with your beauty you nearly blinded me
in your beauty i want to stay
i bow to you with my heart
i think of you every day
when i dream you are there beside me
but when i waken you're far away
perfection, in miniature
with tiny hands, smiling eyes
oh tokyo, oh tokyo
oh tokyo i love you
tokyo
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Tokyo Bombardımanı

Tokyo bombardımanı, 10 Mart 1945'te, ABD'nin Tokyo'yu Napalm bombalarıyla yüklü 344 tane B-29 uçağıyla yapılan bombardıman saldırısı. II.

Tokyo Camii

Tokyo Camii (Japonca: 東京ジャーミイ Tōkyō Cāmii), Tokyo'da bulunan bir camiidir. 2000’de hizmete açılan Klasik Osmanlı Türk üslubundaki caminin yapımı, Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilmiştir.

Tokyo Kulesi

Tokyo Kulesi Japonya`nın Tokyo şehrinde, Minato-ku`daki Shiba Parkındadır. 333 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek kendinden destekli çelik kulesi ve Japonya`nın en uzun insan ürünü yapısıdır. 4000 ton ağırlığındadır.

Tokyo Cami

Tokyo Camii (Japonca: 東京ジャーミイ Tōkyō Cāmii), Tokyo'da bulunan bir camiidir. 2000’de hizmete açılan Klasik Osmanlı Türk üslubundaki caminin yapımı, Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilmiştir.

Tokyo Camisi

Tokyo Camii (Japonca: 東京ジャーミイ Tōkyō Cāmii), Tokyo'da bulunan bir camiidir. 2000’de hizmete açılan Klasik Osmanlı Türk üslubundaki caminin yapımı, Türkiye Cumhuriyeti tarafından gerçekleştirilmiştir.

FC Tokyo

FC Tokyo (Japonca: FC東京), J. Ligi'de mücadele eden profesyonel futbol kulübü.

Tokyo Uluslararası Film Festivali

Tokyo Film Festivali 1985`den bu yana düzenlenen film festivali. Jüri özel ödülü, en iyi yönetmen, en iyi aktris, en iyi aktör dallarında ödül dağıtır. Genellikle ekim ayı sonunda düzenlenir. 2006 yılındaki festivalde Little Miss Sunshine filmi ile Jonathan Dayton ve Valerie Faris ...

Tokyo Üniversitesi

Tokyo Üniversitesi, Japonya'daki öncü araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversite 10 fakülte ve 30.000 öğrenciye sahiptir. 30.000 öğrencinin 2100 kadarı yabancı uyrukludur. Üniversitenin Hongō, Komaba, Kashiwa, Shirokane ve Nakano adlı 5 yerleşkesi vardır.

TV Tokyo

Infobox TV