Akvaryum

Alm. Aquarium (n), Fr. Aquarium, İng. Aquarium. Su hayvanlarının ve bitkilerinin inceleme veya gösterme, seyrettirme gayesiyle içine konduğu kap. Akvaryumlar, tam tanınmayan su hayvanlarının veya bitkilerinin ilim adamları tarafından incelenmesi için kullanıldığı gibi, bunların halka tanıtılması veya evlerde süs balıkları yetiştirilmesi gibi maksatlarla da kullanılır. Çinliler çok eski zamanlardan beri akvaryumu bilmekte ve halen de süs balıkları

Akvaryum

Akvaryum su hayvanlarının ve bitkilerinin inceleme veya gösterme, seyrettirme gayesiyle içine konduğu kap. Akvaryumlar, tam tanınmayan su hayvanlarının veya bitkilerinin ilim adamları tarafından incelenmesi için kullanıldığı gibi, bunların halka tanıtılması veya evlerde süs balıkları yetiştirilmesi gibi maksatlarla da kullanılır. Çinliler çok eski zamanlardan beri akvaryumu bilmekte ve halen de süs balıkları yetiştirerek ticaretini yapmaktadırlar.

Evde bir akvaryum kurmak çok kolay ve zevkli bir iştir. Cam kavanozlar en basit akvaryumlardır. Ağzı dar akvaryum küvetinin içine normal hava basıncı ile daha az oksijen girer. Geniş ağızlı akvaryumlar daha sıhhidir. Akvaryumlar, genellikle dikdörtgen prizma şeklindedir.

Akvaryumlar, ısı, ışık, besin, tatlılık ve tuzluluk bakımından barındırdığı canlıların tabii yaşama ortamına uygun hazırlanmalı, aynı zamanda akvaryumda hayvan ve bitkiler arasında biyolojik denge bulunmalıdır. Böyle dengeli bir akvaryumda suyu sık sık değiştirmeye lüzum yoktur.

Akvaryum sun'i ve tabii yollarla aydınlatılmalı ve suyun sıcaklığı, içindeki canlıların yaşama muhitine uygun hazırlanmalıdır. Balıklar genelde 21-27 dereceler arasında yaşarlar. İdeal akvaryum ısısı 24 derecedir.

Balıklar, ağızlarından aldıkları suyu solungaçlarından geçirirken solungaçlardaki kılcal damarlarla suyun oksijenini alıp çevreye karbondioksit verirler. Akvaryumdaki yeşil bitkiler ışık karşısında karbondioksidi kullanarak kendilerine besin üretir ve oksijen verirler. Böylece sudaki balıkların solunumuna yardımcı olurlar. Akvaryum suyunda oksijen azaldığı taktirde balıklarda solunum yetmezliği belirir. Aşırı karbondioksit birikimi balıkların ölümüne sebep olabilir.

Akvaryumda dipte biriken karbondioksit gazını dışarı atmak ve muhite oksijen kazandırmak için, havalandırma sistemine ihtiyaç duyulur. Bitkice zengin akvaryumlarda havalandırmaya pek ihtiyaç duyulmaz. Akvaryumun temizliği için bir kaç su salyangozu ile çöpçü balığı da koymalıdır. Böyle akvaryumlarda yılda bir veya iki defa su değiştirmek yeterlidir. Su değiştirilirken balıklar bir kepçe ile su dolu başka bir kaba aktarılmalıdır. Balıkları zedelememek için tutmaktan sakınmalıdır. Musluk suyu direkt olarak doldurulmaz. Ancak iyice kaynatıldıktan ve kaptan kaba aktarılıp havalandırıldıktan sonra akvaryuma boşaltılmalıdır. Bu arada bitkilerin zedelenmemesine dikkat etmelidir.

Balıkların beslenmesi için akvaryum mağazalarından paketlenmiş kuru yemler almak en uygunudur. Bu yemleri, küflenmemesi için kuru yerlerde saklamalıdır. Kıyılmış kurtçuk gibi canlı yemler de zaman zaman verilebilir ancak bunu aşırı hale getirmemelidir.

Akvaryumlarda en çok melek balığı, siyam kavgacı balığı, değişik renklerde sazan balığı yetiştirilir.

1853 yılında ilk canlı akvaryum Londra’da halka açılmıştır. Napoli, Monaco, San Fransisko, Şikago ve Florida’da da halka açık gelişmiş akvaryumlar vardır. Akvaryumculuk, Avrupa’ya Çin ve Japonya’dan geçmiştir.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi

Akvaryum

tatlı ya da tuzlu su hayvanlarının, su bitkilerinin yapay bir ortamda beslendiği cam su kabı.

Akvaryum

Tatlı veya tuzlu su hayvanlarının ve su bitkilerinin yapay bir ortamda beslendiği cam su kabı.

Akvaryum

Türkçe Akvaryum kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. aquarium, fish tank, water-filled glass for keeping and exhibiting fish

Akvaryum

Türkçe Akvaryum kelimesinin Fransızca karşılığı.
aquarium [le]

Akvaryum

Türkçe Akvaryum kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Aquarium

Akvaryum (Çağrı Sinci) sözleri

Çağrı Sinci tarafından albümünde söylenen Akvaryum adlı şarkının sözleri.

Burda kavga kaçınılmaz! Kaçınız rahatsınız açılın az Bu faunus çok havasız bak
Sıkılmak adlı hastalıktan muzdaribiz evet napalım yani burda yerimiz dar
gülen insan görünce bazen saldırmak istersen aldırma aynı sorun bende de var
uyuşturucu seni pasifize eder ama kandırma kendini (sakın!)
sonra olma yerlebir Birbirimizi yesek de bil kişisel değildir
O kadar daralmışız ki burda şiddet sihirli
Bilir misin beta balığı akvaryumda katilken akarsuya saldığında sükenete meyilli
Camdan duvarlar yani kurallar Görmesen de hissedersin insanlar uyarlar
Beni uyarma senin yaptığını yapmazsam Dönüp dursam da yerimde benim bi rüyam var!
Nakarat:
Kafanı Yap!
Yat!
Kalk!
Beslen!
İç!
Sıç!
Kafanı Yap!
Yat!
Çalışıyosan erken kalk işe git işten çık araba sür ekmek al eve git yat
Okuyosan erken kalk okula git sınava gir azar işit hatun kes eve git yat
İşsizsen öğlen kalk çay demle yumurta kır bütün gün iş ara sonra eve git yat
Sisifos* gibi hergün aynı taşı her gün aynı dağın başına çıkart! Böyle bişey hayat.
Keyif vericiler de sıkıyo bi süre sonra kusura bakma kural basit korkuyosan sorma
Bu iş böyle bu akvaryum ve onun camları önce sıkıyo canını sonra oluyosun bi zorba
Dünyanın her yerinde herkes hergün aynı şeyi yapar Eğlenir çalışır tanrısına tapar
Milyonlarca beta balığı aynı akvaryumda birbirinden korkarak yaşar.
Ama kural basit:
Nakarat:
Kafanı Yap!
Yat!
Kalk!
Beslen!
İç!
Sıç!
Kafanı Yap!
Yat!
Sisifos:(Sisyphos) Yunan mitolojisinde ölümü aldattığı için, sonsuza kadar ağır bi kayayı yüksek bir dağın tepesine çıkarmakla cezalandırılmış karakter. Efsaneye göre Sisifos her sabah kayayı çıkarmaya başlar gece dağın zirvesine vardığında tekrar başa dönüp kayayı çıkartmaya başlar. Bu döngü sonsuzdur.

İlgili konuları ara

Yanıtlar