--}}

Amonyak

Amonyak Azot ve Hidrojenden oluşan renksiz ve kötü kokulu bir gazdır.Kimyasal formülü NH3'tür Amonyak azot içeren (gübre, ilaç, boya, parfüm ) maddelerin sentezlenmesinde ilk aşamadır.

Amonyak Azot ve Hidrojenden oluşan renksiz ve kötü kokulu bir gazdır. Kimyasal formülü NH3'tür Amonyak azot içeren (gübre, ilaç, boya, parfüm ) maddelerin sentezlenmesinde ilk aşamadır. Ayrıca amonyak OH-1 iyonu içermediği halde zayıf baz özelliği gösterir. Buharlaşma ısısı çok yüksek olduğundan soğutucu gaz olarak da kullanılır. Molekül kütlesi 17.0304 g/mol, kaynama noktası -33.34 °C (239.81 K)dır. Molekül şekli üçgen piramittir. Molekülleri polar olduğundan su içinde yüksek oranda çözünür.

Amonyak, gübre, ilaç, boya, parfüm gibi maddelerin sentezlenmesinde ilk aşamada kullanılmaktadır. Amonyak ayrıca temizlik maddelerinde de kullanılır. Amonyak canlılar için zehirli bir maddedir, kullanılırken dikkat edilmesi gerekir. Amonyak kovalent bağlı bileşiktir.Ametal+Ametal bağıdır. Molekülleri polar olduğundan su içinde yüksek oranda çözünür. Amonyak molekülleri kendi aralarında olduğu gibi su molekülleri ile de zayıf hidrojen bağları oluşturur. Bu sebepten suda çok çözünür. 1 atm basınç ve 0 derecede 1 litre suda 1300 litre, 20 derecede ise 700 litre amonyak çözünür. Oda koşullarında doymuş amonyak çözeltisi yüzde 34 lük olup yoğunluğu 0,88 g/ml dir.

Piyasada amonyak adı altında satılan maddeler amonyağın sulu çözeltisi olan amonyum hidroksittir.

Diğer anlamları

Amonyak

Türkçe Amonyak kelimesinin İngilizce karşılığı.
adj. ammoniac, ammoniacal, of ammonia (type of gas)
n. ammonia, colorless soluble gas (Chemistry)

Amonyak

azot ve hidrojen bileşimi olan, keskin kokulu bir gaz.
içinde bu gazın eritilmiş bulunduğu su, nişadırruhu.

Amonyak

Türkçe Amonyak kelimesinin Fransızca karşılığı.
alcali volatil, ammoniaque [le]

Amonyak

Türkçe Amonyak kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Ammoniak

Amonyak

1 . Azot ve hidrojen birleşimi olan, keskin kokulu bir gaz (NH3).
2 . İçinde bu gazın eritilmiş bulunduğu su, nişadır ruhu.


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Amonyak
Amonyak