Amatör

Amatör (Fransızca: ''amateur''), Bir işi hayatını kazanmak veya para karşılığı için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı kişiler için kullanılan sıfat. Zıt anlamlısı "profesyonel". Amatörler yaptıkları işin uzmanı değildirler, o işi meslek olarak da edinmemişlerdir. Bu sıfat ayrıca alaycı bir biçimde "acemi", "beceriksiz" karşıtı olarak da kullanılmaktadır (TDK sözlüğü). Eski Fransızca'da "seven, sevgilisi" anlamlarına gelen ''"amateur"'' sözcüğünün kökeni 1784 yılına dayanmaktadır.

Amatör (Fransızca: amateur), Bir işi hayatını kazanmak veya para karşılığı için değil, yalnız zevki için yapan, hevesli, meraklı kişiler için kullanılan sıfat. Zıt anlamlısı "profesyonel". Amatörler yaptıkları işin uzmanı değildirler, o işi meslek olarak da edinmemişlerdir. Bu sıfat ayrıca alaycı bir biçimde "acemi", "beceriksiz" karşıtı olarak da kullanılmaktadır (TDK sözlüğü). Eski Fransızca'da "seven, sevgilisi" anlamlarına gelen "amateur" sözcüğünün kökeni 1784 yılına dayanmaktadır. Fransızcaya da yine aynı anlama gelen Latince "amatorem" (nom."amator")'den girmişti. Sözcüğün Türkçe'de en erken rastlandığı yıl ise 1914'tür. :Amatör, ayrıca şu anlamlara da gelebilir: * Amatör , Rakım Çalapala'nın 1945'te çıkardığı "Zevk ve Merak Mecmuası" alt başlığını taşıyan hobi ve el becerileri dergisi. * Amatör , 1971 yılında Türkiyede yayımlanmış haftalık çizgi roman dergisi. Sadece 27 sayı çıkmıştır. * Amatör tiyatro, Amatör tiyatro, para kazanma amaçlı ve profesyonel olmayan bir tiyatro türü. * Amatör astronomi, herkesin yapabileceği gökyüzü gözlemleri araştırmalar bütünü. Karıştırılmamalı * Armatör, Ticaret gemisi sahibi anlamına gelen denizcilik terimi Amateur

Kaynaklar

Vikipedi

Diğer anlamları

amatör

Türkçe amatör kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. amateur, novice, dabbler, dilettante

amatör

bir işi para kazanmak için değil yalnız zevki için yapan kimse, özengen, hevesli, "profesyonel" karşıtı. yeterince deneyimi olmayan, deneyimsiz, acemi.

amatör

Türkçe amatör kelimesinin Fransızca karşılığı.
amateur [le], dilettante [le]

amatör

Türkçe amatör kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Amateur, Außenseiter, Dilettant, Laie, Liebhaber

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.