--}}

Anamur

Anamur ilçesi adını rüzgarlı burun demek olan ANEMURIUM antik kentinden almıştır. Akdeniz Bölgesinde Mersin iline bağlı bir ilçedir. Anem=Burun, urium=Rüzgar demektir.

Anamur ilçesi adını rüzgarlı burun demek olan ANEMURIUM antik kentinden almıştır. Akdeniz Bölgesinde Mersin iline bağlı bir ilçedir. Anem=Burun, urium=Rüzgar demektir.Anemurium antik kenti tarihe meydan okurcasına dimdik ayakta durmaktadır.İlçe Antalya-Mersin E-24 karayolu üzerinde yer alır. Nüfusu son sayıma göre 50.000 dir.

ANANAS Halk, turizmin pek gelişmemiş olması nedeniyle genellikle tarımla uğraşır. Bilindiği üzere Türkiye'nin en kaliteli muzları da ilçe de yetişir. Bunun yanında çilek üretiminde de epeyi ilerleme sağlanmış ve halkın geçim kaynağı haline gelmiştir.Aynı zamanda tropikal bitkilerin de yetiştirilmesine başlanılmıştır. Sözgelimi,Papaya,Avakado,Kahve,Ananas bunlardan birkaç tanesidir.

İlçede belli başlı turistik tesisler bulunmaktadır. Turizm açısından pek gelişememiştir. İlçeye ulaşımın karayolu ile yapılması ve karayolunun da çok virajlı olması ilçeye gelen yabancı turist sayısını azaltmaktadır. PAPAYA MEYVESİ

Deniz ulaşımı şu anda bulunmamaktadır. Sadece Akdeniz'den geçen özel yatlar limana uğramaktadırlar.

Sakin bir yer olması, tertemiz bir denizin olması, sayısız tarihi eserlerin olması ve en önemlisi de diğer turistik bölgeler gibi sahillerin birtakım kişilerin elinde olmamasından dolayı tercih edilen bir tatil beldesidir.Anamur ilçesi pek tanınmasa da görülmeye değer bir ilçedir.

İlçeye ulaşım çok kolaydır. İstanbul ve Ankara'dan direk olarak her gün karşılıklı otobüs seferleri bulunmaktadır. Bunun yanında Antalya'dan 4.5 saat mesafede, Mersin'den yine 4.5 saat mesafede olup, her iki ilden her gün sayısız otobüs ile ilçeye ulaşmak mümkündür.

Kaynak

http://www.anamur.org/

Haritası

Anamur koordinatları: 36.077500, 32.832700

Diğer anlamları

Anamur

İçel iline bağlı ilçelerden biri.


İlgili konuları ara


Görüşler

  • misafir Avatar
    misafir - 5 yıl önce
    anamurun güzel köylerinin resimleri yayınlanabilirse sevinirim

Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Anamur
Anamur