Apollonia

APOLLONİA SALBAKE (Medet Höyüğü) Apollonia antik kenti ve Medet Höyüğü, Denizli İli, Tavas ilçesinin 7 km batısında düz bir ova üzerinde kurulan Medet Köyü yerleşim alanı içinde yer almaktadır. Tavas Ovasının en verimli arazileri üzerinde kurulan Apollonia; batıda Tabai yolu ile Karia bölgesine, güneyde Sebastopolis yolu ile Likya bölgesine, doğuda Tavas yolu ile Frigya bölgesine ulaşımı bulunan antik kentlerden birisidir. Apollonia antik kentinin kuruluşu hakkında kesin belgeler bulunmama

APOLLONİA SALBAKE (Medet Höyüğü)

Apollonia antik kenti ve Medet Höyüğü, Denizli İli, Tavas ilçesinin 7 km batısında düz bir ova üzerinde kurulan Medet Köyü yerleşim alanı içinde yer almaktadır.

Tavas Ovasının en verimli arazileri üzerinde kurulan Apollonia; batıda Tabai yolu ile Karia bölgesine, güneyde Sebastopolis yolu ile Likya bölgesine, doğuda Tavas yolu ile Frigya bölgesine ulaşımı bulunan antik kentlerden birisidir. Apollonia antik kentinin kuruluşu hakkında kesin belgeler bulunmamakla birlikte, höyük buluntuları incelendiği zaman, ilk yerleşimin Tunç çağlarına kadar uzandığı ve kesintisiz olarak devam ettiği görülmektedir.

Kent Apollonia adını Hellenistik Dönemde aldığı, en görkemli dönemini Roma Çağında yaşadığı anlaşılmaktadır. Köy camisinin bulunduğu avlu içinde Hadrianus Dönemine ait Apollon tapınağının temelleri ve yazıtlar vardır. Kentin İ.Ö.1.yy ve İ.S.1.yy arasında kendi adına sikke bastırdığı ve sikkeler üzerinde tanrısal motiflerin yer aldığını görmekteyiz.

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Apollonia ilgili konular

 • Likya yolu

  Fethiye’den başlayarak Kaş’a hatta Antalya’ya kadar uzanan ve Likya kentlerini birbirine bağlayan patikalar zinciridir. Antik dönemlerde “
 • Antiphellos

  Antiphellos, Antalya`nın Kaş ilçesinde antik kent ve Kaş`ın Likya dönemindeki isimlerinden biri.
 • Istlada

  Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan antik kent.
 • Kaş, Antalya

  Kaş, Antalya ilinin en batısında yer alan turistik ilçe.
 • Kyaenai

  Kyaenai, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan bir antik kenttir. Kaş`a 23 km uzaklıktaki Yavı Köyü`nün üzerinde bulunan sarp kayalı
 • Patara

  Antalya il sınırları Kaş ilçesi Kalkan beldesi yakınlarındaki antik kent.
 • İsinda

  İsinda, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında bulunan antik kent.
 • Apollonia, Kaş

  Apollonia, Antalya ili Kaş ilçesi yakınlarında Kılıçlı Köyü'nde bulunan antik Likya kenti.
 • Tyberissos

  Antalya ilinin Demre ilçesi Çevreli Köyü yakınlarında bulunan antik Likya kenti.== Dış bağlantılar ==* [http://www.kenthaber.
 • Typallia

  Antalya merkeze 27km mesafede Çitdibi Köyü Karabel mevkiinde yer alan antik Likya kenti.== Dış bağlantılar ==* [http://www.akmedadalya.