arch enemy

Arch Enemy, 1995 senesinde İsveç'in Halmstad kentinde kurulan melodik death metal grubudur.

Arch Enemy

Grup |
adı    =Arch Enemy |
Resim   = |
Kuruluş Tarihi =1995 |
Üyeleri   =Angela GossowMichael AmottFredrik AkessonSharlee D`AngeloDaniel Erlandsson |
Ülke   =İsveç |
Web Sitesi = Resmi Web Sitesi |


|

Amacı, thrash metal ile death metali karıştırıp “saf” bir sound yakalamak olan Arch Enemy, 1995 senesinde İsveç`in Halmstad kentinde kuruldu. 1996`da “Black Earth” isimli çıkış albümlerini hazırlayarak kariyerine başlayan grup tüm Avrupa metal camiasının dikkatini çekti. Melodik ve progresif ritimler, çift gitar melodileri ve güçlü vokaliyle oluşturdukları sound eşsizdi. Wrong Again Records etiketiyle 1996 yılında çıkan bu albümden sonra artık herkes gruptan başka bir çalışma bekliyordu.

1997 yılında tekrar stüdyoya girdiler ve “Stigmata” albümlerini doldurdular. Albüm 1998`de Savage Messiah Music firması tarafından çıkarıldı. Daha olgunlaşan ama hala saf duran müziğiyle bu albüm de tüm metal sevenler tarafından tam not aldı. Kariyerini yükselten ve Century Media Records firmasıyla anlaşan grubun üçüncü albümü ise “Burning Bridges” oldu. Death, thrash ve progresif metalin bir karşımı olan albüm ayrıca dozajı dengeli bir şekilde melodikti. Albümde, grubun prodüktörlüğünü yapan Fredrik Nordström de klavyesiyle yer aldı. Per Wiberg de piyanosuyla albümde misafir sanatçı olarak bulundu.

Japonya`da oluşan hayran kitlesine konser vermek üzere 1999`da bir turne düzenlediler. Bu konserin görüntüleriyle “Burning Japan” adında sadece Japonya`ya dağıtılan bir de konser albümleri çıktı. Daha agresif bir sounda sahip olan dördüncü albümleri “Wages Of Sin” 2001 yılında metal dinleyicilerinin beğenisine sunuldu. Albüm Arch Enemy`nin şu ana dek yaptığı en sert ve en titiz hazırlanmış çalışmasıydı. Japon hayranları için albüm kısa bir süre sonra Japonya`da da piyasaya çıktı.

Century Media Records, Arch Enemy sevenleri için yine “Wages of Sin” adında 2 CD`lik bir albüm hazırladı. 2002 yılında çıkan albümde bonus parçalar ve video klipler de bulunuyordu. Bir sene sonraysa limitli sayıda üretilen ve her Arch Enemy hayranının arşivinde bulunması gereken “Anthems Of Rebellion” çıktı. Arch Enemy bu albümleriyle halen “saf metal” yapan ender teknik gruplar arasında bulunuyor. Hayran kitlesiyse her geçen gün artmaya devam ediyor.

Albümleri

1996 - Black Earth1998 - Stigmata1999 - Burning Bridges2000 - Burning Japan2001 - Wages Of Sin2002 - Burning Angel2003 - Anthems of Rebellion2004 - Dead Eyes See No Future2005 - Doomsday Machine |

Kaynaklar

Vikipedi

arch enemy

i. baş düşman

arch enemy

İngilizce arch enemy kelimelerinin Fransızca karşılığı.
adversaire numéro un, ennemi numéro un

arch enemy

İngilizce arch enemy kelimelerinin Almanca karşılığı.
Erzfeind

arch enemy

İngilizce arch enemy kelimelerinin Flemenkçe karşılığı.
aartsvijand

Arch Enemy (Nemesis) sözleri

Nemesis tarafından albümünde söylenen Arch Enemy adlı şarkının sözleri.

dark thoughts rise up
deep in your mind
the killing of hope
the end has begun

the locked psycho-door breaks down
the beast breathes freedom and fire
blows bloody thoughts into your mind
demons whisper: "commit suicide"

weak is your body
helpless your soul
the beast destroyed your will
left nothing but an empty shell

self-destruction leads its way
your weapons turn against yourself
cutting through, killing you
a downward spiral, the shadowbeast has won

the shadowbeast calls
a vulture of life
your worst enemy dwells
from within

İlgili konuları ara

Yanıtlar