Ariel Sharon

Ariel Şaron (26 Şubat 1928 - 11 Ocak 2014), eski İsrail başbakanı. Ana Muhalefet Kadima Partisi'nin kurucusu ve ilk lideri ve tümgeneraldir.

Ariel Sharon

right|framed|Ariel Sharon Ariel Şaron (d. 26 Şubat 1928), İsrail devletinin başbakanlığını yapmış bir siyasetçidir. İktidardaki Kadima Partisi`nin kurucusu ve ilk lideriydi.

Ariel Şaron 1982 yılında Lübnan İç Savaşı sırasında İsrail`in Savunma bakanı olarak görev yapmaktaydı. Gözlemciler İsrail`in gözleri önünde gerçekleşen Sabra ve Şatilla katliamından Ariel Şaron`u sorumlu tutmuşlardır. Ariel Şaron`un 2000 yılında Kudüs`teki El Aksa camii`ne polis koruması altında yaptığı ziyaret ve verdiği demeç Filistin`lilerin 2. İntifada (ayaklanma)`yı başlatmalarına neden oldu ve bir provokasyon olarak görüldü.

thumb|150px|left|Ariel Şaron Ariel Şaron Mart 2001 tarihinden Nisan 2006 tarihine kadar İsrail`in başbakanlığını yaptı. Filistin sorununa gençliğine göre daha ılımlı bir yaklaşım sergiledi. 2004 yılında İsrail`in Filistinlilerle anlaşma masasına oturmadan tek taraflı bir şekilde Gazze`den geri çekilmesine karar verdi. Bu karar Ariel Şaron`un başkanı olduğu Likud Partisi`nde özellikle eski başbakan Bünyamin Netanyahu`nun liderliğindeki bir grubun muhalefetine yol açtı. Bunun üzerine Ariel Şaron kendisiyle aynı görüşteki bir grup siyasetçiyle birlikte Likud`dan ayrılarak Kadima Partisi`ni kurdu.

4 Ocak 2006 tarihinde Ariel Şaron beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı. Ehud Olmert başbakanlığa vekaleten atandı. Bu tarihten sonra Ariel Şaron bir daha bilincini kazanamadı. Halen bitkisel hayattadır.

} } }

Kaynakça

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar