Ariel Sharon

Ariel Şaron (26 Şubat 1928 - 11 Ocak 2014), eski İsrail başbakanı. Ana Muhalefet Kadima Partisi'nin kurucusu ve ilk lideri ve tümgeneraldir.

Ariel Şaron (d. 26 Şubat 1928), İsrail devletinin başbakanlığını yapmış bir siyasetçidir. İktidardaki Kadima Partisi`nin kurucusu ve ilk lideriydi.

Ariel Şaron 1982 yılında Lübnan İç Savaşı sırasında İsrail`in Savunma bakanı olarak görev yapmaktaydı. Gözlemciler İsrail`in gözleri önünde gerçekleşen Sabra ve Şatilla katliamından Ariel Şaron`u sorumlu tutmuşlardır. Ariel Şaron`un 2000 yılında Kudüs`teki El Aksa camii`ne polis koruması altında yaptığı ziyaret ve verdiği demeç Filistin`lilerin 2. İntifada (ayaklanma)`yı başlatmalarına neden oldu ve bir provokasyon olarak görüldü.

Ariel Şaron Mart 2001 tarihinden Nisan 2006 tarihine kadar İsrail`in başbakanlığını yaptı. Filistin sorununa gençliğine göre daha ılımlı bir yaklaşım sergiledi. 2004 yılında İsrail`in Filistinlilerle anlaşma masasına oturmadan tek taraflı bir şekilde Gazze`den geri çekilmesine karar verdi. Bu karar Ariel Şaron`un başkanı olduğu Likud Partisi`nde özellikle eski başbakan Bünyamin Netanyahu`nun liderliğindeki bir grubun muhalefetine yol açtı. Bunun üzerine Ariel Şaron kendisiyle aynı görüşteki bir grup siyasetçiyle birlikte Likud`dan ayrılarak Kadima Partisi`ni kurdu.

4 Ocak 2006 tarihinde Ariel Şaron beyin kanaması geçirerek hastaneye kaldırıldı. Ehud Olmert başbakanlığa vekaleten atandı. Bu tarihten sonra Ariel Şaron bir daha bilincini kazanamadı. Halen bitkisel hayattadır.

} } }

KaynakçaKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.

Ariel Sharon ilgili konular

 • Kesişme

  ''Kesişme (Intersection)'' Mark Rydell tarafından yönetilen ve başrollerinde Richard Gere, Sharon Stone, ve Lolita Davidovich'in oynadığı 1994
 • Ariel Sharon

  Ariel Şaron (26 Şubat 1928 - 11 Ocak 2014), eski İsrail başbakanı. Ana Muhalefet Kadima Partisi'nin kurucusu ve ilk lideri ve tümgeneraldir.
 • Ehud Barak

  Başbakanlık görevini, 1999 seçimlerinde rakibi Likud lideri Binyamin Netanyahu’yu yenerek kazanan İşçi Partisi Genel Başkanı Ehud Barak, 19
 • Ehud Olmert

  Ehud Olmert İbranice: אהוד אולמרט; (30 Eylül 1945-) İsrail'in 12. başbakanıdır.
 • Amir Peretz

  Amir Peretz (9 Mart 1952, Fas), İsrailli siyasetçi; 2005-07 arasında İsrail İşçi Partisi lideri, 2006-07 arasında İsrail savunma bakanı.
 • Olmert

  Ehud Olmert İbranice: אהוד אולמרט; (30 Eylül 1945-) İsrail'in 12. başbakanıdır.
 • Sharon Tate

  Sharon Marie Tate (d. 24 Ocak 1943 - ö. 9 Ağustos 1969), ABD'li aktris. 1960'larda televizyon rolleri ile başladığı aktristlik hayatına Hollywo
 • Sharon Daniel

  Sharon Daniel, Santa Cruz’daki Kaliforniya Üniversitesi'nin Film ve Dijital Sanat bölümünde araştırmalarını sürdürmekte olan bir akademisy
Ariel Sharon
Ariel Sharon