associated press

Associated Press (AP), ABD'li haber ajansı.
Bu tip şirketler içinde en yaygın ağa sahip haber ajansıdır.

Associated Press

Associated Press (AP), ABD`li haber ajansı.

Bu tip şirketler içinde en yaygın ağa sahip haber ajansıdır. AP, ABD başta olmak üzere gazetelere, TV ve radyo istasyonları gibi kuruluşlara kendi personeli tarafından geçilen haberleri servisi yapan bir şirkettir. ABD dışında da pek çok gazeteler, Internet siteleri gibi haber kaynakları AP`ye üyedir ve bu ajansın haberlerini yayınlarında kullanırlar.

right|thumb|AP`nin 2004 yılında ayrıldığı New York`daki eski binası

AP haber ajansı, 1846 yılında New York City`de kurulmuştur. Günümüzde Başkan ve CEO`luğunu Tom Curley yapmaktadır. Ajansın bugün 242 bürosu vardır ve haberlerini 121 farklı ülkedeki abonelerine aktarmaktadır.

Yalnızca 2005 yılında, AP haberlerini tüm Dünya`da 1.700 gazete ve 5.000`in üzerinde TV ve radyo kullanmıştır. Ajansın fotoğraf arşivi 10 Milyon`dan fazla fotoğraf ve resim içermektedir.

Günümüzde AP tarzı haber yazma stili ABD`de standart olarak kabul edilen haber stili olmuştur.

Geçmişten itibaren gelen en büyük rakibi olan United Press International`ın kapanmasından sonra AP, ABD çapında yayın yapan tek ve rakipsiz haber ajansı olarak kaldı. ABD dışında rakipleri ise İngilzce haber servisi yapan Reuters ve Fransız Haber Ajansı Agence France Presse`in İngilizce haber servisidir.

Linkler

Portal|Medya

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar