Atabeg

Kısaca: Atabeg veya Atabey Selçuklu Devleti`nde şehzadeleri eğitip yetiştiren ve zamanla devlet kuran yüksek rütbeli memurlara verilen ünvandır. Ünvan ilk defa Selçuklularda kullanıldı, fakat daha önceki Türk-İslam devletlerinde de bu vazifeyi gören memurlar vardı. Osmanlılar`da ise, şehzadeleri yetiştirmekle vazifeli kimselere lala denirdi. ...devamı ☟

Atabeg veya Atabey Selçuklu Devleti`nde şehzadeleri eğitip yetiştiren ve zamanla devlet kuran yüksek rütbeli memurlara verilen ünvandır. Ünvan ilk defa Selçuklularda kullanıldı, fakat daha önceki Türk-İslam devletlerinde de bu vazifeyi gören memurlar vardı. Osmanlılar`da ise, şehzadeleri yetiştirmekle vazifeli kimselere lala denirdi.

Ülke idaresini öğrenmek için çeşitli bölgelere gönderilen şehzadeleri eğitmek ve onlara vekillik etmekle görevlendirilen tecrübeli komutanlara atabey denilmektedir. Atabeyler Selçuklu Devleti'nin zayıfladığı zamanlarda bölgedeki gücünü ve nüfuzunu artırarak, idareyi tamamen ellerine geçirmişlerdir. Böylece atabeylik adı verilen sülaleler ortaya çıkmıştır.

Öte yandan, yoğunlukla Isparta ve Kırşehir` de, Anadolu Selçuklu kökleri olan Türkmen boyları Atabey adını taşımaktadır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.