Atelektazi

Kısaca: Atelektazi, akciğerin bir kısmının ya da akciğerlerden birinin tümüyle büzüşerek yeterli genişleme yapamama yoluyla işlerliğini yitirmesidir. ...devamı ☟

Atelektazi
Atelektazi

Atelektazi, akciğerin bir kısmının ya da akciğerlerden birinin tümüyle büzüşerek yeterli genişleme yapamama yoluyla işlerliğini yitirmesidir. Atelektazi durumunda daha az hava içeren akciğer parankimi oluşur. Bu gelişme, oksijenlenmeyi azaltır ve enfeksiyona ortam oluşturur.

Yerlerine göre görülme sıklığı

Hastaların akciğer grafi ve toraks tomografilerinde saptanan atelektazi bölgeleri

Türleri

* Resorbsiyon atelektazisi * Kompresyon atelektazisi * Kontraksiyon atelektazisi

Nedenleri

Bronşlardaki hava yollarının tıkanması, nefes yoluna yabancı bir cisim kaçması, büyümüş bir lenf düğümüyle oluşan dış basınç, bir ur (tümör) ya da anevrizma gibi nedenlerle atelektazi meydana gelir. Bölgeye yapılacak cerrahi bir girişim sonucu akciğerin bir ksımının genişleyememesi ya da bakteriyel bir enfeksiyonla da oluşabilen atelektezi, nedenine bağlı olarak yavaş ya da ani gelişim gösterebilir. Yeni doğan bebeklerde, rahim içi gelişim sürecinde solunum kanallarının çeşitli sıvılarla tıkanmasıyla ya da akciğer dokularının gelişememesiyle atelektazi oluşabilir. atelektazi oluşum evresinde sigara etkeni çok önemlidir. ---- Belirtileri * Şiddetli sürekli öksürük * Çabuk ve sık soluk alıp-verme * Ağrı * Ani nefes darlığı * Tansiyon düşmesi * Nabız artışı * Ateş * Şok oluşması. Tanı konulması Hekim muayenesinin ardından göğüs kısmı röntgen filmi, tomografi, ve/veya bronkoskopi uygulanarak tanı konur.

Tedavi

Tedavi tıkanıklığı gidermeye yöneliktir.

Kaynaklar

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.