AV-8B Harrier II

AV-8B Harrier II gerçek anlamda V/STOL uçaklarının içinden en çok tanınanıdır. Bir adet Rolls Royce Pegasus II motoruna sahiptir. Motor uçağın tam ortasındadır ve uçağın iki yanında görünen hava girişleri ortadaki Rolls Royce Pegasus II motorunu beslemektedir. İlk Harrier II uçuşu 1981 sonbaharında gerçekleştiğinde asıl Hawker P.1127’nin ilk uçuşundan beri 21 yıl geçmişti. P.1127, 1957 tasarımı bir Fransız motor konsepti üzerine yapılandırılmış ve geliştirilmişti. Proje finansmanı Britanyalı Bristol Engine Co. ve ABD Hükümeti tarafından “Müşterek Silah Geliştirme Programı” (MWDP) dahilinde karşılanmıştı. Motor yapılandırması belirlendikten ve geliştirme çalışmaları yoluna girdikten sonra Hawket Aircraft Ltd. mühendisleri dikkatlerini bu motoru kullanacak bir V/STOL uçağı yapımına çevirdiler. Hükümet ve askeriye desteği olmaksızın tek motorlu bir saldırı-keşif uçağı ürettiler. Motorun döner egzostlarından başka tepki kontrol sistemi V/STOL yeteneği için gerekli tek komplikasyon olmuştur. İlk P.1127 1960 yazında fabrikadan çıktı. Bu arada RAF’ın alakası arttığından Britanya Hükümeti iki prototip sipariş etti. İlk uçuşu sonbaharda yapıldıktan sonra potensiyel NATO ülkelerinin ve diğer ulusların artan ilgileri karşısında geliştirmenin devamı için dört prototip daha ısmarlandı. 60’lı yılların ortalarında artan ilgi, Batı Almanya, Birleşik Krallık ve ABD’den oluşan bir trioya dönüştü. Dokuz adet sipariş RAF notasyonları ile teslim edildi. Temelde aynı kalınmakla birlikte birçok geliştirmeler yapıldı. ABD içinde de üçlü bir grup oluşmuştu (ABD Kara Kuvvetleri, ABD Hava Kuvvetleri, ABD Deniz Kuvvetleri). İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’nde hizmete girmeden önce ABD Deniz Piyadeleri uçağa saldırı yeteneğinden dolayı ilgi duyup AV-8A rumuzu ile siparişi başlattılar. “Harrier”, RAF ve USMC’de 70’li yılların başlarında kullanıma girdi. Bunu ABD Deniz Piyadeleri için az sayıda, TAV-8A diye kodlandırılan iki kişilik eğitim tipi izledi. AV-8A’ların iyileştirilmesi ve AV-8B’lerde sistem geliştirmeleri yapılması sonucu AV-8C modeli ortaya çıktı. İki deney uçağı yapıldı ve sınırlı sayıda değiştirme programa alındı. Harrier için öngörülen iyileştirme programı; yeni motor, radar, FLIR (İleri bakan kızılötesi), hareketli harita ve gece görme ekipmanı içermektedir. Başlıca kullanıcıları Birleşik Devletler Donanması, İspanyol Deniz Kuvvetleri ,İtalyan Deniz Kuvvetleri (sadece Giuseppe Garibaldi gemisinde bulunmakta) dir. Kullanıcısı olan ülkeler ; ** Kraliyet Donanması ** Kraliyet Hava Kuvvetleri ; * İtalya Deniz Kuvvetleri ** Gruppo Aerei Imbarcati "The Wolves" ; * İspanya Deniz Kuvvetleri ; * ABD Deniz Piyadeleri ** VMA-211 ** VMA-214 ** VMA-223 ** VMA-231 ** VMA-311 ** VMA-513 ** VMA-542 ** VMAT-203 Teknik özellikleri

Genel Özellikler

*
Mürettebat: 1 * Uzunluk: 14.12 m * Yükseklik: 3.55 m * Kanat açıklığı: 9.25 m * Kanat Alanı: 22.61 m² * Boş ağırlığı: 6,745kg * Yüklü ağırlığı: 10,410kg * Azami Kalkış Ağırlığı: ** Geleneksel kalkma: 14,000kg ** Dikey kalkma: 9,415kg * Motor: 1× Rolls-Royce F402-RR-408 (Mk 107) yönlendirilmiş jet itkili turbofan motor (96.75kN)

Performans

*
Azami hız: 0.89 Mach (1,085km/sa.) deniz seviyesinde * Menzil: 2,200km * Tırmanış değeri: 4,485 m/dak. * Kanat yüklemesi: 460.4kg/m² * AV-8B McDonnell Douglas AV-8 “Harrier”

Kaynaklar

Vikipedi

Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.