Avanos

Avanos, Nevşehir İline bağlı bir ilçedir. Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan yerleşiminin, Antik Devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasadır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir.

AVANOS (türkçe) anlamı
1. Nevşehir iline bağlı ilçelerden biri.

Avanos hakkında detaylı bilgi

Avanos, Nevşehir İline bağlı bir ilçedir. Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan yerleşiminin, Antik Devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasadır. Çok sayıda çanak çömlek atölyesi bulunan ilçede seramik yapım geleneği Hititlerden beri süregelmektedir.

Merkez bucağına bağlı 3, Özkonak bucağına bağlı 10 ve Topaklı bucağına bağlı 5 köyü vardır.

Tarih

1926'da da dilbilimci Emile Forrer, Boğazköy Hitit Kraliyet Arşivler'inde yaptığı araştırmalar sırasında bir tablette Zuwinasa şehrinin adını okudu Nenessa ve Zu-Winasa, Nicole Thierry'nin çalışmalarına göre, Venassa ve Avanos'a dönüşmüştür. Osmanlı belgelerinde Avanos, Enes ve Evenez olarak geçer.

Avanos yakınlarında, Kızılırmak'ın hemen kenarındaki bir Roma mezarlığında ele geçen mermerden lahit, merkez Kapadokya bölgesi'nde bugüne kadar ele geçen tek lahit olması açısından ilginçtir. Lahit, 1971 yılında tesadüfen ortaya çıkmış.

Avanos'un Sarılar kasabası yakınlarındaki Prof. H. Sever'in başkanlığındaki Zank Höyük'te yapılan arkeolojik kazılarda Eski Tunç Çağı'ndan Geç Roma Dönemi'ne kadar değişik kültürlere ait kalıntılar açığa çıkarılmıştır. Avanos'ta XIII. yüzyıl Selçuklu Dönemi'ne tarihlenen Sarıhan kervansarayı ve Alaaddin Camii bulunmaktadır.

Çömlekçilik

Avanos'ta da Hititler'den beri çarkla çanak-çömlek yapıldığı bilinmektedir. Bu el sanatı kavimden kavime, babadan oğula geçerek günümüze kadar gelmiştir. Avanos'un dağlarından ve Kızılırmak'ın eski yataklarından yumuşak ve yağlı kil topraklar elenir ve iyice yoğurularak çamur haline getirilir. Çark adı verilen ve ayakla döndürülen tezgah üzerindeki çamurun maharetle şekillendirilmesiyle istenilen çanak yapılmış olur. İşlik denilen atölyelerde üretilen çanaklar önce güneşte, daha sonra da gölgede kurutulduktan sonra, saman ve talaşla yakılan fırınlarda 800 dereceden başlayıp 1200 derece sıcaklık arasında özenle pişirilir.

Türkiye'nin en uzun nehri Kızılırmak, Avanos yakınlarında suladığı tüflü, killi topraklar nedeniyle eski zamanlarda adına yakışır bir kızıllığa bürünüyor. Barajlar yaptıktan sonra bu özelliği genelde yokolmuştur. Yörede yemek kapları, su testileri, kışlık yiyecek saklamak için çömlekler ve küpler, su küpleri tanınan çanak ürünleridir. Avanos, günümüzde Kapadokya'nın El Sanatları Merkezi olarak tanınmaktadır.

Bağcılık

İlçede önemli uğraşlardan biri de bağcılıktır. Elde edilen üzümler sofralık olarak kullandığı gibi, mağaralarda, doğal depolarda şarap üretiminde kullanılır. Özellikle el yapımı şarapları Dünyanın her yerinden rağbet görmektedir.

Avanos nerede?

Avanos haritadaki konumu
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Avanos, Nevşehir

Avanos, Nevşehir İline bağlı bir ilçedir. Nevşehir'in 18 km kuzeyinde olan yerleşiminin, Antik Devirdeki adı Venessa, Zuwinasa ya da Ouenasadır.

Özkonak, Avanos

Özkonak, Nevşehir iline bağlı Avanos ilçesinin kuzeyinde bulunur. Nevşehir iline uzaklığı 35 km.

Topaklı, Avanos

Topaklı Nevşehir`in Avanos ilçesine bağlı bir kasabadır.

Sarılar, Avanos

Sarılar, Nevşehir ilinin Avanos ilçesine baglıdır. Nevşehir'in 55 km kuzeyinde, Avanos'a ise 33 km uzaktadır. Yaklaşık 350 yılık bir tarihi vardır.

Göynük, Avanos

== Başlık metni ==Göynük , Avanos İlçemizin bir Kasabası olup, 2010 yılı verilerine göre 756 kadın ve 762 erkek olmak üzere toplam 1.518 kişi yaşamaktadır. Üzün Yetiştiriciliği yaygındır.

İğdelikışla, Avanos

İğdelikışla Köyü Nevşehir'in Avanos ilçesinine bağlıdır.

Kalaba, Avanos

Kalaba Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı bir kasabadır.

Çalış, Avanos

Çalış Kasabası 19. Yüzyılın başlarında Yozgat ilinin Boğazlıyan İlçesi Taf Köyü`nde Çapanoğulları aşireti ile aralarında çıkan husumet nedeniyle bölgeden uzaklaşan insanlar tarafından kurulmuştur. Kayseri`ye 65 km. Nevşehir il merkezine ise 67 km. uzaklıktadır.

Paşalı

Paşalı, Feke

Ürgüp

Ürgüp, Nevşehir İlinin 20 km doğusunda olan ilçesidir ve Kapadokya bölgesinin en önemli merkezlerindendir. Göreme'de olduğu gibi tarihsel süreç içerisinde çok sayıda isme sahip olmuştur. Bizans döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios (Prokopi); Selçuklular dönemi'nde ...

Kervansaray

Kervansaray kervanların ticaret yolları üzerindeki konak yerleri. Devlet veya hayırsever kişiler tarafından kurulan bu muhkem binalarda kervan ihtiyaçları ücretsiz karşılanırdı. Bunlar, bir şehir içinde olurlarsa, “han” adını alırdı. İslamiyetin yayılış dönemlerinde ...

Zelve

Avanos'a 5 km, Paşabağları'na 1 km uzaklıktaki Zelve, Aktepe'nin dik ve kuzey yamaçlarında kurulmuştur. Üç vadiden olaşan Zelve Ören Yeri, peribacalarının en yoğun olduğu yerdir.

Topaklı

Topaklı Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı bir kasabadır. Kayseri-Ankara karayolu üzerinde bulunan belde, Kayseri'ye uzaklığı 70 km dir ve bagli oldugu Avanos ilcesine uzakligi 30 km dir.