Avrupa Parlamentosu

Avrupa Birliği'nin danışma ve yasama organı olarak faaliyet gösteren Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerin parlamenterlerinden oluşuyor. İlk toplantısını 19 Mart 1958'de yapan AP, AB'ye katılacak tam üyeler, AB Komisyonu Başkanı ve komiserlerinin seçimi, AB bütçesinin belirlenmesi konularında son sözü söyleme hakkına sahip bulunuyor.

AVRUPA PARLAMENTOSU (türkçe) fransızcası
1. le Parlement européen

Avrupa Parlamentosu hakkında bilgiler

Avrupa Birliği'nin danışma ve yasama organı olarak faaliyet gösteren Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerin parlamenterlerinden oluşuyor. İlk toplantısını 19 Mart 1958'de yapan AP, AB'ye katılacak tam üyeler, AB Komisyonu Başkanı ve komiserlerinin seçimi, AB bütçesinin belirlenmesi konularında son sözü söyleme hakkına sahip bulunuyor.

AP, kuruluşu sırasına AB'ye üye olan 6 ülkenin parlamenterlerinden oluşuyordu ve ulusal parlamentoların atadığı 142 parlamenter AP'nin üyeleri olarak görev yapıyordu. AP, yazılı ve sözlü önergeler ile AB'de Bakanlar Kurulu gibi faaliyet gösteren AB Komisyonu'nu sürekli sorgulama hakkına sahip bulunuyor ve gerektiği takdirde gensoru önergesi vererek AB Komisyonu'nu görevden alabiliyor.

AP'nin yetkileri özellikle 1 Kasım 1993'te Maastricht Antlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle önemli ölçüde artırıldı ve AP artık adına uygun şekilde bir yasama organı gibi görev yapmaya başladı. AP, AB içinde yasalaşması gereken bazı kanun tasarılarının onayı için karar organı Bakanlar Konseyi ile birlikte ortak karar verme hakkına da sahip.

Avrupa Parlamentosu seçimleri

AP'nin 626 üyesi bulunuyor. 20 yıldan fazla süreyle ulusal parlamentolardan gönderilen üyelerden oluşan AP için ilk kez 7-10 Haziran 1979'da seçimler düzenlendi. AB üyesi ülkeler nüfuslarına göre AP'de temsil ediliyorlar. Parlamentoda, AB'nin en kalabalık ülkesi olan Almanya'dan 99 parlamenter bulunurken, en az parlamentere sahip olan Lüksemburg'un AP'de 6 temsilcisi var. Amsterdam sözleşmesi uyarınca, AP'nin üyeleri 700'le sınırlandı. AB'ye gelecek yıllarda yeni üyeler alınsa bile, AP'nin parlamenter sayısı 700'ü geçemeyecek. AP'de dokuz siyasi grup bulunuyor. Her beş yılda bir yapılan AP seçimlerine katılım oranı, ulusal parlamento seçimlerine oranla her zaman daha düşük oluyor. Katılma oranı, 1994 yılında yapılan seçimlerde yüzde 42'de kalmıştı.

AP'deki son tablo

Avrupa Birliği'ne üye 15 ülkede Haziran ayında yapılan AP seçimlerinden Hıristiyan Demokrat grup zaferle çıktı. Seçim sonuçlarına göre, daha önce 201 parlamentere sahip olan Hıristiyan Demokratların sandalye sayısı 233'e çıkarken, AP'de 212 sandalye ile en fazla sandalyeye sahip olan Sosyalist grubun üye sayısı 180'e düştü. Liberal grup, sandalye sayısını 42'den 50'ye çıkartırken, Yeşiller de sandalye sayısını 42'den 48'e çıkarttı. Daha önce 34 sandalyeye sahip olan komünist grup ise parlamenter sayısını 42'ye yükseltti. AP'de arta kalan sandalyeleri de diğer küçük gruplara bağlı parlamenterler ile bağımsız üyeler paylaşıyorlar.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

1996 Avrupa Parlamentosu Seçimi, Avusturya

Avusturya`daki birinci Avrupa Parlamentosu seçimi 1996 yılındaydı.

2004 Avrupa Parlamentosu Seçimleri (Kıbrıs Cumhuriyeti)

2004 Avrupa Parlamentosu seçimleri (Kıbrıs Cumhuriyeti), Avrupa Parlamentosu'na 2004-2009 dönemleri için Kıbrıs Cumhuriyeti bölgesi'ndeki milletvekili seçimleridir. 2004 Avrupa Parlamentosu seçimleri'nin bir parçasıdır.

2009 Avrupa Parlamentosu Seçimleri (Kıbrıs Cumhuriyeti)

Kıbrıs Cumhuriyeti'nde 2009 Avrupa Parlamentosu seçimleri, 2009 yılında Avrupa Parlamentosu'na üye göndermek için Kıbrıs Cumhuriyeti'nde yapılan seçimler. 2009-2014 dönemi için Kıbrıs Cumhuriyeti'nden 6 Haziran 2009 tarihinde 6 üye seçildi.

Avrupa Parlamentosu Milletvekilliği

Avrupa Parlamentosu milletvekilliği, Avrupa Birliği'nin yasama organı olan Avrupa Parlamentosu üyeliğidir. Avrupa Parlamentosu milletvekilleri, kendi ülkelerindeki ulusal mecliste bulunan milletvekillerine denktir. Fransa, İtalya, İspanya ve Portekiz'de bu görev için daha çok ...

2014 Avrupa Parlamentosu Seçimleri

2014 Avrupa Parlamentosu seçimleri, Avrupa Birliği üyesi ülkelerde 22 - 25 Mayıs 2014 tarihlerinde Avrupa Parlamentosu'nun 754 sandalyesini belirlemek için yapılacak olan seçimlerdir.

Avrupa

Avrasya olarak bilinen eski dünya kıtasının batısındaki büyük yarımada olan Avrupa, Sami dillerde Erep (yahut Irib) Güneşin Battığı taraf anlamına gelir. Fenikelilerden Yunanlılara geçen bu ad, Yunanca'da Europa olmuş ve Ege Denizi'ne göre batıda bulunan ülkelere bu ad ...

Avrupa Ekonomik Topluluğu

Avrupa Ekonomik Topluluğu Avrupa Kömür Çelik Topluluğu'nu 18 Mayıs 1951'de kuran altı üye (Belçika, Federal Almanya, Fransa, İtalya, Lüksemburg ve Hollanda) 25 Mart 1957'de kısaca Roma Antlaşması olarak anılan Avrupa Ekonomik Topluluğu'nu kurdu. AET, resmen 1958 yılının başında ...

Avrupa Parlementosu

Avrupa Birliği'nin danışma ve yasama organı olarak faaliyet gösteren Avrupa Parlamentosu (AP), üye ülkelerin parlamenterlerinden oluşuyor. İlk toplantısını 19 Mart 1958'de yapan AP, AB'ye katılacak tam üyeler, AB Komisyonu Başkanı ve komiserlerinin seçimi, AB bütçesinin ...

Avrupa Birliği

Avrupa Birliği (AB), 25 Avrupa ülkesinden oluşan bir uluslararası örgüttür. Maastricht Anlaşması ile kurulan AB'nin yasal zeminini 1 Şubat 2003'te yürürlüğe giren Nice Anlaşması oluşturur.