Aziz (Din)

Kısaca: İslâm dininde Allah`ın 99 isminden, manası: hiçbir yönden mağlup edilemeyen, her işinde mutlak gâlip gelen, son derece izzetli ve yüce olandır.==İsmin geçtiği Kuran ayetleri==*(3:6) Sizi, rahimlerde dilediği gibi şekillendiren O`dur. Kendisinden başka tanrı olmayan, şan, şeref ve hikmet sahibi olan O`dur. ...devamı ☟

}

İslam dininde Allah`ın 99 isminden, manası: hiçbir yönden mağlup edilemeyen, her işinde mutlak galip gelen, son derece izzetli ve yüce olandır.

İsmin geçtiği Kuran ayetleri

  • (3:6) Sizi, rahimlerde dilediği gibi şekillendiren O`dur. Kendisinden başka tanrı olmayan, şan, şeref ve hikmet sahibi olan O`dur.
  • (4:158) Fakat Allah onu kendisine yükseltmiştir. Allah, aziz (daima üstün)dir, hikmet sahibidir.
  • (9:40) Eğer siz ona (Peygamber`e) yardım etmezseniz, Allah ona yardım eder. Hani o kafirler, onu Mekke`den çıkardıkları vakit sadece iki kişiden biri iken, ikisi de mağarada bulundukları sırada arkadaşına "Üzülme, çünkü Allah bizimledir." diyordu. Allah onun kalbine sükunet ve kuvvet indirmişti ve onu görmediğiniz bir orduyla desteklemişti. Kafirlerin sözünü alçaltmıştı. Yüce olan Allah`ın kelimesidir. Ve Allah güçlüdür, hikmet sahibidir.
  • (9:71) Erkek ve kadın bütün müminler birbirlerinin dostları ve velileridirler. İyiliği emrederler, kötülükten vazgeçirirler, namazı kılarlar, zekatı verirler, Allah`a ve Resulüne itaat ederler. İşte bunları Allah rahmetiyle yargılayacaktır. Çünkü Allah azizdir, hakimdir.
  • (48:7) Göklerin ve yerin orduları Allah`ındır. Allah çok güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.
  • (59:23) O, öyle bir Allah`tır ki, kendisinden başka hiçbir tanrı yoktur. O, malik ve sahiptir, münezzehtir, selamet verendir, emniyete kavuşturandır, gözetip koruyandır, üstündür, istediğini zorla yaptıran, büyüklükte eşi olmayandır. Allah puta tapanların ortak koştukları şeylerden münezzehtir.
  • (61:1) Göklerdekilerin ve yerdekilerin hepsi Allah`ı tesbih eder. O, üstündür, hikmet sahibidir.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.