Alim (Din)

Kısaca: Alim İslam dininde Allah'ın 99 isminden biridir. Anlamı çok bilen, bilgisi sonsuz olan demektir.İsmin geçtiği Kuran ayetleri*(2:158) Gerçekten Safâ ile Merve Allah'ın alâmetlerindendir. ...devamı ☟

Alim İslam dininde Allah'ın 99 isminden biridir. Anlamı çok bilen, bilgisi sonsuz olan demektir.

İsmin geçtiği Kuran ayetleri

*(2:158) Gerçekten Safa ile Merve Allah'ın alametlerindendir. Onun için her kim hac veya umre niyetiyle Ka'be'yi ziyaret ederse, bunları tavaf etmesinde ona bir günah yoktur. Her kim de gönlünden koparak bir hayır işlerse, şüphesiz Allah iyiliğin karşılığını verir, o her şeyi bilir.
  • (3:92) Sevdiğiniz şeylerden (Allah yolunda) harcamadıkça, gerçek iyiliğe asla erişemezsiniz. Her ne harcarsanız Allah onu hakkıyla bilir.
  • (4:35) Eğer karı-koca arasının açılmasından endişeye düşerseniz bir hakem erkeğin tarafından, bir hakem de kadının ailesinden kendilerine gönderin. Bu arabulucu hakemler gerçekten barıştırmak isterlerse, Allah karı-koca arasındaki dargınlık yerine geçim verir. Şüphesiz ki Allah hakkıyla bilendir, her şeyin aslından haberdardır.
  • (24:41) Görmez misin ki, göklerde ve yerde bulunanlarla dizi dizi kanat çırpıp uçan kuşların Allah'ı tesbih ettiklerini? Her biri kendi tesbihini ve duasını bilmiştir. Allah, onların yapmakta olduklarını hakkıyla bilir.
  • (33:40) Muhammed, sizin adamlarınızdan hiçbirinin babası değildir. Ama Allah'ın Resulü ve peygamberlerin sonuncusudur. Allah her şeyi hakkiyle bilendir.
  • (35:38) Şüphe yok ki Allah, göklerin ve yerin gaybını bilir. Elbette o, sinelerin içinde olanları da bilir.
  • (57:6) Geceyi gündüzün içine sokar, gündüzü gecenin içine sokar. O, göğüslerin özünü bilir.

misafir - 6 yıl önce
BİLEN BİLGİLİ ALLAH'IN İSİMLERİNDEN BİRİ İLİM SAHİBİ

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.