Bağlum, Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı 40.000 nüfuslu semttir. Merkeze 13 km uzakta, Kuzeyde Sirkeli, Çalıseki, Sarıbeyler ve Kösrelik Köyleri, Güneyde Ufuktepe, Uyanış, Bademlik ve Ovacık Mahalleleri ile Keçiören İlçesi; Doğuda Pursaklar, Saray ve Mahmudiye, Batıda ise Memlik, Yakacık ve İvedik Köyleri ile çevrili güzide bir yerdir.

Bağlum, Keçiören

}}

Evliyalar diyarı olan Bağlum`un belde mezarlığında Horasan`dan gelme Yakup Evliya, yine Merkez Camii avlusunda Horasan`dan gelme Yusuf ve Sadık Evliyaların türbeleri bulunmaktadır. Ayrıca Necip Fazıl Kısakürek`in üstadı Asım Köksal ve İslam alimi Seyyid Abdülhakim Arvasi`nin mezarlarıda belde mezarlığındadır.

Bağlum özellikle bağları ve Kış armudu ile ünlüdür, halkının geçim kaynağı da çiftçiliktir. Tarım ve Hayvancılığın giderek önemini kaybettiği belde günümüzde kasapları ve piknik alanları ile tanınmaktadır. Yüksekliği merkeze göre fazla olan belde de (rakım 1175m.) Devlet Hava Meydanları`nın uzak mesafe radarı} ve PTT`nin kurmuş olduğu bir istasyon ve telefon bakım merkezi mevcuttur.

Belde halkının eğitim seviyesi yıllar geçtikçe yükselmeye devam etmektedir. 2007 yılında 2 ilköğretim okulu ve 1 lise ile eğitim ve öğretime devam edilmektedir. 1999-2000 eğitim öğretim döneminde belde okullarındaki kayıtlı öğrenci sayısı 2550`dir. Bu hizmet 100 öğretmenle sunulmaktadır.

Belde de 1963 yılında Bağlum Spor kurulmuş olup daha sonra Bağlum Belediye Spor Kulübü olarak ismini değiştirmiştir. 2006-2007 sezonunda 3.Lig 2.Grup`ta mücadele etmektedir.

Bağlum hızla nufusu artmakta ve şu an 80 bini geçmiş olmaktadır.Bağlum kafkaslar kentsel bir dönüşüm içinde olup büyük ilgi görüyor ve şu zamanda mütehitlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir yer olmaktadır.

Kaynaklar  1. } - Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, ``(438 nolu)Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri (937-1530)``, sayfa:354.
  2. } - World aero data: Baglum VOR


Linkler

}

Kaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara

Yanıtlar