Bağlum, Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı 40.000 nüfuslu semttir. Merkeze 13 km uzakta, Kuzeyde Sirkeli, Çalıseki, Sarıbeyler ve Kösrelik Köyleri, Güneyde Ufuktepe, Uyanış, Bademlik ve Ovacık Mahalleleri ile Keçiören İlçesi; Doğuda Pursaklar, Saray ve Mahmudiye, Batıda ise Memlik, Yakacık ve İvedik Köyleri ile çevrili güzide bir yerdir.

Bağlum, Keçiören hakkında detaylı bilgi

}}

Evliyalar diyarı olan Bağlum`un belde mezarlığında Horasan`dan gelme Yakup Evliya, yine Merkez Camii avlusunda Horasan`dan gelme Yusuf ve Sadık Evliyaların türbeleri bulunmaktadır. Ayrıca Necip Fazıl Kısakürek`in üstadı Asım Köksal ve İslam alimi Seyyid Abdülhakim Arvasi`nin mezarlarıda belde mezarlığındadır.

Bağlum özellikle bağları ve Kış armudu ile ünlüdür, halkının geçim kaynağı da çiftçiliktir. Tarım ve Hayvancılığın giderek önemini kaybettiği belde günümüzde kasapları ve piknik alanları ile tanınmaktadır. Yüksekliği merkeze göre fazla olan belde de (rakım 1175m.) Devlet Hava Meydanları`nın uzak mesafe radarı} ve PTT`nin kurmuş olduğu bir istasyon ve telefon bakım merkezi mevcuttur.

Belde halkının eğitim seviyesi yıllar geçtikçe yükselmeye devam etmektedir. 2007 yılında 2 ilköğretim okulu ve 1 lise ile eğitim ve öğretime devam edilmektedir. 1999-2000 eğitim öğretim döneminde belde okullarındaki kayıtlı öğrenci sayısı 2550`dir. Bu hizmet 100 öğretmenle sunulmaktadır.

Belde de 1963 yılında Bağlum Spor kurulmuş olup daha sonra Bağlum Belediye Spor Kulübü olarak ismini değiştirmiştir. 2006-2007 sezonunda 3.Lig 2.Grup`ta mücadele etmektedir.

Bağlum hızla nufusu artmakta ve şu an 80 bini geçmiş olmaktadır.Bağlum kafkaslar kentsel bir dönüşüm içinde olup büyük ilgi görüyor ve şu zamanda mütehitlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir yer olmaktadır.

Kaynaklar  1. } - Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, `` (438 nolu)Muhasebe-i Vilayet-i Anadolu Defteri (937-1530)``, sayfa:354.
  2. } - World aero data: Baglum VOR


Linkler

}

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki Bağlum, Keçiören maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bağlum

Bağlum, Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı 24.000 nüfuslu semttir. Merkeze 13 km uzakta, Kuzeyde Sirkeli, Çalıseki, Sarıbeyler ve Kösrelik Köyleri, Güneyde Ufuktepe, Uyanış, Bademlik ve Ovacık Mahalleleri ile Keçiören İlçesi; Doğuda Pursaklar, Saray ve Mahmudiye, Batıda ise ...

Baglum

Bağlum, Ankara'nın Keçiören ilçesine bağlı 40.000 nüfuslu semttir. Merkeze 13 km uzakta, Kuzeyde Sirkeli, Çalıseki, Sarıbeyler ve Kösrelik Köyleri, Güneyde Ufuktepe, Uyanış, Bademlik ve Ovacık Mahalleleri ile Keçiören İlçesi; Doğuda Pursaklar, Saray ve Mahmudiye, Batıda ise ...

Ankara

Ankara, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başkenti, dünyanın 40. büyük şehri. Nüfusu 2007 nüfus sayımına göre 4.466.756 kişidir. Topraklarının büyük bölümü İç Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Sakarya bölümünde yer alan Ankara ilinin merkez kenti'dir. Rakımı ortalama 890 metredir.

Ankara Ilçeleri

Ankara’nın 24 ilçesi vardır. Bunların yedi tanesi il merkezini meydana getirir.

Galatlar

Ankara ile birlikte Kırıkkale'yi ve yakın çevresini kapsayan bölge Galatia olarak biliniyor. Galatlar'ın ve bölgenin ilginçliği hep doğudan batıya doğru bilinen göçlerin tersi olmasından da geliyor. MÖ. 278-277 yıllarında Orta Avrupa'dan göçüp bölgeye yerleşen Galatlar'ın 20 ...

Gümüşoluk, Pursaklar

Gümüşoluk, Ankara ilinin pursaklar saray beldesine bağlı bir mahalledir.

Türkiye'deki Futbol Stadyumları Listesi

Türkiye'deki futbol stadyumları listesi kapasitelerine göre Türkiye'deki stadyumların yer aldığı liste. Listede, amatör kulüpler ''italik'' yazıyla belirtilmiştir.