Barry Trotter

Kısaca: Barry Trotter, mizah yazarı Micheal Gerber tarafından yazılan bir Harry Potter parodileri serisidir. Gerber, kaleme aldığı "Barry Trotter ve Utanmaz Parodi"’de meşhur Harry Potter’la gırgır geçmektedir. ...devamı ☟

Barry Trotter
Barry Trotter

Barry Trotter, mizah yazarı Micheal Gerber tarafından yazılan bir Harry Potter parodileri serisidir.

Saturday Night Life Show`da çalışan ve The New Yorker, The Atlantic Monthly, Esquire, Playboy, Slate.com, The Village Voice gibi bir çok yerde yazan komedi yazarı,bir 1998 akşamı Doughtnot`larla konuşurken nelerden bahsederiz kitabını tamamladıktan sonra dünyanın en çok satan kitabının parodisini yapmaya karar verir.Ayrıca roman, edebiyatın box office`i olarak sayılan "Bestseller"da ve London Times`ın en çok satan kitaplar listesinde iki numaraya yükselmiştir.Üç yüz bine yakın kopyası piyasada ve diğer dillerde basılan edisyonları da çocukluğun evrensel bir dil olduğunu kanıtlamaktadır.

Gerber, kaleme aldığı Barry Trotter ve Utanmaz Parodi`de meşhur Hogwarts öğrencisi Harry Potter`la gırgır geçiyor, parodisini yapıyor. Harry, itaatkar ve şekerpare kişiliğinin aksine 11 yaşında daha dilli bir çocuk olsaydı hikayesi nasıl olurdu? Gerber`ın, a€˜akşam yemeğinde masasının üzerinde bir baykuş sürüsü geçse gerçekte neler yaşanırdı` sorusuna düşündüğü gerçekçi görüntüler her yaştan okuyucuyu eğlendirecek nitelikte.

Bu matrak ve çarpık hikayede yarı dev Yarımakıllı, hayaletsi Neredeyse Beyinsiz Bill ve Alpo Bumblemore`dan da bir emir var. Harry`nin popülerliğine ve tüm bu sihir dünyasının fazla reklamının yapılmasına doğrudan göndermelerle Michael Gerber başarılı bir hiciv yazıyor ve insanı ısıran hazırcevaplığını gözler önüne seriyor.

Kitaplar

  1. ``Barry Trotter ve Utanmaz Parodi`` (ISBN 9789758733910) (İngiltere`de ``Barry Trotter and the Shameless Parody``, ABD`de ``Barry Trotter and the Unauthorized Parody``)
  2. ``Barry Trotter ve Lüzumsuz Devamı`` (ISBN 9789944485050) (``Barry Trotter and the Unnecessary Sequel``)
  3. ``Barry Trotter Devenin Nalı`` (ISBN 9789944485395) (``Barry Trotter and the Dead Horse``)


Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Barry Trotter Resimleri