bateri

Bateri, Fransızcadan gelmiş bir kelimedir. Vurmalı çalgılar takımına denir.

BATERI (türkçe) anlamı
1. Orkestrada vurmalı çalgı takımı
2. davul
BATERI (türkçe) anlamı
3. orkestrada vurularak çalınan çalgıların tümü.
BATERI (türkçe) ingilizcesi
1. drums
BATERI (türkçe) fransızcası
1. batterie [la]
BATERI (türkçe) almancası
1. n. Schlagzeug

Bateri hakkında detaylı bilgi

200px|thumb

Bateri, Fransızca`dan gelmiş bir kelimedir. Vurmalı çalgılar takımına denir. Şarkılarda ritim tutmaya yarar.

Çoğunluğun düşündüğü gibi bateri (davul) çok hızlı olmaktan ibaret değildir. Denge ve akıcılık gerekir. Düzenli olarak metronom ile çalışmalı ve single-stroke, double-stroke, paradidle, double paradidle, üçlemeler, altılamalar gibi el teknikleri, dörtlük ritmin üzerine dörtlük, sekizlik, onaltılık kick vuruşları gibi sağ ayak teknikleri (eğer twin pedal tercih edilirse sol ayak için de aynı egzersizler uygulanabilir), hi-hat ile dörtlük, sekizlik, onaltılık saymak gibi sol ayak teknikleri ve tabiki el-ayak kombinasyonları gibi teknikler üzerinde alıştırma yapılmalıdır. Bu müzik aleti müzik kulağı gerektirir. Fakat müzik kulağınız çok iyi değilse bu enstrümanı notalı bir şekilde de kullanabilirsiniz. İnanılmaz aksak eserler mevcuttur ve bunun için yukarıdaki şeyler gerekir; Müzik Kulağı, Düzenli Alıştırma, Denge. Bunlardan hiçbiri olmaz ise ve sadece çok hızlıysanız hiçbir işinize yaramaz...

Standart bir bateri, 5 davul ve iki zilden oluşur. Davullar trampet (snare drum), tom1, tom2 (bunlara altolar da denir), floor tom (ya da bass tom tom) ve bas davul (cross ya da kick de denir)dur. Ziller ise Hi-Hat ve Ride dır. Standart bir bateriye davul olarak Octoban, Gong bass ya da bir bas davul daha vs., zil olarak Crash, China, Splash, Raw ya da Bell bell vs. ilave edilebilir.

Davul çalmak için kullanılan sopalara baget denir. Fakat müzik türüne göre baget yerine fırça ya da tokmak da kullanılabilir.

Değişik kalınlıklarda ve uzunluklarda bagetler mevcuttur. Çok ince bagetler genellikle jazz müzikte kullanılır. En çok kullanılan baget türleri, 5A ve 5B dir.

Demir baget kullanılması birçok profesyonel müzisyen tarafından zararları nedeniyle önerilmez.

Dünyanın en iyi davulcularına örnek olarak Dave Weckl, Vinnie Colaiuta, Denis Chambers, Steve Gadd, Tony Royster, Don Famularo gibi isimler sayılabilir. Türkiye`den ise Cengiz Baysal, Volkan Öktem, Doğaç gibi isimleri örnek verebiliriz.

Çok kapsamlı ve kaliteli bir davul sitesi için bkz: www.drummerworld.com } }

Bu sayfa, online kullanıcı topluluğu tarafından oluşturulan ve düzenlenen özgür ansiklopedi projesi Wikipedia'nın Türkçe versiyonu Vikipedi'deki bateri maddesinden faydalanılarak veya ilgili madde birebir kopyalanarak hazırlanmıştır. Bu makale, GNU Özgür Belgeleme Lisansı ilkeleri kapsamında, Vikipedi sitesi kaynak gösterilerek özgürce kullanılabilir.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Clarity

Clarity", John Mayer'ın ikinci stüdyo albümü ''Heavier Things''ten çıkan ikinci teklisidir. Şarkının yazarlığını John Mayer; yapımcılığını Jack Joseph Puig üstlendi. The Roots bateristi Questlove, şarkıda piyano ve bateri çaldı.

Draconian

Draconian, İsveç asıllı bir gotik doom metal müzik grubudur.

Dummy

Dummy, Bristollü müzik grubu Portishead'in ilk albümüdür. 22 Ağustos 1994'de ''Go! Disc'' tarafından yayımlanan albüm, büyük bir başarı kazanmış ve 1995'te Merkür Ödülü'nü kazanmıştır. Trip hop türünü popülerleştiren albüm, ayrıca 1990'ların en iyi albümlerinden biri ...

Enslaved

Enslaved, 1991 yılında Sveio, Norveç'te kurulmuş bir progresif metal grubudur.

Entwine

Entwine, Fin bir doom metal grubudur. Entwine'ın hikâyesi 1995 yılına kadar gider.

Graduation

''Graduation'', ABD'li hip hop şarkıcısı Kanye West'in üçüncü stüdyo albümü. Albüm, 11 Eylül 2007'de yayımlanmıştır. Albümün kapağı Takashi Murakami tarafından tasarlanmıştır. Kanye West, bu albümle üç Grammy kazanmıştır.

Gryphon

Gryphon, 1970'lerde müzik yapan, sıradışı tarzları ve enstrümanlarıyla dikkat çeken İngiliz progresif rock grubudur. Grubun müziği, İngiliz halk müziği, rönesans müziği ve rock müziğinin etkilerini taşır.

Haggard

Haggard, 1991'de Asis Nasseri önderliğinde kurulan Alman senfonik metal grubu.

Human

Human, death metal grubu Death'in dördüncü stüdyo albümüdür. Death bu albümle büyük bir müzikal değişikliğe girmiştir.

Kick

Sözlüğe taşı

Lovelorn

Lovelorn, Norveçli/Alman senfonik metal topluluğu Leaves' Eyes'ın ilk stüdyo albümüdür. 2004 yılında yayınlanmıştır. Bütün vokalleri Liv Kristine üstlenmiştir, fakat Alexander Krull'un brutal vokalleri de albümde yer almaktadır. Grup, albümde küçük bir kızın uykuya ...

Meddle

Meddle, 30 Ekim 1971 tarihli, Capitol'den çıkan Pink Floyd albümüdür.Albüm kapağı Storm Thorgerson tarafından yaratılmıştır. Thorgerson ilk olarak bir babun anüsü fikrini getirse de grup elemanlarıyla da konuşarak suyun altındaki bir kulak çekmiştir.

Mutilation

Mutilation, Death'in 1986'da yayınlamış olduğu 6'cı demodur.