Before I Self Destruct

Kısaca: Before I Self Destruct, Amerikan rapçi 50 Cent'in dördüncü stüdyo albümü ve Interscope Records etiketiyle yayımlayacağı –bir greatest hits albüm hariç– son solo albümüdür. ...devamı ☟

Before I Self Destruct
Before I Self Destruct

Before I Self Destruct, Amerikalı rapçi 50 Cent'in dördüncü stüdyo albümü ve Interscope Records etiketiyle yayımlayacağı –bir greatest hits albüm hariç– son solo albümüdür. Albüm, 16 Kasım 2009'da raflardaki yerini aldı. Genel Başta, Before I Self Destruct albümünün 2007 yılında yayımlanması planlanmaktaydı, fakat daha sonra Curtis albümü yayımlandı ve Before I Self Destruct albümünün 2008 yılında yayımlanması kararlaştırıldı. Bir kırmızı halı röportajında 50 Cent; yazdığı, yönettiği ve prodüktörü olduğu bir filmden söz etti. Filmin albümle aynı ismi taşıyacağını ve albümle aynı zamanda yayınlanacağını ifade etti. Albümün ikinci promosyon single'ı, Dr. Dre prodüktörlüğündeki "I Get It In" parçasına seçildi. Ertelemeler nedeniyle bu şarkıların albümde yer almayacağı doğrulandıç Albümün ilk resmi teklisi yine bir Dr. Dre prodüksiyonu olan "Ok, You're Right" olarak belirlendi. Albümün ikinci single'ı, Ne-Yo vokalleri de içeren "Baby by Me", Eylül ayında yayınlandı. Şarkıda eski bir 50 Cent şarkısı olan "I Get Money"den örnekler kullanıldı. Albüme konulacağı belirtilen bir başka parça "Crime Wave", single olacağı doğrulanmamakla birlikte Ekim ayı sonunda yayınlandı. "Do You Think About Me" ve Lloyd Banks vokalli "Get It Hot" parçalarının single olarak piyasaya çıkacağı 50 Cent tarafından doğrulandı.. Ocak 2009'da bir parça listesi ortaya çıkmış olmasına rağmen; 50 Cent albümün büyük bölümü üzerinde yeniden çalıştığını ifade etti.

Yayımlanma tarihi

Albümün piyasaya çıkış tarihi 4 Şubat 2008 olarak belirlendi. Daha sonra, Curtis albümünün piyasaya çıkışının Eylül 2007'ye ertelenmesiyle, bu albüm de Mart 2008'e ertelendi. G-Unit üyeleri Tony Yayo ve Lloyd Banks, katıldıkları bir röportajda albümün 2008 yılının son çeyreğinde yayımlanacağını beyan ettiler. Bunu takiben 50 Cent de, albümünün yayımlanma tarihini 9 Aralık 2008 olarak duyurdu. ve daha sonra 50 Cent tarafından da 3 Şubat 2009'da yayımlanacağı beyan edildi. Albümün piyasaya çıkışı Mart 2009'a ertelendi ve daha sonra tarih olarak 24 Mart 2009'da yayımlanacağı belirtildi. Ancak, daha sonra Eminem Relapse adındaki albümünü 15 Mayıs 2009'da piyasaya süreceğini açıkladı. Son olarak, 50 Cent'e MTV'ye verdiği bir röportajda albümünü Haziran ayında piyasaya süreceğini ve Eminem'in Aralık ayında yayımlayacağı bir sonraki albümünden bir ay sonra da kendi albümünü yayımlayacağını söyledi. Albüm, daha sonra 2009 sonbaharına ertelendi ve Eylül ayında yayımlanacağı duyuruldu. 50 Cent, Jimmy Kimmel Live! programına katıldı ve albümün Eylül ayının ikinci haftasında yayımlanacağını ifade etti. Daha sonra Jay-Z'nin The Blueprint 3 albümüyle aynı gün yayımlanacağı açıklandı. MTV, albümün yayımlanma tarihinin 50 Cent tarafından 29 Eylül 2009 olarak doğrulandığını ifade etti. Albüm, bir kez daha ertelendi ve resmi çıkış tarihi bu kez 50 Cent tarafından 3 Kasım 2009 olarak doğrulandı. Albüm, bir kez daha ertelendi ve çıkış tarihi 17 Kasım 2009 olarak belirlendi. Ancak Ekim ayında, albümün 24 Kasım 2009 tarihine ertelendiği duyuruldu. Universal Music Group, Before I Self Destruct dahil olmak üzere, kendi bünyesinde çıkacak birkaç albümü 23 Kasım'a çekti. Ancak daha sonra albüm internete sızdı ve şarkılar çeşitli yerlerde çalınmaya başladı. Bunun üzerine 50 Cent, albümün yayımlanma tarihini 16 Kasım'a çekti. Ticari başarıları Albüm, 50 Cent'in önceki albümleri ile karşılaştırıldığında, en düşük ilk hafta satışını elde etti. İlk haftasında 160.000 kopya satan albüm; Billboard 200 listesine beş numaradan giriş yaptı. 50 Cent, başlangıçta albümün çıktığı hafta bir milyon kopya satacağını öngörmüştü. Rapçi, albümün düşük satış başarısını internete sızdırılmasına bağladı.Albümün , ABD'nin plak ödüllerndirme şirketi RIAA tarafından resmi olarak 500.000 sattığı açıkladı ve gold plak ile ödüllendirildi.

Parça listesi

Yayımlanma tarihleri

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.