Mtv

Kısaca: MTV, MusicTelevision, ABD kaynaklı bir müzik ve gençlik kanalı. ...devamı ☟

MTV
MTV

MTV, MusicTelevision, ABD kaynaklı bir müzik ve gençlik kanalıdır; dünyada 48 ülkede, yerel olarak da 28 ülkede yayın yapmaktadır. Yayınına 1 Ağustos 1981 senesinde başlamıştır.1987 senesinde ise MTV Europe Avrupa`da yayın yapmaya başlamıştır. Türkiye`de şu anda MTV Avrupa kablolu TV üzerinden izlenebilmektedir.

Ayrıca MTV Türkiye yerel televizyonunu 23 Ekim 2006 tarihinde yayına başlamıştır. Kanalda Jackass, Dismissed gibi programlar İngilizce ve altyazılı olarak gösterilmekte bunun yanı sıra çekimleri Türkiye`de yapılan yerel programlar da olacaktır.

Tarihi

MTV, ilk açıldığında radyo Top 40 mantığı ile müzik videoları yayınlamaktaydı. Bunlar ilk başlarda konser görüntüleri iken daha sonra MTV için özel çekilmiş videolar haline geldiler, popülerite kazanmak isteyen şarkıcı ve yönetmenler bu yola başvuruyorlardı.

İlk kez 1984te Grammy`lere rakip olarak VMA olarak adlandırılan video müzik ödülleri dağıtmaya başladılar. Her ne kadar VMA asla Grammy kadar saygın olamasa da, ona isyankar bir rakip olarak müzik marketine canlılık getiriyordu. Daha sonraları 92de MTV Film Ödülleri dağıtılmaya başlandı. Ayrıca her sene Avustralya`da, Asya`da ve Avrupa`da ayrıca ödül törenleri düzenlenmekte ve bunlar MTV`nin yerel kanallarında yayınlanmaktadır.

Bir süre sonra, sürekli müzik yayını yapmayı bırakmış ve bir takım programlara yer vermeye başlamıştır.

Programları

Bu programlar, Daria, Beavis and Butt-head gibi çizgifilmlerden, The Real World, Road Rules gibi reality showlara, ünlülere şaka yapılan Punk`D, dublörlerin tehlikeli ve gülünç hareketlerine dayalı Jackass gibi komedilerden zengin gençlerin yaşamını ele alan Laguna Beach, Undressed gibi soap-operalara kadar uzanmaktadır.

2002 senesinde yayınlanan The Osbournes ile reality showa yeni bir anlayış getirilmiştir, programda rock grubu Black Sabbath solisti Ozzy Osbourne ve ailesinin yaşamı sürekli kameraya alınmış ve haftalık 30ar dakkalık bölümler halinde yayınlanmıştır. Yine aynı şekilde ünlü çift Jessica Simpson ile Nick Lachey`nin evliliklerinin ilk yılları Newlyweds, Ashlee Simpson`ın müzik kariyerine başlaması Ashlee Simpson Show reality showları ile ekrana taşınmıştır.

2005`te dadaist komedi programı Wonder Showzen gösterilmiştir. Programda, susam sokağı, gibi çocuk programlarının formatında kuklalar ve çizgi filmler kullanılsa da program içeriği oldukça yetişkinlere yöneliktir. Programın parodileri, kültür, siyaset, din gibi ciddi konuları ele alan kara komedilerdir.

Uluslararası Yayınları

MTV, 2005`te Afrika`da MTV Base isimli kanalı ile yayına başlamış böylece dünya üzerinde ulaşamadığı hiçbir yer kalmamıştır. Şu anda MTV Kanada, MTV İngiltere; MTV Irlanda; MTV İspanya; MTV Fransa; MTV Almanya; MTV Avrupa; MTV Portekiz; MTV Adriyatik; MTV Danimarka; MTV Finlandiya;MTV iskandinav(kuzey); MTV Italya; MTV Hollanda; MTV Norveç; MTV Polonya; MTV Romanya; MTV Baltık; MTV İsveç; MTV Asya; MTV Japonya; MTV Çin; MTV Kore; MTV Filipinler; MTV Tayvan/Hong Kong; MTV Pakistan; MTV Hindistan; MTV Latin Amerika;MTV Porto Riko; MTV Brazilya; MTV Avustralya; MTV Yeni Zellanda ve MTV Rusya isimli kanallarla dünyanın dört bir yanında yayın yapmaktadır. 2006 senesi içerisinde, MTV yeni kanallar kurarak genişlemeyi planlamaktadır, bunlar, MTV Ukrayna, MTV Estonya, MTV Lityanya , MTV Letonya ve MTV Türkiye`de bu planın dahilinde kurulmuştur.

MTV Türkiye

Aylarca süren tanıtımlar ve VJ seçimlerinin ardından 23 Ekim 2006 tarihinde, saat 17.30da ilk olarak Nil Karaibrahimgilin Peri isimli videosunu göstererek yayına başlamıştır. Yayına başlamasıyla o güne kadar Türkiye`de yayın yapan MTV Europe yayından kaldırılmıştır, böylece Uydu, Digiturk ve Kablolu TVde MTV Europe`un bulunduğu yerden yayın yapma imkanı bulmuştur.Ayrıca MTV`nin klasik programları ise türkçe alt yazılı ekrana gelmektedir.Kanalda birçok yabancı müziğin yanında türkçe müzik de just see mtv adı altında ekrana gelmektedir.

Eleştiriler

Yaptığı müzik temelli yayınla popüler kültür üzerinde etkisi olan ve ayrıca yaptığı programlarla gençlerin ilgisini ve muhafazakar kesimlerin tepkisini çeken bir kanaldır.

MTV, tıpkı Coca Cola ve McDonald`s gibi kapitalizmin ve Amerikan kültürünün dünyaya empozesinin simgeleri gibi görülmüştür. Her ne kadar bir yandan ABD ve George Bush karşıtı şarkılara da yer verse, Green Card reklamları da yayınlaması ile gençleri ABD lehine etkilediği konusunda eleştirilere ve tartışmalara sebep olmuştur.

İlk senelerinde program akışında siyahlara yer vermemesi sebebi ile ırkçı olduğu konusunda eleştriler almıştır; fakat MTV bunu asla kabul etmemekte ve her zaman siyahlara ve azınlıklara yer verdiklerini belirtmektedir. Şu günlerde hip-hop tarzının da gayet popüler olması bu konudaki eleştirileri azaltmıştır.

Ayrıca MTV, müzik endüstürisinde "müzik"in önemini azaltıp, yerine görselliğe dayalı bir estetik koyduğu yönünde eleştiriler almıştır. Ayrıca reality showlara çok fazla zaman ayırarak müzik yayınını azaltması ve bunun da yalnızca en popüler olan videoların yayınlanması ile sonuçlanmasından ötürü büyük eleştiriler almaktadır.

MTV, çocuk ve gençlere kötü rol modelleri sunarak onları evlilik öncesi cinsellik, şiddet ve uyuşturucu kullanımına özendirdiği yönünde suçlamalarla sıkça karşılaşmaktadır. Bu sebeple 90ların başından itibaren MTV, karakterlerinin daha sorumlu ve havalı olmalarının okula devam etmeleri, küçük yaşta alkolden uzak durmaları ve sosyal konularda daha duyarlı olmaları gerekecek şekilde yeniden düzenlemiştir.

Tüm bunlar bir yana, MTV, konu sansüre geldiğinde olabildiğince "politik doğru" olmaktadır, müzik videolarında ve şarkı sözlerinde bulunan, seksi, silahları ve uyuşturucuları çağrıştırabilecek herşeyi silmektedir. Fakat şu da not edilmelidir ki MTV`nin sansür anlayışı ike RTÜKün sansür anlayışı çelişmektedir, zira MTV için silah sansürlenmesi gereken bir şeyken eşcinsel birliktelikleri (öpüşme, el ele tutuşma vs.) herhangi bir problem yaratmamaktadır, RTÜK içinse tam tersi geçerlidir.

Getirilen bir eleştiri de MTV Türkiye`nin Digiturk ve kablolu tv üzerinden yayın yapacak olması ve normal bir parabolik anten ile izlenemeyecek olmasıdır. Bu konuda eleştiri yapanlar, MTV-A`nın Almanya`da yapmakta olduğu şifresiz yayını örnek göstermektedir

Ayrıca BakınızLinkler

}

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Mtv Unplugged
2 yıl önce

MTV Unplugged; MTV kanalında yayınlanan bir müzik programıdır. Hiçbir elektronik enstrüman kullanmadan yapılan müziğe Unplugged denilmektedir. MTV Unplugged'e...

Mtv Unplugged, Aerosmith, Alice in Chains, Björk, Bryan Adams, Nirvana, Pearl Jam, Roxette, TV, Taslak, The Cure
MTV Avrupa Müzik Ödülleri
6 yıl önce

MTV Avrupa Müzik Ödülleri (İngilizce: MTV Europe Music Awards, genellikle MTV EMA olarak kısaltılır), Viacom Uluslararası Medya Ağları tarafından pop...

MTV Live HD
2 yıl önce

Filipinler ve Singapur. MTV Live HD Shows MTV Live Celebrity Charts MTV Unplugged MTV World Stage MTV Themed Weekends MTV Themed Weeks Uncompressed...

MTV News
6 yıl önce

MTV News müzik ve gençlik kanalı MTV'nin haber bölümü. ilk kez 1980'lerde Kurt Loder'ın sunduğu The Week In Rock programında bazı haberlerle ilgili konuşmasıyla...

MTV Video Müzik Ödülleri
6 yıl önce

MTV Video Müzik Ödülleri 1984 yılında MTV tarafından yılın en iyi müzik videolarını kutlamak için verilmeye başlanmış olan ödüllerdir. Ödül töreni her...

MTV Europe
6 yıl önce

MTV Europe, 1 Ağustos 1987'de kurulan MTV Networks Europe'a bağlı kanal. İlk olarak kanal tüm Avrupa kıtasını hedefleyen tek kanal halinde Avrupa'daki...

MTV Made
6 yıl önce

Made, Amerikan müzik kanalı MTV'nin gençlere kariyer hedeflerine ulaşmalarına ve hayallerine kavuşmalarına olanak sağlayan bir televizyon programı. Amaçlarına...

MTV Avustralya Ödülleri
6 yıl önce

MTV Avustralya Ödülleri, (MTV Avustralya Video Müzik Ödülleri olarak da bilinir), 2005'ten bu yana düzenlenen, Avustralya'da yerel ve uluslararası sanatçıların...