Bobin

BOBİN Alm. Spule (f.), Fr. bobine (f.), İng. coil. Üzerine tel, iplik gibi şeyler sarılabilen ekseri silindir şeklinde olan makara. Elektrikte bobin, yalıtılmış bir iletkenin genellikle (bir nüve, karkas üzerine) sarılmasıyla yapılır. Bu bobinlerin sarımları bir veya onbinlerce sarım olabilir. Bobinlerin ya içi boştur, yani hava nüvelidir veya manyetik bir malzeme ile doludur (demir, ferit vb.). Elektrik makinelerinin hemen hepsinde bobin vardır. Bu bo...

BOBIN (türkçe) anlamı
1. 1 . Makara.
2. 2 . Fotoğraf filmi rulosu:
3. Ama bobin bittiği için kamera kendisini bile görüntüleyememiştir.- S. Birsel.
4. 3 . Tampon silindiri veya mihver boru etrafına sarılmış kâğıt veya kartonun sürekli uzunluğu.
5. 4 . fizikİçinden elektrik akımı geçebilen yalıtılmış tel ile bu telin sarılı bulunduğu silindirden oluşan aygıt.
BOBIN (türkçe) anlamı
6. makara.içinden elektrik akımı geçebilen yalıtılmış tel ile bu telin
7. makara tiresi gibi sarılı bulunduğu silindirden oluşan aygıt.
BOBIN (türkçe) ingilizcesi
1. n. bobbin
2. spool
3. coil
4. roller
5. quill
6. reel
7. sheave
8. spiral
9. winding
BOBIN (türkçe) fransızcası
1. bobine [la]
2. poulie [la]
BOBIN (türkçe) almancası
1. n. Bobine
2. Rolle
3. Wicklung
Bobin (ingilizce) ispanyolcası
1. v. entrar

Bobin hakkında detaylı bilgi

Alm. Spule (f.), Fr. bobine (f.), İng. coil. Üzerine tel, iplik gibi şeyler sarılabilen ekseri silindir şeklinde olan makara. Elektrikte bobin, yalıtılmış bir iletkenin genellikle (bir nüve, karkas üzerine) sarılmasıyla yapılır. Bu bobinlerin sarımları bir veya onbinlerce sarım olabilir. Bobinlerin ya içi boştur, yani hava nüvelidir veya manyetik bir malzeme ile doludur (demir, ferit vb.). Elektrik makinelerinin hemen hepsinde bobin vardır. Bu bobinler bobinajcılık denilen teknikle makinalara yerleştirilir (Bkz. Bobinaj).

Doğru akımda, alternatif akımda, alçak, yüksek, çok yüksek frekanslarda kullanılan bobinler ayrı ayrıdır. Bir radyoda, telsizde, televizyonda, bir makinanın motorunda, rölesinde ve daha birçok yerlerde rastlanır.

Bobin doğru akımda iken, devrenin açılıp kapanmasında (akımın değişmesinde) kendi telinin direnci dışında bir direnç gösterir.Normal rejimde doğru akıma sadece telin direnci karşı koyar. Bobinlerin alternatif akıma karşı gösterdiği dirence endüktif direnç denir. Birimi ohm'dur: (XL=2p. f.L) ile gösterilir. (XL=Endüktif direnç, birimi ohm.)

p = 3, 14=sabit sayı

f = Frekans (Hz)

L = Endüktans (Henri)

Bobin genellikle bir manyetik alan meydana getirmek için kullanılır. Bu manyetik alan ya havadan veya manyetik devre üzerinden geçerek, ya başka devreleri etkiler, veya bir demir paleti kendisine çekerek kumanda işini gören kontakların konumunu değiştirir.

Bobinlerin tel kalınlıkları, üzerinden geçen akıma dayanabilecek şekilde seçilir. Umumiyetle seri bobinler, kalın tel az sarım; paralel bobinler ise, ince tel çok sarımlı yapılırlar.

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Maniple

Maniple Mors kodları ile yapılan telgraf haberleşmesinde, devredeki akımı elle açıp kapatmak suretiyle sinyal üreten bir alet. (Bkz. Telgraf) Mors kodlarını elektrik sinyali olarak üretme fikri, ilk olarak Samuel Morsea'a aitse de bunu pratik olarak uygulayan Alfred Vail'dir (Bkz. ...

Passementerie

Passementerie veya passementarie süslemeler yapma sanatı olup, saç örgüsü, altın veya gümüş ip veya nakış, renkli ipek uygulamasıyla kenarlıklar (Fransızca'da, passements ) yapma sanatıdır. Ayrıca süslemeler giysi veya mobilyalar için yapılır.

Solenoid

Solenoid, sarmal yapıda, bobin şeklinde genelde manyetik alan oluşturmak ya da manyetik alandan yararlanmak için kullanılan iletken tel sarım.

Spiral

Hazırlayan: Dr.Serdar HEPGÜL1. Rahim İçi Araç (Spiral, IUD)Genelde T şeklinde plastikten yapılmış araçlardır.

Stator

stator: İngilizce state kelimesinden türeyen stator kelimesi döner makinalarda dönmeyen sabit kısıma verilen isimdir. Genellikle alternatörlerde kullanılmakla birlikte elektrik motorları ve değirmenlerde de dönmeyen kısımlara kısımlara stator denir. Elektrik makinalarında bakır ...

Buzzer

Buzzer, 2 ile 4 volt arasındaki gerilimle çalışabilen küçük titreştirici. Bir bobinde ani akım değişimleri meydana getirerek zayıf titreşimler elde edilmesini sağlar.