Booker T

Kısaca: Güreşçi:Booker tGerçek Adı: Booker Tio Huffman Doğum Tarihi: 1 Mayıs 1965 Memleketi: Houston, Texas Medeni hali: Sharmell Sullivan ile evli İlk güreştiği tarih:1989 Bitirici hamleleri: The Bookend (WCW) The Scissors Kick (WWF)Kazandığı kemerler:GWF Tag Team kemerleri (3 defa);WCW World Tag Team kemerleri (11 defa);WCW Televizyon kemeri; WCW US kemeri; WCW World Heavyweight kemeri;WWE World Tag Team kemerleri (2 defa);WWE Intercontinental kemeri;WWE US kemeriGWF KARİYERİ1990`ların başında kardeşi ...devamı ☟

Booker T
Booker T

} Güreşçi:Booker t Gerçek Adı: Booker Tio Huffman Doğum Tarihi: 1 Mayıs 1965 Memleketi: Houston, Texas Medeni hali: Sharmell Sullivan ile evli İlk güreştiği tarih:1989 Bitirici hamleleri: The Bookend (WCW) The Scissors Kick (WWF)

Kazandığı kemerler: GWF Tag Team kemerleri (3 defa); WCW World Tag Team kemerleri (11 defa); WCW Televizyon kemeri; WCW US kemeri; WCW World Heavyweight kemeri; WWE World Tag Team kemerleri (2 defa); WWE Intercontinental kemeri; WWE US kemeri

GWF KARİYERİ

1990`ların başında kardeşi Stevie Ray ile kurdukları "The Ebony Experience" grubu popülaritesini arttırdı ve GWF`e geldiler. Temmuz 1992`de Gary Young ve Stevie Danei`yi yenerek ilk Tag Team şampiyonluklarını kazandılar ve iki hafta sonra kemerleri Blackbirds`e kaybettiler. Ağustos 1992`de kemerleri geri kazandılar ama sonra Johnny Mantrell ve Black Bart`a bıraktılar. Ardından Booker bir süre diz sakatlığından dolayı ringden belli bir süre uzak kaldı. Döndüğünde "The Ebony Experiance" Bad Breed grubunu yenerek GWF`de ilk kez 3 kere Tag Team şampiyonu olan ilk takım oldu.Bir kaç ay sonra kemerleri Sicilian Stallions`a kaybettiler. Daha sonra önemli bir gelişme oldu: Booker daha sonra WCW`da da kullanacağı G.I Bro karakterine büründü.

WCW KARİYERİ

İlk olarak WCW biraderlerin zincirlenmiş bir şekilde sahipleri Col. Parker tarafından getirilmesini istedi. Allahtan bu fikirden vazgeçildi ve onlar WCW`da Harlem Heat (Kane ve Kole) olarak göründüler. En sonunda isimlerini Booker T ve Stevie Ray olarak değiştirdiler. Fall brawl 1993`de Sting/Smith/Rhodes/Shockmaster grubuna Sid/Vader/Harlem Heat grubuyla War Games maçında yenildiler. Aralık 1994`de Stars`n`Stripes grubunu yenerek Harlem Heat ilk WCW Tag Team şampiyonluğunu kazandı. Beş ay sonra kemerleri Nasty Boys`a kaybettiler ama kısa süre sonra geri aldılar. Ardından kemerleri Bunkhouse Buck & Dick Slater`a kaybettiler ama yine geri aldılar. Kemerleri bir günlüğüne American Males`e kaptırıp yine geri aldılar. Harkem Heat en sonunda kemerleri Outsiders`a kaybetti ve Booker`ın kardeşi Stevie Ray sakatlandı.

Ardından Booker yalnız güreşlere çıkmaya başladı ve çok başarılı bir galibiyet serisi yakaladı. 1997`de Disco Inferno`yu yenerek WCW televizyon şampiyonluğuna ulaştı. Daha sonra kemerini Rick Martel kaptırsa da Haziran 1998`de Fit Finley`i yenerek tekrar kazandı. Ardından Chris Benoit ile unutulmaz bir seven series mücadelesi yaptı ve kazandı. Booker T Bret Hart`la yaptığı bir maçta dizinden sakatlandı ve ameliyat olması gerekti.

1999`da Stevie Ray`le yeniden birleşerek 8. kez Tag Team şampiyonluğuna ulaştılar. Bu süre içinde Booker ayrıca US kemeri için mücadele etti ve Scott Hall ile düşman oldu. En sonunda Harlem Heat dağıldı ve bu sefer aralarında bir kavga başladı. Stevie Ray, Big T (Ahmed Johnson) ile birleşerek Harlem Heat 2000`i kurdu. Bu grup bir avukat tuttu ve Booker`a isminin sonundaki T harfini kullanmama konusunda dava açtı. Uncensored 2000`de Booker Billy Kidman`la bir olup Harlem Heat 2000`i yendi.

Ondan sonra Booker kendilerini "Misfits in Action" diye tanıtan bir gruba dahil oldu. Bu grupta Hugh Morrus (Captain E. Rection), Lash LaRoux (Cpl Cajun), Chavo Guerrero Jr (Lt Loco), ve Van Hammer (Major Stash) vardı. Bischoff, Booker`ı yönetime karşı olan başkaldırışından dolayı işten attı. Bunun üzerine Booker bir süreliğine 8 yıl önce kullandığı G.I. Bro kimliğine büründü. Bash at Beach 2000`de Kanyon, Jeff Jarret`ın yardımıyla Booker`ı yendi; kaderin inanılmaz bir cilvesiyle aynı gece Booker Jarret`ı yendi ve sürpriz bir şekilde ilk WCW dünya ağırsıklet şampiyonluğuna ulaştı. Birkaç ay sonra kemerini Scott Stiener`a kaptırdıktan sonra sakatlandı ve birkaç ay ringlerden uzak kaldı.

Booker sakatlıktan çıktıktan sonra WCW Greed programında Rick Stiener`ı yenerek WCW US kemerini kazandı. Son WCW Monday Night Nitro`da da Scott Stiener`ı yenerek WCW dünya ağırsıklet şampiyonu oldu. Booker T WWF`le anlaştıktan sonra US ve ağırsıklet kemerlerini katıldığı yeni şirkete getirdi ve taşımaya devam etti.

WWF\E KARİYERİ

Booker T`nin WWF`de ilk olarak görünüşü King of the Ring 2001`de Steve Austin`a saldırışıyla oldu. Ardından WWF`de yapılan ilk WCW maçında Buff Bugwell`i yendi. İlk WWF vs WCW maçında ağırsıklet kemerini Kurt Angle`ı yenerek korudu. Booker daha sonra The Rock ile çekişmeye başlattı. Önce kemerini kaybetti ama daha sonra geri aldı. Invasion programında biraz da Steve Austin`ın yardımıyla içinde bulunduğu WCW\ECW takımı WWF takımını yendi.

26 Temmuz 2001`de Booker US kemerini Kanyon`a verdi, ağırsıklet kemerini de Angle`a kaptırdıktan 4 gün sonra geri kazandı. Ekim 2001`de kariyerinin 11. Tag Team kemerini Test`le birleşip Undertaker ve Kane`i yenerek kazandı. Aynı ay bir WCW\ECW ittifakı battle royalini kazandı ve WCW şampiyonu Chris Jerico`yla karşılaşma hakkı kazandı ama bu maçı kaybetti. Royal Rumble 2002`de de pek bir başarı sergileyemedi ve 1 dakikadan az bir sürede elendi.

Wrestlemania X-8`de kariyerinin ilk Wrestlemania maçında Edge`e yenildi. 25 Mayıs 2002`deki ilk WWE Draft`de Raw patronu Ric Flair tarafından beşinci sırada seçildi. Daha sonra Booker T nWo`ya katıldı ama Shawn Michaels tarafından atıldı ve iki taraf arasında bir kavga başladı. Bu kavga Booker T`nin Vengeance 2002`de nWo üyesi Big Show`u yenmesiyle son buldu.

Bu nWo karşıtı tavrı sayesinde kendisine yeni bir arkadaş da edini: Goldust. Bu ikili bir süre Tag Team oluşturdu ve sayısız denemeden sonra nihayet Armageddon 2002`de takım kemerlerini kazandılar. Ama herhalde en çok akıllarda kalan olay bu ikilini sahne arkası skeçleriydi. Bir bölümde Goldust, Star Wars`dan Darth Vader gibi giyinip Booker`a "ben senin babanım" demişti. Booker da Goldust`ın elindeki ışın silahına bakarak bu saçmalıklardan vazgeçmesini söylemişti ama daha sonra kendini kontrol edemeyip Star Wars moduna girmişti. Ama belki de en başarılı hikaye yaklaşımı - ikili Şubat 2003 başında Tag Team kemerlerini kaybetmesinin ardından -- Goldust`ın ona tekli maçlarda inanılmaz bir isim olduğunu hatırlatması ve onu 24 Şubat 2003`de 19 kişilik bir Battle Royal`a katılmasına teşvik vermesiydi. Booker T de "her şey çok zevkliydi dostum" diyerek Goldust ile vedalaşır ve ardından bu Battle Royal`ı kazanarak Wrestlemania 19`da kemer için Triple H ile karşılaşmak için fırsat bulur.

Bu Wrestlemania maçının önemi, Booker T`nin WWF`e gelişinden iki sene sonra ilk defa önemli bir kemer mücadelesini çıkışı olmasıdır. Booker bu maçtan evvel büyük bir taraftar desteği gördü ve inanılmaz bir maç çıkardı. Ancak Ric Flair sürekli maça karıştı ve Booker maçın ortalarında dizini sakatladı ve böylece Triple H kemerini koruyabildi. Bu kemeri eli geçiremedikten sonra Booker daha alt seviyedeki kemerlerin peşinde koşmaya başladı.

7 Temmuz 2003`de Christian`ı yendi ve Intercontinental kemerini kazandı, ancak bir ay sonra tekrar Christian`a kaybetti. Booker tekrar gözünü takım kemerlerine çevirdi ve yeni takım arkadaşı Rob Van Dam ile Şubat 2004`teki Raw programında Ric Flair ve Batista`yı yenerek bu hedefine ulaştı. Bu ikili takım kemerlerin Wrestlemania XX`deki dörtlü takım maçında da rakipleri karşısında başarıyla korudu ancak Mart 2004`te Ric Flair ve Batista takımına kaybettiler. Kemerleri kaybettikleri gece de yeni Draft Lottery gerçekleşti ve Booker T Smackdown`a geçtiğini öğrendi.

Booker T Smackdown`a geçmekten pek hoşnut değildi ve bunu ilk katıldığı Smackdown programında Raw`ın daha iyi bir program olduğunu söyleyerek taraftarlara belirtti. Booker T önüne çıkan rakipleri yendikten sonra Nisan ayının sonlarına doğru kendisinin en büyük Smackdown yıldızı olduğunu belirten böbürlenmeye girdi. Tam bu sırada Undertaker`ın gongu duyuldu ve bu ikili arasında bir çekişme başladı. Bu çekişme Mayıs 2004`deki Judgement Day`de Undertaker`ın üstünlüğü ile sonuçlandı. Bunun ardından bir süre John Cena ile US kemeri üzerine çekişti. Önce Great American Bash2004 `de daha sonra da best of 5 serisinde Booker T başarısız oldu ve kemer Cena`da kaldı.

Daha sonra Booker T`nin eline iki defa JBL`in elinde bulunan baş kemeri kapmak için fırsat geçti. İlkinde 14 Kasım 2004`deki Survivor Series`de Orlando Jordan`ın maça karışması yüzünden başarısız oldu. İkincisinde - 12 Aralık 2004`deki Armageddon`da - bu sefer yine JBL`in kemeri için Guerrero, Undertaker ve kendisi arasında bir dörtlü maç yapıldı ancak Booker T yine başarılı olamadı.

Booker T şaşkın tavuk gibi bu sefer yine takım kemerlerine yöneldi. Bu sefer Eddie Guerrero ile takım oluşturdu ancak bu takım bir başarıya imza atamadı. Royal Rumble 2005`de de bir başarıya imza atamayan Booker T, Wrestlemania 21`de herhangi bir kemer mücadelesine çıkamadı. Booker T bu programda pek de anlamı olmayan ve televizyonda yayınlanmayan bir 30 kişilik Battle Royal`ı kazandı.

O günden beri Booker T henüz tam kendini tekrar gösterme fırsatı bulamadı. Önce Kurt Angle ile kısa süreli bir kavgası oldu. Kavganın nedeni de Angle`ın Booker`ın karısı Sharmell`i arzulaması. Bu başarısız hikaye Booker T`nin Angle`ı Mayıs 2005`deki Judgement Day`de yenmesiyle gelişti, Angle`ın daha sonra Sharmell ile bir maç yapıp onu ayıp bir harekete sokarak yenmesiyle kızıştı, nihayet Haziran ayındaki bir Smackdown programında Booker T`nin tekrar Angle`ı yenmesiyle son buldu.

Tam Booker gözünü ana kemere dikecek derken, o tekrar US title peşinde koşmaya başladı ve karısının maça karışması sayesinde 21 Ekim 2005`deki Smackdown`da bu kemeri Chris Benoit`dan kazandı ama Booker karsının müdahalesini görmedi. Ertesi hafta Booker T karısının yaptığından dolayı Benoit`dan özür dilemek için onu ringe çağırdı ve başarılı bir hikaye sonunda Booker kemeri Benoit`nın kafasına geçirdi ve tekrar kötü adam günlerine geçiş yaptı. Daha sonra US kemeri Booker T ve Chris Benoit maçlarında tartışmalı olaylar yaşanınca Smackdown GM`i Teddy Long tarafından boşta ilan edildi. Long, bu iki isim arasıdan yedi maçlık bir seri yapılmasını istedi. Booker T bu seride 3-1 üstünken sakatalandı. Daha sonra Randy Orton onun yerine son üç maçta yedek olarak yer aldı ve Booker T 4-3`lük üstünlük sağlayarak Ocak 2006`da kemerin yeni sahibi oldu.Sakatlığı sebebiyle 2006 Royal Rumble`da pek bir varlık gösteremedi Chris Benoit onu rahatça eledi.Ardından No Way Out programında Booker T kemerini Benoit`e kaybetti.Kemeri Benoit`e kaybettikten sonra Booker Boogeyman tarafından korkutulmaya ve rahatsız edilmeye başladı;olaylar gelişti ve Saturday Nights Main Event programında ikisi arasında bir maç ayarlandı.Maç başlamadan hemen önce Booker T sakat olduğu gerekçesiyle maça çıkamayacağı yalanını uydurup Boogeyman`dan kaçmayı başardı.Gerçeği öğrenen SmackDown! genel menejeri Long iki güreşçi arasındaki maçın WrestleMania 22de gerçekleşeceğini duyurdu.WrestleMania`daki maç daha sonra bir handicap maçına çevrilir,Booker T karısı Sharmell ile katılacaktır.Yinede Booker T WrestleMania`daki maçı kaybeder.WrestleMania 22`nin ardından geri dönen King Of The Ring turnuvasına katılan Booker T,turnuva finalinde Lashley`i yenerek 2006 KOTR şampiyonu olur ve ana kemer müsabakası hakkı kazanır.

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Bill Goldberg
2 yıl önce

Ağırsıklet Şampiyonluğu'nu kazanan ilk güreşçi oldu (onu Chris Benoit ve Booker T takip etti). Profesyonel güreşçi olmadan önce, Goldberg kolejde ve profesyonel...

Bill Goldberg, Batista, Big Show, Bobby Lashley, Booker T, Carlito, Eddie Guerrero, Hulk Hogan, Jeff Hardy, Kurt Angle, Matt Hardy
Christian (güreşçi)
2 yıl önce

kıyafetleri ile katıldı. 7 Temmuz 2003'te kemerini Booker T'ye kaybetti ama bir house show programında Booker T sakatlandığı için kemeri geri aldı. Ayrıca 2003...

Souled Out
2 yıl önce

Misterio Jr.'yu yenip WCW Cruiserweight Championship kemerini almıştır.' Booker T, Rick Martel'i yenip WCW World Television Championship kemerini almıştır...

Souled Out, Booker T, Eddie Guerrero, Kevin Nash, NWO, Ric Flair, Scott Hall, WCW, WCW World Tag Team Championship, Rick Martel, Larry Zbyszko
Nickelodeon
2 yıl önce

Şubat 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ^ a b c d Booker 2021, ss. 488-489. ^ a b c Booker 2021, ss. 492-493. ^ Booker 2021, s. 493....

Nickelodeon (TV Kanalı), Afrika, Almanya, Amerika, Avatar: The Last Airbender, Avustralya, Belçika, Birleşik Krallık, Catdog, Fransa, Güney Kıbrıs
Bukka White
6 yıl önce

Bukka White, Booker T. Washington White (12 Kasım 1909, Aberdeen, Mississippi - 26 Şubat 1977, Memphis, Tennessee) Amerikalı gitarist ve şarkıcı. Gitarı...

Bukka White, B.B.King, Bob Dylan, John Fahey, Big Bill Broonzy, Charley Patton
Ian McEwan
6 yıl önce

Ian McEwan (d. 21 Haziran, 1948, -), Man Booker Ödülü sahibi İngiliz roman yazarı. İngiltere’nin Aldershot kasabasında doğan McEwan çocukluğunun büyük...

Salman Rüşdi
2 yıl önce

yanında Günter Grass, Mihail Bulgakov gibi isimlerden de etkilenmiştir. Booker ödülü yanında birçok ödül sahibidir. Salman Rushdie, Urduca ve İngilizce...

Salman Rüşdi, Salman Rüşdi
Trish Stratus
6 yıl önce

serisi olan Tough Enough'ta başka 2 eski WWE güreşçisi ile (Bunlardan biri Booker T) onları eğitmiştir. Ve WrestleMania 27'de hayatında yapacağı son maça (kendi...