Bosch

Kısaca: Bosch; otomotiv teknolojileri, endüstriyel teknolojiler, dayanıklı tüketim ürünleri ve bina teknolojileri konularında dünyanın öncü tedarikçilerinden biridir. 2004 yılında toplam satışı 40 milyar Euro’ya ulaşan Bosch Grubu, satışlarının %72’sini Almanya dışında gerçekleştirmiştir. Dünya çapındaki çalışan sayısı 11.000 artarak 242.000’in üzerine çıkmıştır. ...devamı ☟

Bosch otomotiv teknolojileri, endüstriyel teknolojiler, dayanıklı tüketim ürünleri ve bina teknolojileri konularında dünyanın öncü tedarikçilerinden biridir. 2004 yılında toplam satışı 40 milyar Euro’ya ulaşan Bosch Grubu, satışlarının %72’sini Almanya dışında gerçekleştirmiştir. Dünya çapındaki çalışan sayısı 11.000 artarak 242.000’in üzerine çıkmıştır.

Şirket, ilk olarak 1886 yılında Robert Bosch (1861-1942) tarafından “Hassas Mekanik ve Elektroteknik Atölyesi” adı ile kurulmuştur. Kuruluşundan sadece birkaç yıl sonra Londra ve Paris’te ilk satış büroları açılmıştır. Günümüzde Bosch Grup bünyesinde, 230’ u Almanya’ nın dışında yer alan 270 bağlı şirket bulunmaktadır. Ülke temsilcilikleri ve bağlantılı şirketleri ile Bosch, 50’ dan fazla ülkede faaliyet göstermektedir. Şirket, ürünlerini 200’ü Almanya dışında olmak üzere dünya çapında yaklaşık 260 merkezde üretmektedir.

Bosch, teknolojideki lider konumunu korumak ve büyümeye devam etmek amacıyla araştırma ve geliştirme çalışmalarına her yıl ciddi yatırımlar yapmaktadır. Şirketin 2004 yılında ArGe amacı ile satışlarının yüzde 7,2’sine karşılık gelen 2,9 milyar Euro harcamıştır. Otomotiv teknolojileri, 2,4 milyar Euro’luk ArGe harcamasıyla, araştırma faaliyetlerinin en yoğun gerçekleştiği iş alanıdır. Dünyanın dört bir yanında 22.000’den fazla ArGe personeli bulunan şirket, teknolojik yetkinliğini patent başvurularında da göstermektedir: Bosch, yaklaşık 2.800 buluşuyla patent başvurularında Almanya’nın ikinci büyük kuruluşudur. Otomotiv teknolojisinde sahip olduğu patentlerinin sayısıyla da sektöründe lider konumdadır. En son olarak da Buderus ve Junckers'i almasıyla beraber Bosch GmbH kombi sektöründe de dünyanın en önemli devi olmuştur.

Kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Robert Bosch Stiftung GmbH, 1964 yılından beri şirketin çoğunluk hisselerini elinde bulundurmaktadır. Bu kurum, şirketin kurucusu Robert Bosch’un yardım ve sosyal girişim amaçlarını çağdaş bir biçimde sürdürmektedir.

Vakıf tarafından desteklenen alanlar; toplum, bilim, sağlık ve insani yardım, uluslararası dostluk ve anlaşmanın ilerletilmesi, gençlik, eğitim ve sivil toplum faaliyetlerini içermektedir. Son yıllarda vakfın uluslararası faaliyetleri Fransa, ABD, Türkiye ile Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde odaklanmış durumdadır. Günümüze kadar proje destekleri için 680 milyon Euro sağlanmıştır.

Bosch Türkiye

Türkiye'de 1910 yılında verdiği bir temsilcilikle faaliyetlerine başlayan Bosch Grubu, bugün 6 ayrı kuruluşu kapsamaktadır.

İstanbul'da BSH Ev Aletleri beyaz eşya, Bosch-Rexroth ise fabrika otomasyonu ve mobil hidrolik konularında komponentler ve sistemler imal etmektedir. Buderus firması 2003 yılından itibaren Bosch Grubu içerisinde yer almaktadır.

Bosch Isıtma Ürünleri Manisa'da doğalgaz ile çalışan kombi ve şofben üretmektedir.

Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Bosch Fren Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.'den oluşan otomotiv yan sanayii ise Bursa'da 3 farklı noktada yerleşik fabrikaları ile üretim yapmaktadır.

Otomotiv odaklı faaliyet gösteren Bosch Sanayi ve Ticaret AŞ, 1971 yılından bu yana ürünlerini Türkiye'de pazarlamakta ve Bursa'da 2 fabrika ile hizmet vermektedir.

Bunlardan birincisi Bursa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan dizel sistemleri fabrikasıdır. Bu fabrikada enjektör, enjektör kütüğü kombinasyonu, 2001 yılında üretimine geçilen Common-Rail Sistemleri için enjektörler üretilmektedir. Yine aynı bölgedeki ikinci fabrika ise 2002 yılında üretimine geçilen Birim Enjektörlerini üretim gamında bulundurmaktadır.

Diğer bir fabrika ise Bursa Ovaakça mevkiinde kurulu olup, Bosch Fren Sistemleri San. ve Tic. A.Ş., hidrolik fren sistemleri için komponentler imal etmektedir. Bosch Rexroth, Bursa'da yeni fabrika inşasına başlamış olup, 2005 yılı sonlarında üretime geçmeyi planlamaktadır.

1988'den bu yana İstanbul'da faaliyet gösteren Bosch Sanayi ve Ticaret A.Ş.' nin satış ve pazarlama merkezi otomotiv yedek parça, test ve muayene cihazları, Blaupunkt araç multimedya sistemleri ve elektrikli el aletlerinin Türkiye ve Türki Cumhuriyetleri'ne dağıtımından sorumludur.

Bosch

Fransızca Bosch kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Bosch, family name; Hieronymous Bosch (1450-1516), Dutch painter, creator of Garden of Earthly Delights"

misafir - 8 yıl önce
BOSCH Çamaşır makinası aldım aldığım günden itibaren ğiysileri yırttı ilgili servis gerklı ilgiyi gösterdi Erzurum bölge değiştirmek istemedi Erzincan daki sevis Bakım yaptı arıza giderilemedi kazan değişti aynı hatayı gene yapıyor evde yırtılmayan ne giysi kaldı ne çamaşır.Nereye baş vurmam gerekir.Bu zararı kim tanzim edecek.

misafir - 8 yıl önce
ÖMER ÇAKIR 3 OĞLUMU EVLENDİRDİM TÜM BEYAZ EŞYALARINI BOSCH FİRMASINDAN ALDIM. ANCAK BİR OĞLUMUN BUZ DOLABI SOĞUTMA SİSTEMİNDE SORUN OLDUĞU İÇİN İÇİNE KONULAN SEBZELERİ DEVAMLI OLARAK HEP ÇÖPE ATTIK. BOSCH ÇAĞRI MERKEZİ İLE YAPTIĞIM GÖRÜŞMELERDE SERVİSİ YÖNLENDİRDİLER AMA ÇARE OLMADI. DOLABI DA DEĞİŞTİRMİYORLAR. BİR DAHA BOSCH ÜRÜNLERİNİ TERCİH ETMEYECEĞİMİ TÜM İNSANLARA DUYURURUM.BAŞKA BEYAZ EŞYA FİRMALARI BOSH FİRMASINDAN DAHA ÇOK İLGİ GÖSTERİP DERDİMİZE ÇARE OLUYORLAR BOSCH FİRMASI HİÇ BİR ÇÖZÜM ÜRETMİYOR.

Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Hieronymus Bosch
3 yıl önce

Hieronymus Bosch (Jeroen Anthoniszoon van Aken), (d. 1450 - ö. 9 Ağustos 1516), 15. ve 16. yüzyıl Hollandalı ressam. Rönesans'ın kuzeydeki temsilcilerinden...

Hieronymus Bosch, 1450, 1480, 1516, 4 Ağustos, Hollanda, Ressam, Taslak, Wikimedia Commons
Hieronymus Bosch'un Eserleri
3 yıl önce

Bu sayfa erken Rönesans döneminin Hollandalı ressamı Hieronymus Bosch' a ait eserlerinin bir kısmını içermektedir. Resimlerin ismi çeviriye göre çeşitlenebilmektedir...

Carl Bosch
3 yıl önce

Carl Bosch (27 Ağustos 1874 - 26 Nisan 1940) Nobel Ödülü bulunan Alman kimyager ve mühendis. Endüstriyel kimya alanının öncülerindendir. Dünyanın en büyük...

Adoration of the Child (Bosch)
6 yıl önce

Hollandalı ressam Hieronymus Bosch'a ait bir tablodur. Günümüzde Köln şehrindeki Wallraf-Richartz Müzesi'nde bulunmaktadır. Bosch' un pek çok diğer tablosunda...

Robert Bosch
3 yıl önce

Robert Bosch (d. 23 Eylül 1861 – ö. 12 Mart 1942, Stuttgart), Alman sanayici, mühendis, mucit ve Robert Bosch GmbH'in kurucusu. Bosch, Almanya'nın güneyinde...

Kutsanmışın Göğe Yükselişi
6 yıl önce

döneminin Hollandalı ressamı Hieronymus Bosch'a ait tablodur. Ahşap zemin üzerine yağlı boya tekniği ile yapılmıştır. Bosch tablolarına tarih atmadığından tablonun...

Oburluk ve şehvetin alegorisi (Bosch)
6 yıl önce

şehvetin alegorisi, erken Rönesans döneminin Hollandalı ressamı Hieronymus Bosch'a ait tablodur. Ahşap zemin üzerine yağlı boya tekniği ile yapılmış olan...

BSH
3 yıl önce

Avrupa'daki en büyük ev aletleri üreticisidir. Grup, 1967 yılında Robert Bosch GmbH Stuttgart ile Siemens AG Munich’in ortak girişimiyle kurulmuş ve 2015...

BSH, 1967, 1992, Bosch, Profilo, Siemens, Taslak, Türkiye, Çamaşır makinesi, Şirket, Soğutucu