Bowling

Kısaca: Bowling basit anlamda dizilmiş 10 adet kukayı (pin) bir topla devirmeye çalışmak olarak görülse de bugün 90 dan fazla ülkede 100 milyondan fazla oyuncu ile hem keyifle oynanabilen, hem de yarışma sporu olarak son derece ciddi bir çalışma gerektiren bir strateji ve koordinasyon sporudur.İngiliz antropolog, Sir Flinders Petrie'nin 1930'da Mısır'da yaptığı araştırmalarda bir çocuk mezarında bowling benzeri bir oyuna ait malzemeler bulması bu oyunun M. ...devamı ☟

Bowling
Bowling

Bowling basit anlamda dizilmiş 10 adet kukayı (pin) bir topla devirmeye çalışmak olarak görülse de bugün 90 dan fazla ülkede 100 milyondan fazla oyuncu ile hem keyifle oynanabilen, hem de yarışma sporu olarak son derece ciddi bir çalışma gerektiren bir strateji ve koordinasyon sporudur.

İngiliz antropolog, Sir Flinders Petrie'nin 1930'da Mısır'da yaptığı araştırmalarda bir çocuk mezarında bowling benzeri bir oyuna ait malzemeler bulması bu oyunun M.Ö. 5200 yıllarına uzanan (bazı kaynaklarda M.Ö. 3200 olarak geçiyor) bir geçmişi olduğunu, en az 5000 yıllık bir oyun olduğunu ıspatlamıştır. Bu dönemde bu oyunun mermer yarım daire şeklinde bir alandaki 10 adet taş kukayı taş toplarla devrilerek oynandığı düşünülüyor.

Eski Polonezyalıların oyandıkları ?ula maika? adlı oyun da 60 feet mesafeden kukaların devrilmesine dayanan bir oyun olarak bowling oyununun geçmişinde yer almakta. İşin ilginci bu mesafe hala günümüzde de kullanılıyor.

Tüm bu dönemlerde avcı ve savaşçıların yeteneklerini geliştirmek için benzer oyunlar oynadıkları ve bu oyunların bowlig'in temelini şekillendirdikleri biliniyor.

Alman tarihçi William Pehle M.S. 300 lü yıllarda bu oyunun Almanya'daki izlerine değinmekte. III. ve IV. yüzyıllarda bu oyun pek çok kilisede günahlardan arınmanın bir simgesi olarak kullanılıyordu. Tapınanlar ?kegel? adındaki 9 ahşap kukayı devirerek günahlarından ne kadar kurtulduklarını gösteriyorlardı. Bu testi başarı ile geçenler tamamen günahlarından da kurtulmuş sayılıyordu. (Protestanlığın kurucusu Martin Luther tüm kukaları devirmesiyle anılıyor) Bowlingçiler için kullanılan ?kegler? deyimi bu döneme aittir.

Dinsel bir törenden tekrar bir spor haline dönüşen bowling tipi oyunların kayıtlarına Avrupa'da 14. yy.da rastlanıyor. Bu yıllarda oyun o kadar popüler oluyor ki ünlü 100 yıl savaşlarında askerler ok talimleri yerine kendilerini oyuna kaptırınca King Edward III (1327-1377) ve King Richard II (1377-1399) bu oyunun oynanmasını yasaklıyorlar. Daha sonra King Henry VIII oyunu yasallaştırıyor ve hatta kendisi de oynuyor.

Bu dönemde pek çok bowlinge benzer oyun Avrupa'dan Amerika'ya göçmenlerle taşındı. Bunların arasında İtalyanların bocce'si, Fransızların pentanque'si ve Ingilizlerin lawn bowling denilen, kukasız oynanan bir bowling türü yer almakta. Modern bowlingin temelinin ise Hollandalı göçmenlerin 1600'lü yıllarda taşıdıkları üçgen şeklinde dizilen ahşap kukalarla oynanan ?Dutch Pins? oyunundan geldiğine inanılmakta. Hollandalılar bu yıllarda bu oyunu New York'ta hala aynı isimle bilinen ?Bowling Green? yöresinde oynuyorlardı.

1841 yılında Connecticut eyaleti 9 kukalı bowling oyununu yaygınlaşan bahis ve kumar yüzünden yasaklamış, bunu diğer eyaletler izlemiştir. Dünyada ?Ten Pin Bowling? olarak bilinen 10 kukalı bowling'in bu 9 kuka yasağını delmek üzere oluşturulduğu düşünülmekte.

Tarihi boyunca dış mekanlarda oynanan bowling oyunu 1840 yılında New York'ta iç mekana inşa edilen ilk kulvarların yapılmasıyla 19. yy. da artık popüler bir iç mekan oyunu haline geldi.

Tüm dünyada oynanmasına rağmen kuralları belirli olmayan bowling oyunu ilk organizasyonuna 1875 yılında 9 kuka bowling oynatan 9 kulüp tarafından oluşturulan "National Bowling Organisation" ile kavuştu. Bu organizasyon ve diğer kulüpler standartları belirlemek için yıllarca çalıştı ve sonunda 1895 yılında New York'ta kurulan ABC - American Bowling Congress ile tek bir çatı altında toplandı ve bugün de geçerli olan pek çok kuralı saptadılar. Bu dönemden sonra bowling sporunda erkeklerin katılabildiği resmi karşılaşmalar başladı.

1917 yılında kurulan Women's International Congress ile kadınlar da kendi karşılaşmalarını düzenlemeye başladılar. Bu organizasyon daha sonra Woman's National Bowling Association olarak değiştirildi. 1971 yılında bu organizasyon Women's International Bowling Congress (WIBC) olarak tekrar değişti.

20 yy.da bu sporda çok ciddi gelişmeler oldu. 1905 yılına kadar kullanılan sert ahşap topların yanında plastik toplar kullanılmaya başlandı. 1914 yılında Brunswick ?Evertrue? adında ?gizli plastik formülü? ile ürettiği ilk marka plastik topunu üretti (bu malzemeye Mineralite adını verdi).

Belki hiç bir şey bowlingin tarihinde 1940 yılında American Machinery & Foundry (AMF) tarafından üretilen otomatik "Pin Yerleştirme Makinesi"nin (Automatic Pinspotter) bulunması kadar önemli bir değişiklik yapmadı. 1950'lerin başlarında artık pinleri yerleştiren "pinboy" denilen çocukların yerini bu makinalar almaya başladı.

1950'lerde ABC, kurallarında yer alan "sadece beyazlar için" kuralını değiştirdi.

1958'de PBA - Professional Bowlers Association'un, 1960 yılında Professional Women's Bowling Association'un kurulması ile erkek ve kadınlarda profesyonel düzeyde üst düzey spor karşılaşmaları organize edilmeye başladı. Kadınların organizasyonundaki başarısızlıklardan dolayı buradan ayrılan bir grup 1974 yılında Ladies' Professional Bowlers Association adında bir kuruluş kurdular. Daha sonra bu iki kurum 1978 yılında birleşerek Women's Professional Bowlers Association (WPBA)u oluşturdular. 1981 yılında bu kuruluş Ladies Professional Bowlers Tour adını aldı.

1982 yılında genç oyuncuların organizasyonu için YABA - Young American Bowling Alliance kuruluyor.

1993 yılında ABC, kurallarında yer alan ?sadece erkeklere mahsus? kuralını kaldırarak kadınların da bu organizasyonda yer almasına olanak sağladı.

Günümüzde gelişen teknolojiler, otomatik skorlama makinaları ile gelişen bowling sporu tüm dünyada 100 milyondan fazla oyuncusu ile bir Olimpiyat Sporu olma yolunda ilerliyor.

Kaynak: www.bowling-tr.com

Bowling

İngilizce Bowling kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. boliche, bolos

Bowling

İngilizce Bowling kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. bowling, jeu de quilles sur piste avec une grosse boule percée de trois trous pour les doigts

Bowling

İngilizce Bowling kelimesinin Almanca karşılığı.
[bowl] v. Bowling spielen; Ball dribbeln n. Bowling (Spiel)

Bowling

İngilizce Bowling kelimesinin İtalyanca karşılığı.
s. (Sport) lancio della palla; gioco delle bocce; bowling, gioco dei birilli

Bowling

İngilizce Bowling kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. boliche (jogo)

Bowling

i. bovling, bowling, dokuz kuka oyunu

Bowling

Fransızca Bowling kelimesinin İngilizce karşılığı.
(m) n. skittles, bowling

Bowling

Almanca Bowling kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. type of game played with balls and pins

Bowling

İtalyanca Bowling kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. bowling

Bowling

Türkçe Bowling kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. type of game played with balls and pins n. bowling, ninepins, type of game played with balls and pins n. skittles, bowling

Bowling

Flemenkçe Bowling kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. bowling

Bowling

İngilizce Bowling kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. bowling (spel)

Bowling

n. type of game played with balls and pins n. bowling, ninepins, type of game played with balls and pins n. skittles, bowling

Bowling

Flemenkçe Bowling kelimesinin Fransızca karşılığı.
(sport) bowling (m)

Bowling

Fransızca Bowling kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
1. (sport - lieu) kegelbaan (m/f); bowlingbaan (m/f) 2. (sports) bowling (n); kegelspel (n)

Bowling

Fransızca Bowling kelimesinin Almanca karşılığı.
n. bowling, bowlsspiel, kegeln

Bowling

Fransızca Bowling kelimesinin İtalyanca karşılığı.
1. (sport - lieu) bowling (m) 2. (sports) bowling (m)

Bowling

Fransızca Bowling kelimesinin Portekizce karşılığı.
1. (sport - lieu) pista de boliche; boliche (m) 2. (sports) boliche (m)

Bowling

Fransızca Bowling kelimesinin İspanyolca karşılığı.
1. (sport - lieu) boliche (m); bolera (f) 2. (sports) bolos (mp); boliche (m)

Bowling

Fransızca Bowling kelimesinin Türkçe karşılığı.
[le] bovling

Bowling

Almanca Bowling kelimesinin Fransızca karşılığı.
n. bowling (m)

Bowling

Almanca Bowling kelimesinin İtalyanca karşılığı.
n. palla: lancio della palla (m)

Bowling

Almanca Bowling kelimesinin İspanyolca karşılığı.
n. bolo: bolos americanos (pl)

Bowling

Almanca Bowling kelimesinin Türkçe karşılığı.
i. bowling (n)

Bowling

İtalyanca Bowling kelimesinin Fransızca karşılığı.
1. (sport - luogo) bowling (m) 2. (sport) bowling (m)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

Bowling Resimleri

Bovling
1 yıl önce

Bowling, oyun hattının sonundaki kukaları, bu oyun için özel olarak hazırlanmış bowling topları ile devirme amacı taşıyan salon sporu. Mısır'da yapılan...

Bovling, Alkollü içecek, Bovling topu, Federasyon Kupası, Hat, Kuka, Mısır, Spor, Türkiye, Türkiye Kupası, Wikimedia Commons
Bowling Bowling Bowling Parking Parking
5 yıl önce

Bowling Bowling Bowling Parking Parking, Amerikan punk rock grubu Green Day'in 25 Temmuz 1996 tarihinde Reprise Records şirketinden çıkan live albümüdür...

Bovling topu
5 yıl önce

Bowling sporunda kullanılmak üzere, kauçuk, üretan, plastik ve reçineden ya da bunların karışımından yapılmış yuvarlak top. Standart ağırlıkları 2,7-7...

Bovling topu, Bowling, Kauçuk, Plastik, Reçine, Üretan
Benim Cici Silahım
5 yıl önce

Michael Moore tarafından çekilmiş 2002 yapımı belgesel film. Özgün adı Bowling for Columbine dır. Tüm zamanların en çok gişe yapan belgesel filmleri arasında...

Life on the Fast Lane
5 yıl önce

aldığını fark edince Marge, Homer'a rağmen nasıl bowling oynanacağını öğrenmede karar verir. Bowling oynama konusunda herhangi bir fikri yoktur ta ki...

Bovling Toplarıyla Dolu Okyanus
5 yıl önce

Bovling Toplarıyla Dolu Okyanus (İng. The Ocean Full of Bowling Balls) Amerikalı yazar J. D. Salinger'ın 1945 yılında tamamladığı hiç yayınlanmamış bir...

Michael Moore
1 yıl önce

liberal politik yorumcu. Tüm zamanların en çok gişe yapan üç belgeseli olan Bowling for Columbine, Fahrenheit 9/11, ve Hasta (Sicko)'nın yönetmeni, senaryo...

Kepez Belediyespor
5 yıl önce

tarafından kurulan spor kulübü. Futbol, basketbol, voleybol, bisiklet, boks, bowling, güreş, karate, hentbol, satranç, tekvando, tenis ve wushu sporlarının...