Boyut

BOYUT Alm. Dimension (f), Fr. Dimension (f), İng. Dimension. Belirli bir doğrultuda ölçülmüş bir büyüklüğü ifade etmek için kullanılan geometrik bir terim. Nokta boyutsuz olarak kabul edilir. Çizginin sadece uzunluk olmak üzere bir boyutu vardır. Yüzeylerin uzunluk ve genişlik olarak iki boyutu, hacimlerin ise uzunluk, genişlik ve kalınlık veya yükseklik şeklinde üç boyutu vardır. Cebrik olarak çizgilerin uzunluğu lineer (birinci dereceden), yüzeylerin...

BOYUT (inglizce) türkçe anlamı
1. Dimention
2. size
BOYUT (türkçe) anlamı
3. bir cismin herhangi bir yöndeki uzanımı
4. doğruların
5. yüzeylerin ya da cisimlerin ölçülmesinde ele alınan üç doğrultudan
6. uzunluk
7. genişlik ve derinlikten her biri
8. buut
9. nitelik
10. genişlik
11. kapsam
12. durum
BOYUT (türkçe) ingilizcesi
1. n. dimension
2. size
3. format
4. extent
5. dimensions
BOYUT (türkçe) fransızcası
1. dimension [la]
2. format [le]
BOYUT (türkçe) almancası
1. n. Dimension
2. Format

Boyut hakkında detaylı bilgi

Alm. Dimension (f), Fr. Dimension (f), İng. Dimension. Belirli bir doğrultuda ölçülmüş bir büyüklüğü ifade etmek için kullanılan geometrik bir terim. Nokta boyutsuz olarak kabul edilir. Çizginin sadece uzunluk olmak üzere bir boyutu vardır. Yüzeylerin uzunluk ve genişlik olarak iki boyutu, hacimlerin ise uzunluk, genişlik ve kalınlık veya yükseklik şeklinde üç boyutu vardır. Cebrik olarak çizgilerin uzunluğu lineer (birinci dereceden), yüzeylerin alanı kuatratik (ikinci dereceden), hacimlerin hacmi kübik (üçüncü dereceden) denklemlerle ifade edilebilir. Bu yüzden (x, x2, x3, x4...) gibi ifadeler bir, iki, üç, dört boyutlu olarak tarif edilir. Benzer şekilde mekanikteki zaman, kütle uzunluk ve bunların türevleri olan büyüklüklerin ve pekçok fiziksel büyüklüklerin birimlerini ifade etmek için yine boyut terimi kullanılır.

Uzunluk = (L), Kütle = (M), Zaman = (T) olmak üzere fiziksel büyüklükler hep bu üç terimden türerler.

Hız= V= L/T=[1] Alan= (L2) Hacim= (L3)

İvme= a= V/T= [2]= [3]

Kuvvet= M.a= [4]

Yoğunluk= d=M/V [5]

Basınç= F/A= MLT-2/L2= [6]

Enerji= W=F.L=M.L.T -2 L T-2

Kaynak: Rehber Ansiklopedisi
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Beşinci Boyut

Kıbrıs Barış Harekâtı`nda şehit olan Salih`in insanlara yardımını anlatan dizi. STV`de yayınlanmaktadır.

Boyut Analizi

Boyut analizi fiziksel büyüklüklerin farklı çeşitlerinin karışımını içeren fiziksel durumları içeren ve sıklıkla fizik, kimya ve mühendislikte kullanılan kavramsal bir yöntemdir.Fizikçiler ve mühendisler tarafından türevli denklemlerin ve hesaplamaların olasılıklarının ...

3. Boyut

3. boyut, en, boy ve derinlik algılarının hepsinin birden varolduğu durumlara verilen addır. 4. boyutta zaman da hesaba katılır.

3 Boyut

Üç boyutlu uzay (3D); en, boy ve derinlik algılarının hepsinin birden var olduğu ortam. Cisimler; uzunluk, genişlik ve derinliği ile gösterebiliyorsa bu durumda üç boyuttan bahsedilebilir.

3boyut

Üç boyutlu uzay (3D); en, boy ve derinlik algılarının hepsinin birden var olduğu ortam. Cisimler; uzunluk, genişlik ve derinliği ile gösterebiliyorsa bu durumda üç boyuttan bahsedilebilir.

Açısal Boyut

Açısal boyut, dönme ölçümü kullanarak belirlenmiş nesnenin boyutudur. 2-boyutlu görünecek kadar uzakta bulunan nesnelerin boyut ölçümleri için kullanılır.

Beşinci Boyut (anlam Ayrımı)

Beşinci Boyut - 2005 yılında Samanyolu TV'de yayınlanmaya başlayan dizi.

Beşinci Boyut (dizi)

Beşinci Boyut, Kıbrıs Harekâtı’nda ölen Salih’in insanlara yardımını anlatan dizi. Samanyolu TV'de yayınlanmış, 19 Ekim 2009 da son bölümüyle veda etmiştir.

Beşinci Boyut (film)

''Beşinci Boyut'', 1993 yılında çekilmiş ve İsmail Güneş'in yönetmenliğini yaptığı drama filmidir.

Mitos Boyut Yayınevi

Mitos Boyut Yayınevi, T. Yılmaz Öğüt tarafından kurulmuş olan ve dilimize Yerli Oyunlar, Yabancı Oyunlar, Çocuk Oyunları, Kuramsal Kitaplar, Brecht Ciltleri, Amerikan Oyunları, Deneme/Öykü/Roman kategorilerinde eserler kazandırmış, Istanbullu bir yayınevidir.

Boyut (albüm)

''Boyut'', Türk şarkıcı Zara'nın 2000 yılında yayınlanan albümü. Albümde uer alan tüm türkülere klip çekilerek VCD ortamında dağıtıldı.