Müzisyen

Bruce Dickinson

                               {{Müzisyen
| Müzisyen Adı =Bruce Dickinson | Resim =200px | Doğum =7 Ağustos 1958,Worksop ,Nottinghamshire, İngiltere | Müzikal Tür=Heavy Metal | AOY =1976- | Ölüm = - | Albümler =
 • ``Man In The Street`` (1980)

Samson

 • ``Survivors``(1979)
 • ``Head On`` (1980)
 • ``Shock Tactics`` (1981)
 • ``Live at Reading 1981`` (1990)


Iron MaidenBruce Dickinson

}} Bruce Dickinson (d. 7 Ağustos 1958, İngiltere) Iron Maiden`ın vokalistidir ve solo albümler de yapmaktadır. Güçlü sesi ile dünyanın en önemli heavy metal vokallerinden biri olarak görülmektedir.

Başlangıç YıllarıDeep Purple`dan çok etkilenmiş olan Bruce ilk grubuna 1976`da girer. Grubunun adı önce ``Paradox`` sonra da ``Styx`` olmuştur. Ancak grup çok uzun süreli olmaz, dağılır ve Dickinson bir koleje yazılır.

1977`de de ``Speed`` adını verdiği bir grup kurar. Bu grupta Bruce gitar da çalmaktadır. Man On The Streets adlı bir albüm yayınlarlar. Bir kaç konser verirler ama bu grubun da ömrü uzun olmaz.

Bu gruptan hemen sonra da ``Shots`` adlı bir gruba girer. Grup üyeleri onun vokalistliğine hayran kalmışlardı. Barlarda konser verirler ancak yeterli ilgili göremezler. Bir gün barda onu İzleyen daha ünlü bir İngiliz heavy metal grubu Samson`dan teklif alır ve daha büyük yerlerde çalma fırsatını kazandığı için hemen kabul eder.

Samson yıllarında Bruce Dickinson, Bruce Bruce sahne adını kullanır. Grupla Head On ve Shock Tactics albümlerini yapar ve büyük turnelere çıkarlar. 1981`de verdikleri konser de Live at Reading `81 adıyla yayımlanır ancak bu konser Dickinson`ın grupla son konseri olacaktır; çünkü Paul Di`Anno`nun gruptan çıkarılması sonrasında Steve Harris kendisine teklif götürür.

Iron Maiden dönemiSamson`da geçirdiği sorunlu dönemlerden sonra Bruce Dickinson rahatlamıştı. Eski grubuyla yaşadığı bir takım sorunlar nedeniyle yazım aşamasına katılamasa da Iron Maiden ile ilk albümü ``The Number Of The Beast`` büyük bir başarı kazandırdı. Sesinin gücü nedeniyle kendisine de ``The Air Raid Siren`` lakabı takıldı. 1982`te çıkan bu albümü birer seneyle takip eden albümler ``Piece Of Mind`` ve ``Powerslave`` de aynı başarıyı devam ettirdiler. Gitarist Adrian Smith ile birlikte Bruce Dickinson şarkılar yazmaya ve şarkıları Steve Harris`e kabul ettirmeye çalışıyorlardı. Powerslave turuyla birlikte teatral sahne şovları başladı ve başrol vokalist Bruce Dickinson`ındı.

Ancak çok yoğun giden arka arkaya konserler ve albümler grubu da yormuş ve sorunlar yaratmıştı. Grubun beyni Steve Harris ile Bruce Dickinson birçok kere fikir çatışması yaşıyorlardı. Örneğin Bruce Dickinson bir sonraki albümün tamamen akustik olması önerisini getirmiş ancak bu önerisi kabul görmemişti. Bu yüzden de yeni albümde şarkı yazımına katılmadı. 1986 tarihli ``Somewhere In Time`` yine de eski Maiden albümlerinden farklı bir yöndeydi. Bu arada Bruce, ``The Adventures Of Lord Iffy Boatrace`` adlı bir roman yayınladı.

Yeni albüm hazırlıkları devam ederken Bruce Dickinson bir yandan çok başarılı olduğu eskrim sporuna da devam ediyordu. İngiltere`de kendi dalında 7.ciliğe kadar çıkmıştı. 1988`de `` Seventh Son Of A Seventh Son`` albümü yayınlandı. Bruce albüm konusunda çok heyecanlıydı çünkü tek bir konuya odaklanmıştı; kehanet.

1989`da Elm Sokağı Kabusu 5 filmi için arkadaşı Janick Gers`in katkısıyle ``Bring Your Daughter... To The Slaughter`` şarkısını yazdı. Bu şarkının etkisiyle de Iron Maiden tarzından farklı, Samson dönemlerindeki hard rock tarzına yakın bir solo albüm üzerinde çalışmaya başladı. 1990`da `Tattooed Millionare` albümü yayınlandı. Büyük bir turne ve hit single`lar çıkararak Bruce Dickinson`ın solo olarak da başarılı olabileceğini gösterdi.

Bu sırada Adrian Smith anlaşmazlıklar nedeniyle Iron Maiden`dan ayrılınca yerine Bruce`un solo albümünde çalıştı Janick Gers gruba girdi. Yeni albüm ``No Prayer For The Dying`` de 1990`da yayınlandı. Bruce bu albümden hiç memnun kalmadı çünkü Steve Harris, güçlü, keyboardlarla desteklenmiş ve epik konular anlatan şarkılar değil Iron Maiden`ın ilk dönemki basit tarzına dönmek istemişti. Bu Bruce`a göre büyük bir geri adımdı. Albüm mobil stüdyoda kaydedilip yayınlanmıştı.

1992`de Bruce Dickinson ikinci romanı ``The Missionary Position``ı yayınladı. Bu arada ``Fear Of The Dark`` albümü de yayınlandı. Bir yandan albümün turnesi devam ederken bir yandan da Bruce Dickinson solo albümleri için çalışıyordu. Bruce Dickinson kendine vakit ayırmadağı düşüncesiyle 1993`te gruptan ayrılma kararı verdi.

Solo Yıllarıİkinci solo albümü için yaptığı çalışmaları beğenmeyen Bruce Dickinson, gitarist Roy Z`den yardım istedi ve uzun süreli müzikal bir birliktelik başladı. Yeniden yapılan kayıtlardan sonra ``Balls To Picasso`` albümü yayınladı.

Zaman kaybetmeden yeni albümü için çalışmaya başlayan Bruce Dickison, yanına yepyeni müzisyenler alarak önce 1995`te bir konser albümü olan ``Alive In Studio A`` ve 1996`da yepyeni bir albüm ``Skunkworks``ü çıkardı. Zamana uygun olarak albümde daha grunge ve daha kısa şarkılar ve sololar bulunuyordu.

Bruce Dickinson yeni albümünün daha heavy metal olmasını istediği için Roy Z ile tekrar ortaklık kurdu ve 1997`de ``Accident Of Birth`` albümü yayınladı. Eski Maiden gitarist Adrian Smith de albümde ve turnede Dickinson`a eşlik etti ve albüm herkes tarafından çok beğenildi. Bir sene sonra aynı ekiple ``The Chemical Wedding`` yayınlandı ve daha da büyük bir başarı kazandı. 1999`da ``Scream For Me Brazil`` adlı konser albümü de yayınlandı.

2001`de bir best of albümü yayınlandı. 2 CD`lik bu albümün 2. CD`sinde yayınlanmamış, akustik ve eski Bruce Dickinson şarkıları bulunmaktaydı. Bu arada iyi de bir pilot olan Bruce Dickinson, Discovery Channel`da uçaklarla ilgili bir belgesel olan Flying Heavy Metal adlı programı da sunmuştur. 2005`te yine Roy Z ile birlikte ``Tyranny Of Souls`` adlı solo albümü çıktı. 2006`da da konser görüntüleri ve Samson da dahil olmak üzere eski görüntülerinin bulunduğu ``Anthology`` adlı DVD`yi yayınladı.

2. Iron Maiden DönemiIron Maiden, Bruce`suz albümlerinde eski başarılarını yakalayamamıştı. Vokalist Blaze Bayley`in gruptan ayrılmasından sonra Bruce Dickinson`a teklif götürüldü. Dickinson da eski grubuyla birlikte olmayı çok istiyordu. 1999`da eski gitarist Adrian Smith ile birlikte gruba döndüler. Yazım aşamasına da katıldığı `` Brave New World`` (2000), ``Dance Of Death`` (2003) ve ``A Matter Of Life And Death`` (2006) albümlerini yayınladılar. ``Rock In Rio`` (2002) ve ``Death On The Road`` (2005) adlı iki tane de konser albümünde vokal yapmıştır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bruce Dickinson (Wrestling Lyrics) sözleri

Wrestling Lyrics tarafından albümünde söylenen Bruce Dickinson adlı şarkının sözleri.

The job is done the lights go out
Another boring day
The roaring silence in my ears
So many worlds away

I meet my girl, she's dressed to kill
What are we gonna do
Let's walk around to catch the thrill
on streets we call the zoo

CHORUS:
Let's eat the night, let's drink the blood
Make all your dreams come true
And hungry eyes are passing by
On streets we call the zoo
(x2)

SOLO

Enjoy the zoo
And walk down 42nd Street
You wanna be excited too
You will feel the heat

REPEAT CHORUS

İlgili konuları ara

Yanıtlar