Steve Harris

Kısaca: Steve Harris, 1956 yılında Londra'da doğmuştur. Iron Maiden grubunun kurucusu, bas gitaristi ve baş bestecisidir. ...devamı ☟

Steve Harris
Steve Harris

Steve Harris, 1956 yılında Londra`da doğmuştur. Iron Maiden grubunun kurucusu, bas gitaristi ve baş bestecisidir. Halen grupta olan Dave Murray`in de bulunduğu kadroyla 1980 yılında çıkardıkları ``Iron Maiden`` isimli albümle dünyada Heavy Metal müziği adına yeni bir akım, yani "New Wave Of British Heavy Metal" (NWOBHM)`ın başlamasını körükleyen ``Iron Maiden`` isimli grubun ilk albümden beri hep kadroda olan 2 elemanından biri.

Besteleri çoğunlukla uzun ve destansı bir havadadır. Bu bestelerine en iyi örneklerden biri grubun en uzun şarkısı olan 13 dakika 58 saniyelik ``Rime of the Ancient Mariner`` adlı şarkıdır. Şarkı ünlü İngiliz şair Samuel Taylor Colleridge`in aynı adlı şiirinden esinlenilerek yazılmıştır.

1970`lerin ortalarında İngiliz futbol takımı West Ham United`ın genç takımında oynamıştır. Ancak kariyer seçiminde müzik baskın gelmiştir. Kendisi halen ateşli bir West Ham taraftarıdır.

Kaynaklar

Vikipedi

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.