Byzas – Poseidon’un oğlu. Annesi Zeus ile İo’nun kızıydı. ...

Byzas hakkında detaylı bilgi

Byzas – Poseidon’un oğlu. Annesi Zeus ile İo’nun kızıydı. Sonradan Byzans adını alan şehre yakın bir yerde doğmuştu. Byzas, sonradan kendi adın verilen Byzans şehriin kurarken Apollon ve Poseidon’dan yardım gördü. Rivayete göre Thrakia Kralı bir savaşta Byzas, düşmanlarını yendi ve onları Thrakia’nın içlerine kadar izledi. Kralın yokluğundan faydalanmak isteyen İskyitler’in Kralı, Odrynes, Byzans’ı muhasara etti. Byzas’ın karısı Phidaleia, şehirde bulunan diğer kadınların yardımıyla, düşmanlarının üstüne çok miktarda yılan atarak onları yendi.
İlgili Konu Başlıkları Tümü

Bosporus

Boğaziçi'nin Eskiçağdaki adı. Bugünkü Avrupa dillerinde de, Boğaziçi'nin adı olarak Bosporus ya da Bosphorus kelimeleri kullanılmaktadır.

İstanbul

İstanbul, Marmara Bölgesi'nde il ve Türkiye'nin en büyük kenti. Tarih boyunca çeşitli imparatorluklara başkentlik yapan şehir, 133 milyar dolarlık yıllık üretimiyle Dünyada 34. sırada yer alır. Türkiye'nin kültür ve finans merkezidir. İstanbul, 41° K, 29° D koordinatlarında ...

Bizans

Bizans kelimesi Byzas'tan gelir. İstanbul şehrinin kurucusu Byzas'dan dolayı şehre uzun süre Byazs denmiştir.

İstanbul Tarihi

İstanbul, yerleşim tarihi 300 bin, kentsel tarihi yaklaşık 3 bin, başkentlik tarihi 1600 yıla kadar uzanan Avrupa ile Asya kıtalarının kesiştiği noktada bulunan bir dünya kentidir.

Altın Boynuz

Altın Boynuz ( Golden Horn ) isminin doğuşu ile ilgili olarak sayısız efsaneye inanılır. Kimilerine göre boynuza benzeyen bu içsuyun güneş ışınları altında altın gibi parlamasıdır ona verilen bu ismin esbab-ı mucibesi...

Fetih öncesi İstanbul

İstanbul'un tarihi, coğrafi durumu ile çok yakından ilgilidir. Şehirde daha tarih öncesi çağlara ait bir takım yerleşim bölgeleri olduğu tespit edilmiştir. 1942 - 1952 yılları arasında Kadıköy çevresindeki Fikir Tepesinde yapılan kazılar sırasında M.

Megara

Megara (Yunanca: Μέγαρα, "Büyük Evler") (nüfus 23.032, 2001) Yunanistan'ın in Attika bölgesinde bulunan antik bir kenttir. Şehrin karşısında Salamis adası bulunmaktadır. Attika'nın toplam dört bölgesinden biridir. Peloponez Savaşı'nda Sparta'nın ...

I. Constantinus

Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus, Roma İmparatoru ve Doğu Roma (Bizans) İmparatorlarının birincisi (M.S. 22 Şubat 272 - 22 Mayıs 337). Birinci Constantinus ya da "Büyük Konstantin" adıyla da bilinir.

Ulucak Höyüğü

Ulucak Höyüğü (İzmir)

Vize, Kırklareli

Vize, Kırklareli'nin doğusunda, İstanbul'a 140 km. mesafede, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir ilçedir.

Byzantion

Byzantion (Yunanca: Βυζάντιον, Latince: Byzantium, modern Byzanz), İstanbul şehrinin kent olarak ilk atası ve Konstantinopolis'ten önceki adıdır. Antik Yunanistan'da bugünkü Topkapı Sarayı'nın bulunduğu bölgede, Boğaz'ın güneybatı girişinde, Haliç ve Marmara Denizi'nin ...

Nova Roma

Nova Roma (Yeni Roma), İstanbul şehrinin Roma İmparatorluğu'nun başkenti ilan edildiği dönemde imparator I. Konstantin tarafından konulmuş, fakat benimsenmemiş kısa süreli (330-337) Latince adıdır.