C Sharp Programlama Dili

C# Programlama Dili, Microsoft`un geliştirmiş olduğu yeni nesil dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET teknolojisinin sunduğu dillerden biridir.

C# Programlama Dili, Microsoft`un geliştirmiş olduğu yeni nesil dilidir. Yine Microsoft tarafından geliştirilmiş .NET teknolojisinin sunduğu dillerden biridir. Microsoft tarafından geliştirilmiş olsa da ECMA standartlarındadır. İsteyen herkes bildirimlere uymak koşuluyla kendi C# derleyicisini yazabilir.

Birçok alanda Java`yı kendisine örnek alır. Bunlardan birisi de derlenen değil yorumlanan bir dil olmasıdır. .NET kütüphanelerini kullanmak amacıyla yazılan programların çalıştığı bilgisayarlarda uyumlu bir kütüphanenin bulunması gereklidir Bu, Microsoft`un .Net Framewok`u olabileceği gibi ECMA standartlarına uygun herhangi bir kütüphane de olabilir. Yaygın diğer kütüphanelere örnek olarak Portable.Net ve Mono verilebilir. Ayrıca C# bir nesne yönelimli programlama dilidir.

Javayı örnek almış olmasına rağmen bazı özelliklerinden dolayı Javadan daha fazla kolaylık sağlamaktadır. Özellikle nesne yönelimli programlama kavramının gelişmesine katkıda bulunan en aktif programlama dillerinden biridir .NET platformunun anadili olduğu bazı kesimler tarafından kabul görsede bazıları bunun doğru olmadığını savunur.

Tasarım hedefleri

ECMA tarafından C# dilinin tasarım hedefleri şöyle sıralnır:

  * C# basit, modern, genel-amaçlı, nesneye yönelik programlama dili olarak tasarlanmıştır.
  * Çünkü yazılımın sağlamlılığı, güvenirliliği ve programcıların üretkenliliği önemlidir. C# yazılım dili, güçlü tipleme kontrolü (strong type checking), dizin sınırlar kontrolü (array bounds checking), tanımlanmamış değişkenlerin kullanım tespiti, (source code portability), ve otomatik artık veri toplama gibi özelliklerine sahiptir.
  * Programcı portatifliği özellikle C ve C++ dilleri ile tecrübesi olanlar için çok önemlidir.
  * Enternasyonal hale koymak için verilen destek çok önemlidir.
  * C# programlama dili sunucu ve gömülü sistemler için tasarlanmıştır. Bununla birlikte C# programlama dili en basit işlevselli fonksiyondan işletim sistemini kullanan en teferruatlısına kadar kapsamaktadır.
  * C# uygulamaları hafıza ve işlemci gereksinimleri ile tutumlu olmak uzere tasarlanmıştır. Buna rağmen C# programlama dili performans açısından C veya assembly dili ile rekabet etmek için tasarlanmamıştır.


Örnek "Merhaba Dünya!" • class MerhabaDunya
 • {
 • static void Main()
 • {
 • System.Console.WriteLine("Merhaba Dünya!");
 • //System isim uzayındaki Console sınıfının WriteLine() yöntemini kullanarak
 • //basit bir Konsol çıktısı ürettik.
 • }
 • }


LinklerKaynaklar

Vikipedi

İlgili konuları ara


Görüşler

Bu konuda henüz görüş yazılmamış.
Gürüş/yorum alanı gerekli.
Markdown kodları kullanılabilir.