Microsoft

Kısaca: Bill Gates ve Paul Allen tarafından 1975 yılında iki kişilik bir şirket olarak kurulan Microsoft, 60 bine yakın çalışanı ve 40 milyar dolarlık nakit rezerviyle yazılım dünyasının devi oldu. ...devamı ☟

Windows, MS-DOS gibi ürünleriyle tanınan büyük yazılım ve bilişim firması.

Bu firma 1975 yılında ABD'nin Washington eyaletinde Seattle kentinde iki üniversite mezunu tarafından kurulmuştur. Bu iki girişimcinin vizyonu "her ev ve her masada bir bilgisayardı

1975–80: Microsoft'un Kuruluşu

Popular Electronics dergisinin 1 Ocak 1975 tarihli sayısında Altair 8800 bilgisayar sisteminin tanıtımını okuduktan birkaç gün sonra Bill Gates bilgisayarın tasarımcısı MITS (Micro Instrumentation and Telemetry Systems) ile temasa geçti. Ekibi ile birlikte Altair 8800 üzerinde çalışan BASIC programlama dili geliştirdiklerini belirtti. Paul Allen MITS'e programın tanıtımını yapmaya gitti. Paul Allen Altair 8800'i daha önce kullanmamış olmasına karşın tanıtımı başarılı oldu. Tanıtımın sonunda MITS Bill Gates ve Paul Allen'dan Altair bilgisayarları için BASIC programlama dilinin telif hakkını satın aldı. Karlı bir iş fırsatı yakaladıkları düşüncesiyle Bill Gates Harward Üniversitesi'ndeki hukuk eğitimini yarıda bırakıp New Mexico eyaletinin Albuquerque şehrinde Microsoft firmasını kurdu.

Firma ilk uluslararası bürosunu 1 Kasım 1978'de Japonya'da açtı.

1 Ocak 1979'da şirket merkezini Washington eyaletinin Bellevue şehrine taşıdı.

Aradan geçen yıllar ile Microsoft bir dünya devi olmuş, sahibi Bill Gates'i dünyanın en zengin kişisi haline getirmiştir.

Bill Gates ve Paul Allen tarafından 1975 yılında iki kişilik bir şirket olarak kurulan Microsoft, 60 bine yakın çalışanı ve 40 milyar dolarlık nakit rezerviyle yazılım dünyasının devi oldu.

Bundan 30 yıl önce, Bill Gates ve Paul Allen Microsoft’u kurduklarında bugünün Rusya’sı hala Soveyetler Birliği’ydi ve dünya üzerindeki hayatı silebilecek nükleer güce sahipti. 1975’ten bu yana geçen 30 senenin ardından Rusya’dan gelecek tek saldırı ihtimali hackerlar olarak kaldı. Microsoft ise kişisel bilgisayarların kitlelere yayılmasıyla son 10 yıldır altın çağını yaşıyor.

Şirketin 30. yaş gününü kutlamak için Seatlle’daki Safeco Field beyzbol stadyumunda bir araya gelen 16 bin Microsoft çalışanına seslenen Bill Gates geçen 30 yılın bir değerlendirmesini yaptı.

“Son 30 yılı düşündüğümde beni en çok gururlandıran, grafik kullanıcı arayüzü ya da web hizmetleri gibi teknolojiler için büyük risklere girip, bu alanların günlük hayatımızda güvenebileceğimiz hizmetlere dönüştüğünü görmek oldu” diyen Gates konuşmasında “Bugün gerçekleştirdiğimiz uzun vaadeli araştırmalar bilgisayarların dinlemesini, konuşmasını, öğrenmesini ve anlamasını sağlamak gibi bilgisayar biliminin en zor meydan okumalarını içeriyor.” ifadelerine de yer verdi.

MİCROSOFT İÇİN ZORLU DÖNEM Yazılım devinin 30. yıl kutlamaları şireket için önemli bir döneme rastlıyor. Microsoft gelecek sene içerisinde bir dizi yeni ürün ve hizmeti piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu ürünlerin başında Windows XP işletim sisteminin yerini alacak Windows Vista, Office paketinde yapılacak olan yenileme ve şirketin e - posta çözümü olan Exchange’in yeni versiyonu geliyor. Sadece gelecek 18 ay içerisinde Microsoft’un geçen 3 senede yarattığı hizmet ve ürünlerinin 2 katını kullanıcılara sunması bekleniyor.

Geçen 30 sene içerisinde pek çok kez farklı ürünlerde rekabete girmek zorunda kalan Microsoft, bugün neredeyse ürettiği bütün ürün yelpazesinde pazara hakim ve endüstri standardı olmuş bir görüntü çiziyor. 1975’te Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulan 2 kişilik şirket şu anda yaklaşık 60 bin çalışana sahip.

ZİRVEYE GİDEN YOLDA REKABET VAR Microsoft’un parlak geleceğine açılan yol 1981 yılında IBM’in kişisel bilgisayar pazarına girme kararı almasıyla açıldı. Bill Gates bunun üzerine IBM için ürettiği işletim sistemini lisanslama, ancak bu işletim sisteminin diğer PC’lerde kullanım haklarını kendine saklama kararı aldı. Bu karar şirketin kaderini değiştirdi.

Microsoft tarafından geliştirilen MS-DOS/PC-DOS işletim sistemi kısa sürede IBM’in sistemlerini aşarak endüstri standardı haline gelmeye başladı. Microsoft’un agresif pazarlama politikası kısa sürede IBM dışındaki markaları da Microsft’un işletim sistemine bağladı.

Bu zaferden yaklaşık 10 yıl sonra, Microsoft bir sonraki rekabete Netscape’le girdi. Microsoft internetin potansiyelini kavrmakta ağır kalmıştı ve bu alan genç bir şirket olan Netscape tarafından ele geçirilmişti, Netscape’in bu alandaki kozunun adı Netscape Navigator internet tarayıcısıydı. Kullanıcıların ilgisi masüstünden internete kayıncı Microsoft da Netscape’i kendine büyük bir tehdit olarak gördü.

Ancak Microsoft, masaüstü sistemlerdeki üstünlüğünü kullanarak bu açığı kapamak için her yolu kullandı. Windows işletim sistemiyle birlikte yeni internet tarayıcısı Internet Explorer’ı ücretsiz olarak her PC’ye ulaştırdı. Sonuçta şirket internet savaşını kazandı ancak ABD ve Avrupa’da pek çok antitröst davasıyla karşı karşıya kaldı.

YENİ RAKİPLER Şimdi ise Microsoft’un karşısında potansiyel bir rakip daha bulunuyor. Arama motoru işinden gelen Google bu sektörde elde etttiği büyük karı, Windows işletim sistemine alternatif olabilecek bir platform yaratmaya aktarmaya başladı.

Rakipler cephesinde pek çok yenilik yaşanırken, Microsoft son 4 yılı pek kolay geçirmedi. Windows XP’nin 2001 yılında piyasaya çıkmasının ardından işletim sisteminde majör bir ilerleme yaşanmadı. Yeni işletim sistemi Vista ise pek çok ertelemenin ardından 2006 yılı sonbaharına kaldı.

BÜYÜME YAVAŞLADI Şirketin en büyük sorunlarından biri ise hızlı büyümenin sonucunda ortaya çıkan hantal yapı ve bürokrasi. Şirketin büyüme hızını düşüren ve yeni trendlere adepte olmasını geciktiren bu sorunlar, Microsoft’un hisse değerini de olumsuz etkiliyor.

1990’ların en karlı yatırım araçları arasında yer alan ve pek çok yatırımcıya bir servet kazandıran Microsoft hisseleri son üç senedir neredeyse hareketsiz duruyor. Son bir yıl içerisinde 23.82 dolar ile 30.20 dolar arasında dalgalanan hisse değeri şu anda 25 dolar civarında.

Ancak yine de Microsoft’un tarihin en büyük ticari başarıları arasında yer ladığı inkar edilemez bir gerçek. Şirketin şu anda 40 milyar doların üzerinde nakit rezervi var ve 30 Haziran’da biten mali yıl itibariyle yıllık 12.5 milyar dolar net geliri bulunuyor.

Linkler

* Microsoft.com

MicroSoft

İngilizce MicroSoft kelimesinin İspanyolca karşılığı.
[Microsoft] s. Microsoft, la compañía que manufactura los sistemas de operación DOS y WINDOWS

MicroSoft

İngilizce MicroSoft kelimesinin Almanca karşılığı.
[Microsoft] n. Microsoft, internationales und weltgrößtes Software Unternehmen in 1975 von Bill Gates und Paul Allen mit Hauptsitz in Washington (USA) gegründet, Hersteller von Computertechnologie für den persönlichen und Bürogebrauch (z.B. "Microsoft Office" u.a.)

MicroSoft

İngilizce MicroSoft kelimesinin İtalyanca karşılığı.
[Microsoft] s. Microsoft, nota società produttrice di software creata nel 1975 da Bill Gates e con sede a Washington (USA)

MicroSoft

İngilizce MicroSoft kelimesinin Portekizce karşılığı.
[Microsoft] s. Microsoft, empresa que criou o sistema operacional DOS e o Windows, entre outros programas

MicroSoft

Fransızca MicroSoft kelimesinin İngilizce karşılığı.
n. Microsoft, internationally acclaimed software company started in 1975 by Bill Gates with headquarters in Washington (USA), manufacturer of computer technology for personal and business computing offering a vast range of software

MicroSoft

Almanca MicroSoft kelimesinin İngilizce karşılığı.
npr. microsoft

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

MicroSoft
3 yıl önce

Microsoft Corporation, ABD merkezli bir çok uluslu teknoloji şirketidir. Bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve bilişim...

Microsoft, Xbox, Xbox 360, Windows Live Messenger, Hotmail, MSN, Bill Gates, Internet Explorer, MITS, Paul Allen, BASIC
Microsoft Office
3 yıl önce

Access Microsoft Office Accounting Microsoft Lync Microsoft Excel Microsoft Office Forms Server Microsoft FrontPage Microsoft InfoPath Microsoft InterConnect...

Microsoft Office, Microsoft Office, 2006, Apple Macintosh, Macintosh, Microsoft, Microsoft Access, Microsoft Excel, Microsoft PowerPoint, Microsoft Windows, Microsoft Word
Microsoft Excel
3 yıl önce

Microsoft Excel, Microsoft tarafından Microsoft Windows ve Apple Macintosh işletim sistemleri tabanında çalışmak üzere yazılan ve dağıtımı yapılan bir...

Microsoft Excel, Microsoft Office, 10 Ekim, 1985, 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993, 1998
Microsoft InfoPath
3 yıl önce

Microsoft Office InfoPath, Microsoft tarafından geliştirilen Microsoft Office paketine dahil edilmiş, bir form tasarlama ve yönetme yazılımıdır. Microsoft...

Microsoft Outlook
3 yıl önce

Microsoft Outlook Microsoft tarafından üretilen, Microsoft Office'le birlikte veya tek başına kullanılabilen, kişisel bilgi yöneticisi. Mevcut son sürümü...

Microsoft SharePoint Workspace
6 yıl önce

Microsoft SharePoint Workspace (eski adıyla Microsoft Office Groove), Microsoft tarafından geliştirilen bir iş birliği ve çalışma alanı yazılımıdır. Birbirlerinden...

Microsoft OneNote
3 yıl önce

Microsoft Office OneNote, yalnızca notlarınızı değil çok daha fazlasını bir araya getirmeniz ve düzenlemeniz için esnek bir yol sağlayan dijital bir not...

Microsoft Windows
3 yıl önce

Microsoft Windows, (Türkçe: pencereler) kullanıcıya grafik arabirimler ve görsel iletilerle yaklaşarak, yazılımları çalıştırmak, komut vermek gibi klavyeden...

Microsoft Windows, 10 Ekim, 2005, 2006, 30 Ocak, 6 Ağustos, AMD, AMD64, ARM, Intel, Linux