Caipirinha

Kısaca: Caipirinha [kaipiˈrĩjɐ] misket limonu, esmer şeker, cachaça ve kırılmış buz ile yapılan Brezilya kökenli alkollü bir içecektir.Türk asıllı barmenlerin Türkiye'ye gelen Brezilyalı müsterilere Cachaca yerine vodka koyup Caipirinda adıyla satışını yaptığı içecek olarak da bilinir.İçkinin kendine özgü Güney Amerika'da üretilen özel dizaynlı barbakları vardır fakat ülkemizde genelde çok benzediği için köşeli su bardağı ile servis yapılır. "Caipirinha" ismi Brezilya-Portekizcesindeki caipira kelimesin ...devamı ☟

caipirinha
Caipirinha

Caipirinha [1] misket limonu, esmer şeker, cachaca ve kırılmış buz ile yapılan Brezilya kökenli alkollü bir içecektir. "Caipirinha" ismi Brezilya-Portekizcesindeki caipira kelimesinden türetilmiştir. Anlamı "küçük köylü kızı"dır. Çok popüler ve dünyaca tanınan bu içecek, kısaca 'Caipi' olarak da bilinir. Yapılışı Misket limonu ufak parçalara kesilir. Bardağın içinde esmer şeker ile suyunu bırakıncaya kadar ezilir. Üzerine bardağı dolduracak şekilde kırık buzlar koyulur. Bir çeşit rum olan Cachaca ilave edilir. Bir kaşık yardımıyla karıştırılır, tekrar buz eklenir ve servis edilir. Çeşitleri Cachaca yerine alkol olarak votka koyulunca adı Caipiroska, aperol koyulunca adı Caipirol, beyaz rum ile hazırlanınca adı Caipirissima olarak bilinir. Ayrıca alkol koyulmadan misket limonu, şeker ve Gingerale ile de yapılabilir.

Kaynaklar

Vikipedi

caipirinha

İngilizce caipirinha kelimesinin İspanyolca karşılığı.
s. caipiriña, cóctel tradicional de Brasil (hecho con cachaca, lima o jugo de limón, azúcar y hielo granizado)

caipirinha

İngilizce caipirinha kelimesinin Almanca karşılığı.
n. Caipirinha, traditioneller brasilianischer Cocktail (besteht aus Cachaca, Limonelle oder Zitrone, Zucker und kleine Eisstücke)

caipirinha

İngilizce caipirinha kelimesinin Portekizce karşılığı.
s. bebida tradicional brasileira (que consiste em cachaça. suco de limão, açúcar e gelo triturado)

caipirinha

İngilizce caipirinha kelimesinin Flemenkçe karşılığı.
zn. traditionele Braziliaanse cocktail (bestaande uit cachaça, citroensap ijs en suiker)

caipirinha

n. traditional Brazilian cocktail (consisting of cachaca, lime or lemon juice, sugar and crushed ice)

Bu konuda henüz görüş yok.
Görüş/mesaj gerekli.
Markdown kullanılabilir.

caipirinha Resimleri